Gürer: Yüksek Yoğunluklu Tatlandırıcı Tehdidi Ne Durumda?

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Halk Sağlığını Tehdit Eden Yüksek Yoğunluklu Tatlandırıcıların İthalatıyla İlgili Açıklama Yapamadı..

Gürer: Yüksek Yoğunluklu Tatlandırıcı Tehdidi Ne Durumda?
  • 05 Ocak 2019, Cumartesi 16:29

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan,  yazılı soru önergelerini yanıtsız bırakma ya da TÜİK’e havale etme alışkanlığını sürdürüyor. CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in ithal edilen yüksek yoğunluklu tatlandırıcılarla ilgili önergesine de yanıt vermeyen Bakan Pekcan, yine TÜİK’i adres gösterdi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, halk sağlığını ciddi oranda tehdit eden ve son yıllarda ithalat oranları önemli ölçüde artış gösteren yüksek yoğunluklu tatlandırıcılarla ilgili sorunu, yazılı soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı. 

Ömer Fethi Gürer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde “2018 yılı boyunca asparam, sakkarin, asesulfam, sukralozisimli yoğun tatlandırıcıların ithalat miktarı ne kadardır? Hangi ülkelerden ithal edilmiştir? Toplam ödenen tutar ne kadardır? İthal edilen bu maddeler gıdalarda kullanılmakta mıdır? Kullanılmakta ise hangi gıdalarda kullanılmaktadır?” şeklinde sorular yöneltti. 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in  yönelttiği yazılı soru önergesini, Ticaret Bakanlığına havale ederek, yanıtın Ticaret Bakanlığı tarafından verilmesini istedi. 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise soru önergelerine yanıt vermeme ya da TÜİK’e havale etme alışkanlığını, böylesine önemli bir konuda da sürdürdü. 

KAYNAK: TARIM PUSULASI

LİNK: http://www.tarimpusulasi.com/siyaset/gurer-yuksek-yogunluklu-tatlandirici-tehdidi-ne-durumda/25952

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık