Halka gerçekleri söylemeye devam edeceğiz, basını susturmanıza izin vermeyeceğiz

Mimarlardan basına destek: İller Bankası haberlerinde, haberin kaynağı biziz. Basına baskı yapmayı bırakın “Halka gerçekleri söylemeye devam edeceğiz, basını susturmanıza izin vermeyeceğiz” Mimarlar Odası Ankara Şubesi, belgelerle ve projeyle açıkladığı, İller Bankası Macunköy tesislerinde Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a özel 10 milyon 656 bin 700 TL bedelle konuk evi haberleri nedeniyle basına baskı yapılmasına sert tepki gösterdi.

Halka gerçekleri söylemeye devam edeceğiz, basını susturmanıza izin vermeyeceğiz
  • 18 Kasım 2019, Pazartesi 18:39

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Belgeleri ortada ve kaynağı belli olan İller Bankası haberleri nedeniyle, noter kanalı ile ihtarname göndererek   tekzip metni yayınlamasını Mimarlar Odası Ankara şubesinin haberinin asılsız olduğunu ifade ederek , basını sindirmeye çalışmaktadır. Eğer asılsızsa bütün belgeleri açıklayınız. TCDD’de de asılsız dediniz, Medipole devredildiği ortaya çıkmadı mı? Çıktı.  İller Bankası, aksine belgeleri varsa belgeleri ile kamuya açıklasınlar, yoksa haberin kaynağı olan Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne dava açsınlar. Basına baskı yapmayı bırakın. Bu durum basın üzerinde yeni bir baskı ortamı yaparak halkın haber alma özgürlüğü engellenmektir. Basın üzerindeki baskıyı bırakıp İller Bankası şu sorulara cevap versin?” Dedi.

“Yaklaşık maliyeti 5 milyon olan ihaleyi baskıyla 10 milyona çıkarttınız mı?”

Candan,  “ İller Bankası macun köy tesislerine/ ek sosyal tesis adı altında özel Konuk evi ve bakan için Kış bahçesi yapıldığı doğru mudur? 

Pazarlık Usulü İhalelerde, maliyetin iki katına çıkartılması için personele mobing ve baskı yapıldığı, sürgünle tehdit edildiği doğrumu dur?  

Macun köy tesislerinin yaklaşık maliyetinin, 5 milyon lira iken, personele baskı yapılarak iki katına çıkartıldığı doğru mudur?  

Yapım İhalesini alan MR  Grup İnşaat Taahüt projenin, Çevre Şehircilik Bakanı ile bir yakınlığı olduğu doğru mudur?” sorularını yönelterek, şunları söyledi:

“Belgeler ve proje ortada. Buyurun bize dava açın. Mekanlar yalan söylemez, halk yoksulluk içinde, siz Aleksandra Black marka mermer kullanıyorsunuz, halk soğukta ısınamıyor, siz yerden ısıtma ile lappato porselen zemin döşemesi yaptırıyorsunuz. Halkın kullanımında olan havuzu yıktırıp yerine ek sosyal tesis perdelemesi altında özel kabul evi yaptırıyorsunuz. Kamu israfı olan ve israfın dibi olan,  inşaatı başlayan Macunköy tesisleri işi durdurulsun. Halka ait olan İller Bankası Macunköy tesislerinin her bir metrekaresi halka yeniden açılmalıdır. Süreci titizlikle takip ediyoruz. Kamuyu zarara uğratan yöneticiler derhal istifa etmeli ve personel üzerindeki baskıya son verilmelidir. ”

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık