• 14.03.2017
Aytur Gezer

Aytur Gezer

Tubitak hem güldürdü hem de...

TÜBİTAK HEM GÜLDÜRDÜ HEM DE KARA KARA DÜŞÜNDÜRDÜ

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasına Mersin, 626 proje ile başvurarak bölge illeri arasında birinci sırada yer aldı.48.si yapılacak olan Türkiye Finali öncesi bu 626 projeden 37 si jüri tarafından onaylanarak Bölge finaline davet edildi.Davet edilen 100 proje içerisinde 37 proje ile Bölge'de yer alan 8 İl içerisinde en yakın rakibi Adana' yı 8 proje farkla geçerek 1.olan Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü bu başarısı ile yüzleri güldürdü.
37 Projenin İlçe bazında dağılıma bakıldığında ise kafaları karıştıracak bir çok detay gözden kaçmıyor biranda yüzleri güldüren başarı,kara kara düşündürmeye başlıyor.
Mesela 37  projenin 11 tanesi Yenişehir İlçesi'nde,9 tanesi Akdeniz İlçesi'nde.Projelerin yüzde elli'sinden fazlası bu iki ilçedeki Okullara ait. Yenişehir'de 2 Fen Lisesi,1 Sosyal Bilimler Lisesi var ,TEOG sınavlarında başarıları üst düzeydeki öğrenciler,Okullarda deneyimli ,seçkin başarılı idareciler ve öğretmenler var,sonuç biraz normal gibi gelebilir lakin aynı Yenişehir'de Mersin Anadolu Lisesi'nin 2 proje ile, Evliya Çelebi Mesleki ve Taknik Anadolu Lisesi'nin 1 proje ile temsil başarıları son derece dikkat çekici.
Akdeniz İlçesi ise Abdulkadir Perşembe Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin tek başına 8 proje ile İl ikinciliğini yakalayacak başarısı göz kamaştırıyor. Danışmanlığını Öğretmen Özcan Zorlu'nun yaptığı 7 öğrenci Akdeniz ilçesi'ndeki 8 projeden 7 'sine imzalarını atmış canı gönülden kutluyorum.
Erdemli 5, Anamur 3 proje başarısı ile yüzleri güldürenlerde öne çıkan İlçeler olurken sıfır çeken Aydıncık,Gülnar ve Çamlıyayla İlçeleri üzerken hayal kırıklığı Mezitli oluyor.
İlçe sınırlarında bulunan İçel Anadolu Lisesi,Yusuf Kalkavan Anadolu Lisesi gibi TEOG sınavlarındaki gözde iki tane okula rağmen, sadece 1 proje ile Bölge finaline katılabilen Mezitli hayal kırıklığı yaratırken kara kara düşündürdü.
Akdeniz İlçesi'nde bir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin 7 proje çıkartttığı yerde Mezitli 1 projede kaldıysa,Mezitli'de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü,Okulların İdarecileri ve öğretmenler tabloyu gözönüne alarak tekrar tekrar düşünmeliler diye düşünüyorum.
Bir dikkat çekici detay ise Özel Okullar yok denilecek kadar azdı bir okul sadece 3 proje ile temsil ediliyor.
Yüzgüldüren başarıların daim olmasını diliyor emeği geçenleri yürekden kutluyorum,başarı sıralamalrında geride kalanlarında azimle gayret göstererek başarıları yakalamalarını temenni ediyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.