HDP: Mesele Binali Yıldırım’ın Kürtçe konuşması değil, Kürtlerin anadilini konuşamamasıdır

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin grup toplantısında konuştu. Temelli'nin konuşmasından satır başları şöyle:

HDP: Mesele Binali Yıldırım’ın Kürtçe konuşması değil, Kürtlerin anadilini konuşamamasıdır
  • 11 Haziran 2019, Salı 20:13

“Yargı Reformu Stratejik Belgesi ile adalet sistemindeki tahribatı ve adalet sisteminde yaşanan çöküşü gördük… Kendisini yasanın, hukukun üstünde gören bir Cumhurbaşkanı var… Biz bu reformu 'tek adam reformu' olarak nitelendirebiliriz.”

“Birkaç kelime Kürtçe konuştunuz diye Kürt halkı nezdinde bir değeriniz, itibarınız olmayacak… Mesele Binali Yıldırım’ın iki kelime Kürtçe konuşması değil, Kürtlerin kendi anadilinde konuşamamasıdır. Kürt sorunu, binlerce yıllık bir dili ve kültürü folklorik bir sosa dönüştürülerek çözülemez. O yüzden de diyoruz ki anadilinde eğitim haktır, anadilinde sanat ve siyaset yapmak haktır.”

“Bizim tavrımızı soranlara bir kez daha söyleyeyim. Nerede bir kayyım varsa onu süpürmeye devam edeceğiz. Duyduk ki İstanbul’da bir kayyım var onu da süpüreceğiz.”

“Yine her seçim öncesi olduğu gibi 23 Haziran seçimlerinden önce de sınır ötesi harekat başladı. Afrin’de olduğu gibi, sivillere saldırılar var. Burada yaşayan halk göçe zorlanıyor. İçeride anlatılan hikaye başka ama oraya gittiğinizde gerçeklik bambaşka.”

“İçeride dışarıda Kürtlere karşı savaş politikaları ile bir çözümsüzlük politikasını sürdürmeye devam ediyorlar. Onlar savaş desin, biz barış demeye, çözüm demeye, demokratik çözüm, müzakere demeye devam edeceğiz.”

"Kürt meselesinin çözümü olmadan diğer meselelerin çözümünün olmayacağını geride bıraktığımız 4 yılda hep birlikte yaşadık… Bu meselenin çözümü muhatapları ile olur, Kürt meselesinin çözümünde bakacağınız muhatap Sayın Öcalan’dır."

"Meclis’teki tüm partilere çağrı yapıyorum: Eşit yurttaşlık temelinde, demokratik bir anayasa için çoğulculuğu gözeten, laik demokratik bir toplumu gözeten bir anayasa yapalım."

bbc.com/turkce

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık