İYİ PARTİ BEYİN GÖÇÜNÜ SORDU

Türkiye'den beyin göçüson yıllarda gittikçe artıyor. Akademisyenler, öğrenciler, girişimciler gibi hemen her alandan yetişmiş önemli sayıda insan artık yurt dışına gitmeyi tercih ediyor. Bu duruma dikkat çeken İYİ Parti, konuyu TBMM gündemine taşıdı. İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması isteğiyle soru önergesi verdi.

İYİ PARTİ BEYİN GÖÇÜNÜ SORDU
  • 16 Kasım 2019, Cumartesi 18:28

Kabukcuoğlu önergesinde; ‘’Ankara Ticaret Odası'nın ‘Türk Beyin Gurbetçileri’ başlığı ile hazırladığı rapora göre, Türkiye beyin göçü en fazla olan 32 ülke içinde 24'üncüdür. İyi eğitim görmüş her 100 kişiden 59'u yurt dışında çalışmayı tercih ettiği görülmektedir. İktidar, bu vatandaşlarımızı yurt içinde tutma konusunda zorlanmaktadır.’’ sözlerine yer verdi.

’ÜLKEMİZ İÇİN BÜYÜK KAYIP’’

Kabukcuoglu, dünyanın pekçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de “beyin göçü” nün, güncelliğini koruyan en önemli sorunlardan biri olduğunu ve ülkeden her yıl, kendi alanlarında yetişmiş, her meslekten vatandaşın, ülkeyi terk edip, sosyo-ekonomik olanakları daha iyi olan ülkelere çalışmaya ve yaşamaya gittiğini ve bu durumun ülkemiz için büyük bir kayba neden olurken göç edilen ülkeler için de önemli bir kazanç merkezi haline geldiklerini sözlerine ekledi.

TÜİK; GÖÇ 'ARTTI

İYİ Partili Kabukcuoğlu TÜİK verilerine de dikkat çekerek şunları söyledi; ‘’Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayınlamış olduğu Uluslararası Göç İstatistikleri’nde; Türkiye'den göç eden kişi sayısı 2018 yılında bir önceki yıla göre ',7 artarak 323 bin 918 olduğu; göç edenlerin 136 bin 740'ı T.C. vatandaşı iken 187 bin 178'ini yabancı uyruklu nüfusun oluşturduğu ifade edilmektedir. Bu hususa 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programında da değinilerek, Yurtdışına göç eden Türk vatandaşı sayısının 137 bine ulaştığı belirtilmektedir.’’

Arslan Kabukcuoğlu’nun önergesindeki sorular şöyle;

1-)2018 yılında bir önceki yıla göre yaşanan '.7’lik artışın nedenleri nelerdir? Yurtdışına göç eden136 bin 470 vatandaşımız olduğu saptandığına göre, bu sayının ne kadarı beyin göçü olarak gerçekleşmiştir? Göç eden vatandaşlarımızın eğitim düzeyi ve mesleki sınıflanmadırmasına yönelik bir çalışmanız var mıdır?

2-)Beyin göçü sepeblerinin ortadan kaldırılması için ne tür çalışmalar yürütülmüş ve yürütülmektedir? Ülkemizin beyingöçü veren değil, beyin göçü alan bir ülke olması için ne türbir planlama söz konusudur?

3-) 2020 yılı Cumhurbaşkanlığı yıllık programında, beyin göçüyle ilgili sadece nedenlerinin analiz edileceği yer almaktadır. Eğer bu analiz daha önce yapılmadıysa bu zamana kadar neden geciktirilmiştir? Beyin göçünün önlenmesine yönelik  “ Somut” tedbirlereprogramdaneden yer verilmemiştir?

BASIN BÜLTENİ

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık