• 05 Ekim 2018, Cuma 22:49
NeredeKalmıştık

Nerede Kalmıştık

Başkan, herkes soyuna çeker!

Son zamanlarda sosyal medyda ucuz KALEMŞÖRLER türedi.

Vakti ile o KALEMŞÖRLERİN bir kısmı, şimdi kafayı sıyırma noktasında olan Başkanın silahşörleriydi.

Şimdi, LÜZÜMSUZ, HAZIMSIZ Başkan bozuntusu, uğradığı bozgundan sonra, mahşerin beş atlısı gibi eline aldığı kalemi ile kişnemeye ve anırmaya başladı.

Hainler, asalaklar, vefasızlar, çıkarcılar, dönekler.... v.s...

Bu adam yerine koydukların, getirdiklerinden ne bekliyordun ki...

Üç kuruşa satın aldıkların beş kuruş verene seni satacaklar tabi.

Herkes aslına döner, soyuna çeker!

Bak sana bir geçmiş hikaye ile içinde bulunduğun bu durumu aktaralım.

Anlarsan tabi...

Bir padişah Hızır'ı görmek ister. Bir gün bunun için tellallar çağırttırır. "Kim bana Hızır'ı gösterirse onu armağanlara boğacağım" der. Birçok oğlu uşağı olan fakir bir adam bu işe talip olur. Karısına der ki: 

- "Hanım ben padişaha Hızır'ı bulacağımı söyleyip ondan kırk gün müsade alacağım. Bu kırk gün için padişahtan size ömrünüz boyunca yetecek yiyecek, içecek ve para alırım. Kırk günün sonunda Hızır'ı bulamayacağım için benim kelle gider, ama siz rahat olursunuz" Adamın karısı kanaatkar biriydi; 

- "Efendi biz nasıl olsa alıştık böyle kıt kanaat geçinmeye... Bundan sonra da idare ederiz. Vazgeç bu tehlikeli işten" dedi. 

Ama adam kafaya koymuştu. Padişaha gidip Hızır'ı bulacağını söyledi. Bunun için kırk gün izin istedi. Hızır'ı bulmak için koşuşturacağı kırk gün zarfında ailesinin geçimi için sarayın ambarından tonlarca yiyecek, içecek ve nakit para aldı. Bunları evine teslim edip kırk gün ortalıktan kayboldu. Kırk günün bitiminde padişahın huzuruna çıkıp herşeyi itiraf etti : 

- "Benim aslında Hızır'ı falan bulacağım yoktu. Ailece sıkıntı çekiyorduk. Hızır'ı bulacağım diye sizden dünyalık almak istedim" dedi.

Padişah buna çok kızdı: 

- "Padişahı kandırmanın cezasını hayatınla ödeyeceğini hiç düşünmedin mi?" diye bağırdı. 

Adam da her şeyi göze aldığını söyledi. Bunun üzerine padişah yanında bulunan üç veziriyle görüş alış verişinde bulundu. Birinci vezire sordu: 

- "Padişahı kandıran bu adama ne ceza verelim? " 

- "Efendimiz, bu adamın boğazını keselim, etini parçalayıp çengellere asalım."

Bu sırada peyda olan, nurani, ak sakallı bir ihtiyar birinci vezirin sözleri üzerine söyle dedi: "Küllü şeyin yerciu ila asıhı" ...

Padişah ikinci vezirine sordu: 

- "Bu adama ne ceza verelim? "

- "Hükümdarım bu adamın derisini yüzüp içine saman dolduralım."

Biraz önce ansızın ortaya çıkan ihtiyar yine "Küllü şeyin yerciu ila asıhı" dedi. 

Padişah üçüncü vezire sordu:

- "Ey vezirim sen ne dersin, beni kandıran bu adama ne ceza verelim?" 

- "Padişahım bana göre, bu adamı affedin. Size yakışan, sizden beklenen budur. Bu adam önemli bir suç isledi ama sanıldığı kadar da kötü biri deği.l Çünkü çoluk çocuğunun rahatı için kendini feda edebilecek kadar da iyi yürekli..." 

Nurani ihtiyar yine söze karıştı: "Küllü şeyin yerciu ila asıhı" 

Bu defa padişah o yaşlı zata yöneldi: 

- "Sen kimsin? İkide bir tekrarladığın o laf ne demektir?" 

Ihtiyar cevap verdi: 

- Senin birinci vezirinin babası kasaptı. Onun için kesmekten, etini çengellere asmaktan bahsetti. Yani aslını gösterdi. İkinci vezirin babası yorgancı idi. Yorgan yastık, yatak yüzlerine yün, pamuk vb. doldururdu. O da babasına çekti.

Üçüncü vezirin ise babası da vezirdi. O da soyuna çekti, büyüklüğünü gösterdi. Benim söylediğim söz "Herkes aslına çeker" demektir. Vezir istersen (üçüncü veziri göstererek) işte vezir, Hızır istersen (kendini göstererek) işte Hızır, bu adamı mahcup etmemek için sana göründüm, dedi ve kayboldu...

Kıssadan hisse...

Senin getirdiğin ve adam yerine koydukların da Aslına rücu etti, şimdi sosyal medyda sana döşeme yapıyorlar, ne bozuluyorsun...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık