Son İki Haftada Beş Gazeteci Saldırıya Uğradı

Son iki hafta gazeteciler İdris Özyol, Ergin Çevik, Hakan Denizli, Sabahattin Önkibar ve Yavuz Selim Demirağ saldırıya uğradı. “Türkiye'nin insan hakları savunucularının ve gazetecilerin korunmasına dair verdiği taahhütlerinin bir parçası olarak yetkililerden sorumluların yargı önüne getirilmelerinin özellikle dillendirilmesini bekliyoruz. Cezasızlık düpedüz yeni saldırılara kapı aralamaktır”

Son İki Haftada Beş Gazeteci Saldırıya Uğradı
  • 27 Mayıs 2019, Pazartesi 18:29

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Örgütü Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu, geçtiğimiz hafta Ergin Çevik’e yapılan saldırının ardından bianet’e verdiği röportajında bu sözleri söylemiş ve gazetecilere yönelik işlenen suçlarda cezasızlığa dikkat çekmişti.

Bu röportajın üzerinden iki gün geçmedi ki, Adana’da yayın yapan Egemen Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hakan Denizli evinin önünde silahlı saldırıya uğradı. Bu olaydan iki gün sonra ise gazeteci-yazar Sabahattin Önkibar, evine 300 metre kala yolunu kesen üç kişinin saldırısına uğradı.

Önderoğlu röportajında Türkiye'de gazetecilere yönelik saldırıların bulaşıcı bir hastalık niteliğine bürünmesine her şeyden önce hareketsiz kalan veya kutuplaştırıcı söylemlere kendisini adayan siyasetçiler kadar "olağan prosedürleri uygulayan" yargı camiasının da sorumluluğu olduğu noktasına da değinmişti.

Son iki haftada saldırıya uğrayan beş gazeteci ve gelişen olaylar şöyle:

Yavuz Selim Demirağ
Türkiyem TV program yapımcısı ve Yeniçağ Gazetesi yazarı Yavuz Selim Demirağ 10 Mayıs’ta evinin önünde saldırıya uğradı.

Saldırıdan önce Demirağ ile aynı araçta bulunan Yeniçağ yazarı Murat Ağırel, saldırının program çıkışı Demirağ’ı evine bıraktığı sırada gerçekleştiğini söyledi.

Olayın yaşandığı günü ertesinde Demirağ’a saldırıda bulunan yedi kişiden altısı polis tarafından gözaltına alındı. Şüpheliler savcılık ifadelerinin ardından “Demirağ’ın hayati tehlikesi olmadığı gerekçesiyle” serbest bırakıldı.

İdris Özyol
Demirağ’a yapılan saldırıdan birkaç gün sonra 15 Mayıs'ta, Antalya’da araştırmacı gazeteci İdris Özyol saldırıya uğradı.

Antalya’da yayın yapan yerel Akdeniz’de Yeni Yüzyıl gazetesi yazarı olan Özyol, gazete binası dışında düzenlenen beyzbol sopalı saldırıyla başından ve göğsünden yaralandı.

Çağdaş Gazeteciler Derneği, sağlık durumu iyi olan Özyol’u, MHP Muratpaşa İlçe Başkanı Talu Bilgili’nin tehdit ettiğini belirterek, soruşturma çağrısı yaptı.

Polis, güvenlik kamerası görüntülerinden yola çıkarak saldırganları yakaladı. Saldırganların saldırıdan sonra MHP Muratpaşa ilçe başkanlığına gittikleri ortaya çıktı. Üç saldırgandan birinin, MHP Muratpaşa İlçe Başkanı Talu Bilgili’nin şoförü Taner Canatek olduğu öğrenildi.

Saldırının nedeni olarak ise Muratpaşa Belediye Meclisinin Mayıs ayı toplantısı sırasında Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam yıldönümü nedeniyle anılması amacıyla meclis üyesi “Mithat Aras’ın” astığı afişe agresif bir şekilde tepki veren Talu Bilgi’nin tavrını Özyol’un eleştirmesi gösterildi.

Ergin Çevik
Antalya’da yayın yapan Güney Haberci sitesi Genel Yayın Yönetmeni Ergin Çevik, 20 Mayıs’ta Antalya’nın Aksu ilçesinde, üç kişinin saldırısına uğradı.

Bir restoranın önünde üç kişi tarafından yolu kesilerek darp edilen Çevik, Aksu’da belediyenin üçüncü şahıslara ihale ettiğini bir pazar yerinin, mahkeme kararı olmasına rağmen boşaltılmaması üzerine haberler yapmıştı.

Çevik olayın ardından, saldırganlardan şikayetçi olduğunu fakat gözaltına alınan iki kişinin savcılık ifadesinden sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını ifade etti.

Hakan Denizli
Çevik’e yapılan saldırıdan dört gün sonra yani 24 Mayıs’ta bu sefer Adana'da günlük yayın yapan Egemen Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hakan Denizli saldırıya uğradı.

Birkaç gündür tehdit telefonları aldığı ifade edilen Denizli, sabah saatlerinde kızı ve torunuyla birlikte evden çıktığı sırada bir kişinin yanına gelerek ateş etmek istediği ama Denizli’nin müdahalesiyle aşağı doğru ateş ettiği öğrenildi.

Baldırına iki kurşun çekirdeği isabet eden Denizli hastaneye kaldırılarak, ameliyata alındı. Ameliyatın ardından yoğun bakıma kaldırılan Denizli’nin enfeksiyon riskine karşılık iki gün daha yoğun bakımda kalacağı ve bir ameliyat daha olabileceği ifade ediliyor.

Eşgali belirlenen saldırgan ise polis ekipleri tarafından aranmaya devam ediyor.

Saldırıya uğrayan gazeteci, saldırganları tanımadığını ancak birkaç gündür tehdit telefonları aldığını belirtmişti. Denizli, daha önce de birçok kez saldırıya uğramıştı.

Sabahattin Önkibar
İki haftadan beri artarak devam eden gazetecilere yönelik saldırılarda son olarak Sabahattin Önkibar saldırıya uğradı. Oda TV yazarı Önkibar, dün akşam (26 Mayıs) evine gittiği sırada önünü kesen iki araçtan inen üç kişi tarafından yumrukladı.

Önkibar saldırganlardan şikayetçi olurken görgü tanıklarının ifadesine göre saldırganların kullandığı araçlardan biri tespit edildi.

Ankara Valisi’nin kendisini arayarak geçmiş olsun dediğini aktaran Önkibar, saldırganların aracının kiralık olduğu bilgisini paylaştı. (HA) -  BİANET

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık