Gürer: Üniversite mezunu işsizlerin kredi borçları ertelensin

Üniversite mezunları bu kanunun yasalaşmasını bekliyor Gürer: “Üniversite mezunu işsizlerin kredi borçları ertelensin” Binlerce ailenin huzursuzluk yaşamasına vesile olan KYK ödemeleri ertelensin

Gürer: Üniversite mezunu işsizlerin kredi borçları ertelensin
  • 07 Temmuz 2019, Pazar 13:15

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’ne verdiği kanun teklifi ile üniversite mezunu işsizlerin öğrenciyken aldıkları kredilerin geri ödeme süreçlerinde işsiz olmaları halinde iş buluncaya kadar ödemenin ertelenmesi içinKanun Teklifi verdi. Gürer, binlerce üniversite mezunu işsiz gencin bu teklifin yasalaşmasını beklediğini söyledi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, vermiş olduğuKanun Teklifinin gerekçesindeşöyle dedi, “Üniversiteden mezun olduktan sonra uzun yıllar işsizlikle karşılaşan, iş bulduktan sonra da güvencesiz çalışma koşullarının içine sürüklenen gençlerimiz artık hayata borçla başlamaktalar. Son veriler Türkiye'de öğrenim kredisi borcu olan 342 bin 282 öğrencinin 2 milyar 95 milyon 228 bin lira borcu olduğunu göstermektedir” dedi.

2018 yılında yüzde 19 olan genç işsizliğin, 2019 yılında 26,1 'e yükselmiş olduğunu hatırlatan Gürer, “Türkiye'de her 4 gençten l'i işsizdir.2014 yılında yüzde 10,6 olan yükseköğrenim işsizliği, 2018 yılında yüzde 12,4'e yükselmiştir. İşsizlik oranlan mezun olunan bölümlere göre büyük değişim göstermektedir.Vermiş olduğumuz Kanun Teklifi ile Türkiye'de üniversite mezunu olup işsizlikle boğuşan gençlerimizin ve dar gelirli ailelerin bir nebze olsun rahat etmesi amaçlanmıştır” dedi.

Kanun teklifinin bir an önce meclisteele alınıp iş buluncaya kadar borç ertelenmesinin sağlanmasının aileler içinde büyük rahatlama sağlayacağını kaydeden Ömer Fethi Gürer, aileler bir umutla çocuklarını okutuyorlar.Kıt kanaat geçinip çocuklarını okutuyorlar.Okul bitiyor iş yok.Yetmiyor, öğrenci iken alınan kredinin borç ödeme süresi geliyor.Aile, ekonomik sıkıntılarla daralmış birde kredi ödeme yükü sıkıntılarını katlıyor.Binlerce ailenin huzursuzluk yaşamasına vesile olan kredi borç ertelemesi bir nebze olsun rahatlama sağlayacaktır” dedi.- BÜLTEN-

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık