• 12.06.2017
Abdullah Ayan

Abdullah Ayan

Trafik kazaları can almaya devam ediyor

TRAFİK KAZALARI CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR !!!
 
Değerli arkadaşlar,
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünyada her yıl meydana gelen trafik kazası kaynaklı 50 milyondan fazla yaralanmanın ve 1 milyon 300 bin ölümün, önlenebilir halk sağlığı sorunu olduğunu kabul ederek kazaların sonuçlarını KÜRESEL HALK SAĞLIĞI SORUNU ilan etti (12.05.2011-Cumhuriyet).
 
Güzel ülkemizde de en fazla can kaybını trafik kazalarında yaşıyoruz. Kayıtlara göre ülke genelinde son 11 yılda trafik teröründe 47 bin 848 kişi hayatını kaybederken, 2010 yılında 2738, 2011 yılında 2582, 2012 yılında 3835, 2013 yılında 3659 ve 2014 yılında da 3253 vatandaşımız trafik kazalarında hayatını kaybetti. Yüz binlerce insanımız da yaralandı. Bu rakamlara gore, Türkiye genelinde meydana gelen trafik kazalarında günde yaklaşık 9 kişi yollarda hayatını kaybederken, yaklaşık 540 kişi de yaralanıyor.
 
Ayrıca araç kullanımı sırasında cep telefonu kullanımı da oldukça büyük bir kaza riski içeriyor. Örneğin;
TRAFİK KAZALARININ %60’ı “CEP”ten. Yol güvenliği araştırmasında son üç yılda kaza yapan sürücülerin %60’ının kaza sırasında cep telefonu kullandıkları tespit edildi. Araca entegre cihazlarda dikkat dağıtıyormuş (20.1.2017-Milliyet).
 
Bu acı sonuçların yaşandığı güzel ülkemizde, gereken gözetim ve denetim yapılıyor mu? Fahri Trafik Müfettişleri(FTM) olarak üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Ancak kesilen trafik cezaları, yaşanan bürakratik engeller yüzünden, sorumlu kişilere zamanında ve yeterince ulaştırılamıyor. Örneğin yaklaşık 19 milyon aracın olduğu ülkemizde, 2013 de kesilen 13.365.520 adet trafik cezası ile 2 milyar 372 milyon 220 bin TL tahakkuk ettirildi. Ancak 1,7 milyar lirası tahsil edilebildi. Bu da 2013 deki 18,4 milyarlık bütçe açığının %9,2’sine denk geldi (25.05.2014-Milliyet). Üstelik, seçim dönemlerinde ne acıdır ki trafik cezalarına da af çıkıyor. Örneğin, önceki yıl 120.TL den düşük trafik cezaları affedildi.
 
Yapılan araştırmalar, trafik kazalarının oluşunda; sürücü, yaya ve yolcu olarak insan faktörünün % 89,78 gibi çok büyük bir kusur payı ile birinci derecede sorumlu olduğunu göstermektedir. O yüzden araçları ile birlikte bir bütün sayılan sürücülerin, yolculuğa çıkmadan önce;
·         Özellikle araçlarının periyodik bakımlarını yaptırmalarını,
·         Araç lastiklerini kontrol etmelerini,
·         Acil sağlık seti, takoz ve çekme halatı bulundurmalarını,
·         Trafik Kurallarına eksiksiz uymalarını, şerit ihlali ve tehlikeli solama yapmamalarını,
·         Araçtaki herkesin kesinlikle emniyet kemeri takmalarını,
·         Gündüz de farlarını açmalarını,
·         Kullandıkları karayolunun kalitesine göre araçlarını sürmelerini,
·         Önlerindeki aracı, fren yapınca durabilecek kadar bir mesafeden takip etmelerini,
·         Alkollu ve uykusuz araç kullanmamalarını,
·         Acele etmeden ve hız limitlerine uyarak, dikkatli araç kullanmalarını önermek isterim.
 
Değerli Arkadaşlar,
Özellikle yaz ayları geldiğinde trafik kazaları ve ölüm sayıları daha da artmaktadır. Çünkü okullar kapandı ve tatil dönemi başlamıştır. Bu dönemde şehirlerarası yolculuk yapacak sürücülerin, karayollarımızda geçen yıl 49 adet iken şimdi 65 olan KAZA KARA NOKTA’larını, bir kez daha anımsamalarını rica ediyorum.
 
Lütfen, yukarıda web adresini verdiğim karayolları sitesinden temin edecekleri haritada, kendi ulaşım yolları üzerindeki KAZA KARA NOKTALARI’nı belirleyip, bu noktalara yaklaşınca çok daha dikkatli olmalarını ve gereken önlemleri almalarını da anımsatmak isterim.
 
Sizler ve aileleriniz, bu ülke için çok değerlisiniz. Sağlık ve huzur dolu yolculuklar dilerim.
 
Sevgi ve saygılarımla.
Prof. Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.