MAJESTELERİNİN YARGISI SAĞLAMLAŞIYOR

CHP Mersin Milletvekili ve aynı zamanda TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi olan Ali Mahir Başarır, Adalet Bakanı Yardımcısı Selahaddin Menteş'in Anayasa Mahkemesi Üyeliğine ve Anayasa Mahkemesi Üyeliğinden emekli olan Ferruh Kaleli'nin de Ziraat Bankası Yönetim Kurulu üyeliğine atanmasına ilişkin yazılı basın açıklaması yaptı.

MAJESTELERİNİN YARGISI SAĞLAMLAŞIYOR
  • 07 Temmuz 2019, Pazar 12:59

TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi, CHP Mersin Milletvekili Av. Ali Mahir Başarır'ın açıklaması aşağıda:

MAJESTELERİNİN YARGISI SAĞLAMLAŞIYOR

Bildiğiniz üzere, Adalet Bakanı Yardımcısı Selahaddin Menteş, Cumhurbaşkanı Kararıyla Anayasa Mahkemesi Üyeliğine seçildi.

Adalet Bakan Yardımcılığı yapan birinin AKP’ye yakın olmaması mümkün mü? Elbette değil. Böyle birinin Anayasa Mahkemesi Üyeliğine atanması ancak “Majestelerinin Yargısı Sağlamlaşıyor” demekle açıklanabilir. Bu sözü, Anayasa Mahkemesi Üyeliğinden emekli olan Sayın Ferruh Kaleli’nin emekli olur olmaz Ziraat Bankası Yönetim Kurulu üyeliğine getirilmesi ile de perçinleştirebiliriz.

Düşünün, ülkemizdeki en yüksek mahkeme olan Anayasa Mahkemesi’nden emekli olan birinin, kamuya ait bir bankanın yönetim kurulu üyeliğine getirilmesi kafa karıştırıcı değil mi? Ülkedeki adalete gölge düşürecek bir karar değil mi? Üstelik oğlunun da AKP’den milletvekili aday adayı olduğunu hatırlıyoruz…

Ne diyelim? Daha önce de mevcut Cumhurbaşkanı Anayasa Mahkemesi üyeliğine birçok isim atadı. Hafızalarımızda. Yıllardır yargıya müdahale eden sözleri hafızalarımızda. Cumhurbaşkanının söylemlerini kendilerine ödev sayıp, jet hızıyla soruşturma açan savcılar da hafızalarımızda.

Zaman zaman Anayasamızın 138. Maddesini hatırlayıp “yargı bağımsız” olmalıdır diyen Cumhurbaşkanı’nın zaman zaman da savcılara talimat verircesine sözler söylemesi anlaşılır gibi değil.

Dün gibi aklımızda “Ben bu davanın savcısıyım” sözleri, “Türkiye bağırsaklarını temizliyor” ifadeleri…

CHP olarak, ülkemizdeki karanlık tablodan kurtuluş reçetemizdeki ilk madde “bağımsız yargı derhal sağlanmalıdır” desek de birileri hala halkın yargısı değil kendi yargım demekte ve kendi yargı düzenini sağlamanın gayreti içerisine girmektedir. Israrla yargıya müdahale edenlerin ülkemizi uçuruma sürüklemekte olduğunu üzülerek görüyoruz.

Anayasa Mahkemesi Üyeliğine, Sayın Erdoğan’ın kararıyla atanan Sayın Menteş’in,  “Altı yaşındaki kızlar evlenebilir”, “Kız çocukları cehennem kadar risktir", “Çalışan kadın fuhuşa hazırlık yapan sürece destek oluyor" gibi sözleri ile toplumun tepkisini çeken Nurettin Yıldız’a yakın olduğu iddiaları önemli. Umarım doğru iddialar değildir. Doğruysa durum tahmin ettiğimizin ötesinde de vahimdir…

BÜLTEN

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık