Hasankeyf'te 204 seçmen kaydının silinmesi itirazına ret

Hasankeyf’te 204 seçmen kaydının silinmesine ilişkin yapılan itirazlar, İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedildi. HDP, karardan sonra itirazı İl Seçim Kurulu’na taşıdı.

Hasankeyf'te 204 seçmen kaydının silinmesi itirazına ret
  • 01 Şubat 2019, Cuma 12:41

Batman’ın Hasankeyf ilçesinde 16 Ocak’ta AKP’nin mevcut belediye başkanı Abdulvahap Kusen’i aday olarak belirlemesinin ardından aralarında Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Hasankeyf Belediyesi Eşbaşkan Adayı Mecid Tokdemir’in de bulunduğu 204 seçmenin kaydı silindi. Bunun yanı sıra ilçede, 122 seçmen kaydının yapıldığı ortaya çıktı. İlçede yaşanan bu durum, seçmen kayıtlarının son günü olan 17 Ocak’ta fark edildi. Aynı gün harekete geçen HDP Hasankeyf İlçe Örgütü, İlçe Seçim Kurulu’na itirazda bulundu. İlçe Seçim Kurulu, itirazı başta kabul etmezken, aynı sorunu yaşayan seçmenlerin girişimiyle itiraz kayıt altına alındı. İlçe Seçim Kurulu, HDP tarafından iki kez yapılan itirazı reddetti. HDP, bu karar üzerine İl Seçim Kurulu’na başvurdu.  

'RAKAMLAR GERÇEĞİ GÖZLER ÖNÜNE SERİYOR'

Konuya ilişkin konuşan HDP Hasankeyf İlçe Eşbaşkanı Salih Çakar, yapılan usulsüzlüğün takipçisi olacaklarını söyledi. 2014’teki yerel seçimlerde Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) 538 oy aldığını AKP'nin ise 546 oy aldığı hatırlatmasında bulunan Çakar, "Geçtiğimiz seçimde, 8 oy fark ile belediyeyi kaybetmiştik. Bugün kaybedeceğini anlayan AKP, kendi adaylarının belli olduğu gün 204 seçmen kaydını sildi. Öncesinde 122 seçmen Hasankeyf'e kayıt ediliyor. İşte bu rakamlar tüm gerçeği gözler önüne seriyor" dedi. 

'MUTLAKA KAZACAĞIZ'

Çakar, İlçe Seçim Kurulu’nun, itirazlarını kabul etmediğini; ancak bu işin peşini bırakmayacaklarını belirterek, “İl Seçim Kurulu’na itirazlarımızı gerçekleştirdik. Eğer buradan da olumsuz bir sonuç çıkarsa Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) kadar bu meseleyi taşıyacağız. Durum düzeltilmezse tüm yasal haklarımızı kullanarak bu işin peşini bırakmayacağız. Kazanacağımızı anlayan AKP, bunu yaptı ama biz çalışmalarımıza devam ederek yaşananlara rağmen 31 Mart'ta mutlaka kazanacağız" ifadelerini kullandı. 

MEZOPOTOMYA AJANSI

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık