TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI

Türk dünyasının unutulmaz lideri, büyük Türk milliyetçisi, siyaset ve dava adamı Başbuğ Alparslan Türkeş’in Lefkoşa’da doğduğu ve 8 yaşına kadar yaşadığı evin restorasyonu Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) tarafındangerçekleştirilmiş ve müzeye dönüştürülmüştü. Türkeş Müzesi’nin açılışı da 21 Temmuz 2019 tarihinde yapıldı.

TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI
  • 28 Eylül 2019, Cumartesi 16:03

GÖREVLİ ATANMAYAN MÜZE KAPALI DURUMDA

Bu gelişmelere ragmen 2 ay once törenle açılan müzeye herhangi bir görevli atanmadığı ve müzenin ne yazıkki kapalı tutulduğu orta yaçıktı.

Başbuğ Alparslan Türkeş’e yapılan ayıbı TBMM gündemine taşıyan İYİ Parti, Kültür ve Turizm Bakanı’ndan konuyla ilgili bilgi istedi.

NİYE AÇTINIZ NİYE KAPATTINIZ?

İYİ Parti Ankara Milletvekiliİbrahim Halil Oral, Bakan Ersoy’un yanıtlaması isteğiyle TBMM Başkanlığı’na gönderdiği soru önergesinde; “Türk dünyasının unutulmaz lideri, büyük Türk milliyetçisi, siyaset ve dava adamı Başbuğ Alparslan Türkeş 25 Kasım 1917 tarihinde, bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içinde olan Lefkoşa şehrinin Haydarpaşa mahallesi Kirlizade sokağında bulunan 13 numaralı evde doğmuştur. 8 yaşına kadar bu evde yaşadığı bilinmektedir. Başbuğ Türkeş'in çocukluk yıllarının geçtiği bu ev uzun yıllar boyunca harap bir halde kalmış, yıkılmaya yüz tutmuştur.” diye yazdı.

“Akabinde yapılan bir çalışmayla bu ev, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) tarafından restore edilmiş ve bir müzeye dönüştürülmüştür. Müze'nin açılışı da hem Türkiye hem de KKTC tarafından üst düzey katılımlarla yapılmıştır. Lefkoşa'nın Surlar içi bölgesinde de pek çok yere müzeyi gösteren tabela ve yönlendirme işaretleri asılmıştır.” diyen Oral, bütün bu gelişmelere rağmen; 21 Temmuz 2019 tarihinde açılan müzeye sonrasında giden vatandaşlarımızdan müzenin kapalı tutulduğu ve müzeye herhangibir görevli atanmadığı bilgisinin alındığına yer verdi.

İşte İYİParti’li Oral’ın Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a yönelttiği sorular:

1.KKTC Lefkoşa’da bulunan Alparslan Türkeş Müzesi’nin yönetimi kime aittir? Müzeyi açık tutması ya da bir görevli ataması gereken kurum hangi kurumdur?

2.Alparslan Türkeş Müzesi’nin bakımlarının yapılması ve açık tutulması noktasında gerekli bütçe TİKA kaynaklarından mı sağlanacaktır? Eğer değilse Müze’nin ihtiyaçlarını hangi kurum karşılayacaktır?

3.Alparslan Türkeş Müzesi neden açılış töreninin akabinde kapatılmış ve ziyaretçiye açılmamıştır?

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık