UKRAYNA BÜYÜKELÇİLİĞİ’NE DIŞ TİCARET MÜŞAVİRİ NEDEN ATANMIYOR?

UKRAYNA’DA TÜRK YATIRIMCILARIN SORUNLARI VAR AMA BU ÜLKEDE DIŞ TİCARET MÜŞAVİRİMİZ YOK İYİ PARTİ TBMM GRUP BAŞKAN VEKİLİ KOCAELİ MV. LÜTFÜ TÜRKKAN KONUYU TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI

UKRAYNA BÜYÜKELÇİLİĞİ’NE DIŞ TİCARET MÜŞAVİRİ NEDEN ATANMIYOR?
  • 25 Kasım 2019, Pazartesi 19:16

UKRAYNA BÜYÜKELÇİLİĞİ’NE DIŞ TİCARET MÜŞAVİRİ NEDEN ATANMIYOR?

Ukrayna, Türkiye’nin ekonomik ilişkiler içerisinde bulunduğuülkeler arasında yer alıyor. Ancak mevcut ilişkilerde bu ülkedeki Türk yatırımcılarımızın bazı sorunları bulunuyor. Durum böyle olmasına rağmen Ukrayna’da bu sorunların çözümüne yardımcı olacak muhatap yok. Ukrayna’ya Ticaret Bakanlığı tarafından yapılması gereken atama üç aydır bekliyor.

Duruma dikkat çeken İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan konuyu TBMM gündemine taşıdı. Türkkan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yanıtlaması isteğiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.  

Önergesinde;

“Ukrayna’da üç aydır Dış Ticaret Müşaviri bulunmamaktadır. Ukrayna Büyükelçiliği’ne Ticaret Bakanlığı tarafından yapılması gereken bu atama hala yapılmamıştır.” diyen Türkkan, “Ukrayna ile Türkiye arasında hali hazırda yürütülen ekonomik ilişkilerde Türk yatırımcılarımızın sorunları bulunmakta, bu sorunlar bir an önce çözüm beklemektedir.” diye yazdı.

1 GÜN BİLE ÖNEMLİ

İYİ Partili Türkkan; Türkiye ve Ukrayna arasındaki ticari ilişkilerin aksadığına dikkat çekerek, Ticaret Bakanlığı tarafından atama yapılması gerektiğini ancak 3 aydır herhangi bir atama gerçekleşmediğini sözlerine ekledi:

‘’Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın en kısa sürede atama yapması gerekiyor, özellikle de ülkenin içinde bulunduğu ekonomik şartlar göz önünde bulundurulduğunda bu tip atamaların 1 gün bile gecikmemesi gerekiyor.’’

Türkkan önergesinde şu soruları yöneltti;

1-Ukrayna Büyükelçiliği’ne üç aydır Dış Ticaret Müşaviri atanmamasının gerekçeleri nelerdir?

2-Ukrayna ile Türkiye arasında ekonomik ilişkiler varken ve Ukrayna’daki Türk yatırımcılarımızın sorunları mevcutken bu görev için yapılacak atama neden bekletilmektedir?

3-Ticaret Bakanlığı tarafından bu görev için atama yapılması düşünülmekte midir? Bu atama ne zaman gerçekleşecektir? Dış Ticaret Müşaviri Ukrayna’daki görevine ne zaman başlayacaktır?

4-Ukrayna’daki Türk yatırımcılarımızın sorunlarının tespiti ve çözümü ile ilgili olarak Bakanlığınız tarafından yapılan bir çalışma var mıdır?

BASIN BÜLTENİ

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık