Mardin Taş Ocaklarına İlişkin Araştırma Önergesi

HDP Mardin Mv. Tuma Çelik’in Mardin Taş Ocaklarına İlişkin Araştırma Önergesi HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik tarafından Mardin Taş ocaklarının işçi sağlığına, ekosisteme ve kültürel varlıklara verdiği zararların araştırılması ve taş ocağı işletme ruhsatı ve işletme iznini verilme prosedürlerinin incelenmesi amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na bir araştırma önergesi iletilmiştir.

Mardin Taş Ocaklarına İlişkin Araştırma Önergesi
  • 30 Mayıs 2019, Perşembe 14:16

Mardin Mv. Tuma Çelik son yıllarda Türkiye’nin en önemli çevre sorunlarının başında gelen taş ocakları problemine vurgu yaparak; Taş Ocağı işletmelerinin kültürel varlık mirası niteliği taşıyan bölgelere, ekolojiye/çevreye, ekosisteme ve içinde çalışan işçilerin sağlığına oldukça zararverdiğini belirtmiştir. Mardin taş ocaklarında yaşanan doğa ve kültürel miras talanına örneklerle konunun önemine vurgu yapmıştır.

 

Yerleşim Alanlarının Yakınındaki Taş Ocakları Telafi Edilemeyecek Zararlara Sebep Olmakta

Meslek örgütleri tarafından hazırlanan kapsamlı raporlara göre; Taş ocaklarının yerleşim alanlarının yakınında, bağ, bahçe, zeytinlik ve orman alanlarında önemli ve telafi edilemeyecek zararlara sebep olduğu ve ağaçların kuruduğu, bitkilerin yok olduğu açıkça gözlenmektedir. Tarihi yerleşim alanlarına yakın olan bölgelerde ise sit alanı olması gereken, arkeolojik çalışmaya ihtiyaç duyulan alanlarda taş ocağı işletmeciliği izninin ekolojik ve kültürel çevreye vereceği zararlar düşünülmeden verildiğinin kanıtı niteliğindedir. Bu bağlamda Mardin ili taş ocağı işletmeciliğinin zararlarından en çok etkilenen bölgelerden biridir.

Mardin ilinin genelinde II(a) Grubu Kalker-Mıcır olarak Üretim yapan pek çok taş ocağı bulunmaktadır. Ayrıca bölgede II(b) Grubu Mermer-Dekoratif Amaçlı Taş olan ve Mardin Midyat taşı olarak bilinen ve özellikle Mardin-Midyat-Savur evlerinin karakteristik özelliğinin temel yapısı olan taşlarda çıkarılmaktadır.

Kalker-Mıcır taş ocağı sahalarından çıkartılan bu Kalsit (Mıcır) taşları temel alt yapı inşaatları, konut ve işyeri yapıları, çimento, kâğıt, boya, cam vb. sektörlerde kullanılmak üzere çıkartılmaktadır. 

 

Taş Ocaklarındaki Şiddetli Patlamalar ve Tozlar Çalışanlarda Sağırlığına Olumsuz Etkiliyor

 

Taş ocaklarında yapılan çalışmaların başlıca yöntemlerinden bir tanesi patlatmalardır. Patlatmalar doğal dengeyi, su yollarını, çatlak/mağara sistemini bozmakta ve çökmeler su yollarının değişmesine, suyun derinlere kaçmasına sebep olmaktadır. Taş ocaklarındaki patlatmalar deprem etkisi de yaratıp, taş ocağına yakın yerleşim alanlarındaki evlerin duvarlarında çatlamalar olmasına neden olabiliyor. Bu denli şiddetli patlamalar oradaki çalışanlarda sağırlık etkisi yaratabilecek noktadadır.

 

Ekosisteme Vereceği Unutularak Yeterli Alan Araştırmaları Ve Analizler Yapılmadan, Gözlem Üzerinden Taş Ocağı İzni Verilmekte

 

Bu iki tip taş ocağı işletmeciliğinde önemli olan noktalardan biri, ocak olarak belirlenen alanın izninin nasıl verildiğidir. Doğanın bir bütün olduğunu ve oluşan tahribatın Ekolojiye ve Ekosisteme ne denli zarar vereceği unutularak yeterli alan araştırmaları ve analizler yapılmadan, gözlem üzerinden taş ocağı izni verildiği son dönemde yapılan raporlama çalışmalarında açıkça görülmektedir. Örneğin; Mermer-Dekoratif Amaçlı Taş maden sahası açılmasına izin verilen Savur’daki taş ocağında kaya içi mağaralar ve su kaynağı tespit edilmesi, Nusaybin ilçesinde arama ruhsatı verilerek açılan ocakta Hristiyan mezarlığı ve yine Savur’da bir sahada kaya mezarlığı olduğunun sonradan fark edilmesi ilgili bakanlıkların sorumluğu dahilinde olan alan çalışmalarının ciddiyetle yapılmadığını göstermektedir.

Bu gibi olumsuz etkilerinden dolayı taş ocaklarında üretim ve sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi için;  Yerleşim yerlerinden, ormanlık alanlarından, su üretim alanlarından, yeraltı su varlıklarının bulunduğu alanlardan, tarihi ve kültürel yerleşim yerlerinden uzakta ve ağaçlandırılamayacak kayalık alanlarda yapılması gerekiyor.

Taş Ocağı İşletmelerinin Çevreye En Az Zarar Verecek Kayalık Arazide Açılması, Yeşil Örtünün En Az Olduğu Alanda Olması, Çevreye Verilecek Zararların Azalmasının Sağlanması Gerekmektedir.

Mardin ilinde ocaktan çıkarılan malzeme ile yaşanan ekolojik/çevresel tahribat ocakta çalışanların yaşadığı sağlık sorunları, hatta can güvenliği problemlerinin yanı sıra bölgenin önemli kültürel ve doğa zenginliklerini barındıran alanlarda verilen taş ocağı işletmeciliği izinleri bölgenin doğasına ve Kültürel mirasına zarar vermektedir. Bu bağlamda,  Mardin Mv. Tuma Çelik Mardin ili taş ocaklarının işçi sağlığına, ekolojiye, çevreye ve kültür varlıklarına olumsuz etkilerinin incelenmesi ve İşletme Ruhsatı ve İşletme İzinlerinin verilme prosedürünün incelenmesi amacıyla Meclis araştırılması açılması için araştırma önergesi verdi.* BÜLTEN-

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık