KİT’LER CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİNİ UYGULAMIYOR MU?

TCDD ÇALIŞANLARI HALA KADRO BEKLİYOR.. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in ‘TCDD'ye bağlı ve ortaklığı bulunan şirketler ile çalışan sayılarına ve taşeron kadro uygulamasından yararlanamayan TCDD ve bağlı ortakların çalışanlarının kadroya alınmasına yönelik düzenleme önerisine ilişkin’ yöneltmiş olduğu yazılı soru önergesine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’dan yanıt geldi. 16 Ekim 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname ile Kamu İdari Teşebbüslerinde (KİT) çalışan taşeron işçilere kadro yolunun açıldığı açıklanmıştı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın Gürer’e verdiği yanıt bu karara uyulmadığını ortaya çıkarttı. Sık sık ölümlü kazalarla gündeme gelen TCDD Genel Müdürlüğünde bir yılda taşeron çalışan sayısı azalmadı arttı. Üstelik bu çalışanlara hala kadro yolu açılmadı..

KİT’LER CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİNİ UYGULAMIYOR MU?
  • 23 Kasım 2019, Cumartesi 19:33

BAKAN: “ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR!”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in iki ayrı soru önergesine yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Taşeron işçilerin kadroya alınması hususunda yönetim kurullarının yetkilendirildiğini, kadroya geçirilmesi hususunda ise TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğünün çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Ayrıca Bakan Turhan, TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğünün 4 adet bağlı ortaklığında ve 5 adet iştirakinde çalışan toplamda 3 bin 447 kişinin halen taşeron olarak çalıştığı bilgisini verdi. Bakan’ın verdiği yanıt ile sömürü sistemi olan “Taşeron”un bu kadar önemli bir kurum olan TCDD’de artarak devam ettiği ortaya çıktı.

GÜRER: “YAŞANANLARDAN DERS ALINMIYOR”

TCDD çalışanlarının mağduriyetlerine ve bu durumun neden olduğu aksaklıklara değinen Gürer, TCDD’de çalışan sayısının 60 binlerden 23 binlere kadar düştüğünü, kadrolu çalışan sayısının azalırken, çalışanların önemli bir kısmının taşeron ve mevsimlik işçi olduğunu ifade etti.

Devlet Demiryollarında geçmişe oranla ölümlü kazaların arttığını ve yaşanan facialardan hala ders alınmadığını ifade eden Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Görevden alınan daha önceki TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, TCDD Genel Müdürlüğü bütçesinin görüşüldüğü KİT Komisyonu toplantısında şahsıma vermiş olduğu yanıtta şirketlerle beraber taşeron çalışan sayısına 2800 demişti. Bakan Turhan’ın vermiş olduğu yanıt ise 3 bin 447 kişi, taşeron çalışan sayısı artmış oysa KİT’lerde taşeron çalıştırma sistemi sona erecekti. Üniversite mezunu makinistlerin özlük hakları da verilmiyor. Bu konuda ne zaman soru yöneltsek verdikleri yanıt, “çalışmalar devam ediyor” oluyor. Bunun ötesine bir türlü geçilmiyor” dedi.

“TCDD’DEKİ TAŞERONLAR NEDEN HALA KADROYA ALINMADI?”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in yöneltmiş olduğu yazılı soru önergesinde aynen şu sorular yer alıyor, “Hizmet alım sözleşmesi kapsamında KHK ile çıkarılan taşeron kadro uygulanmasından p şartına takılarak yararlanamayan TCDD ve bağlı ortakların çalışan sayısı ne kadardır? 2018 ve 2019 yılında kamuda gerçekleşen hizmet alım ihaleleri sonucunda firma değişikliğine gidilmesi ile işsiz kalan TCDD ve bağlı ortakların çalışanları sayısı ne kadardır? TCDD ve bağlı ortakların çalışanlarının kadroya alınması ile alakalı yeni bir düzenleme yapılacak mıdır? TCDD'ye bağlı veya ortaklığı bulunan şirket sayısı ne kadardır? TCDD'ye bağlı veya ortaklığı bulunan şirketlerdeki çalışan sayısı ne kadardır? Bu şirketlerde bulunan taşeron işçi sayısı ne kadardır?” şeklindeydi.

“CUMHURBAŞKANLIĞI GENELGESİ”

CHP Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer, taşeronda kalanların tüm kurumlarda kadroya alınması gerektiğini belirterek, “Kamuda kiralık araç şoförleri, hastane bilgi işlem çalışanları Karayolları, Demiryolları, PTT ve Orman çalışanlarından taşeronda kalanlar var. 16 Ekim 2019 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde KHK ile KİT çalışanlarına kadro verileceği açıklanmıştı. Neden hala bu karar uygulanmıyor? KİT çalışanları halen neden taşeronda” diye sordu..

BASIN BÜLTENİ

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık