• 11.09.2017
Çapar Kanat

Çapar Kanat

ARICILARIN FERYADI

Arıcılık hem zevkli, zevkli olduğu kadar da zahmetli bir meslek. Sofralarımıza gelen balı her ne kadar arılar üretiyor ise de gerçekte balı üreten arıcılardır.

Bir kovanda nasıl ki binlerce arı olduğu gibi ülkemizde de binlerce arıcı var. Çoğu gezicidir. Dağda bayırda yaşarlar. Maksatları ürettiği balı üç beş kuruş evine nafaka olarak götürmek! Ürettiklerini direkt tüketicilere satma yetenek veya imkanları yoktur. Paketleme firmalarına  satmak zorunda kalırlar. Firmalar kendi aralarında anlaşarak merhametsizce, insafsızca alım fiyatı belirlerler. Bu yıl belirledikleri fiyat ise 10 TL/KG

Üreticilerin alın teri, göz nuru ile ürettikleri balı 10 TL’ye alan firmalar bügün 28.08.2017 tarihi itibari ile marketlerde tam üç katından fazlasına balın çeşidine göre 30-35 TL’ye satmaktadırlar.

Üreticilerin alın teri, göz nuru insafsız ve merhametsizce pazarlanmasını durdurmak için her bölgede arıcıların kooperatif kurmaları şart.

Kooperatif deyince Adana/Kozan İlçesindeki arıcıların kurduğu kooperatiten bahsetmek istiyorum.

Başkan Emrah Zararsız ile konuşmamızda şunları söylüyor:

Kooperatifimiz 1973 yılında kurulmuş olup ilk bal laboratuvarına sahip kuruluştur. BİNBOĞA markamızı bugüne kadar iyi bir yere getirdik. Satış, pazarlama, laboratuvar elemanlarımızla birlikte 48 kişi istihdam etmekteyiz. 1439 üyeye sahibiz. Üreticilerimiz ürettikleri balı bize getirdiklerinde labaratuvarımızın cihazlarında 92 kriterinde analiz edilir. Laboratuvarda bu kriteleri geçemeyen bal geri çevrilir ve asla almayız. BİNBOĞA marka balımızda asla tarım ilacı, antibiyotik veya diğer ilaç kalıntısı bulunmaz. Geçtiğimiz kış üretici başına 5000 TL faizsiz borç verdik. Geçen yıl kooperatif kazancından her bir üyemize 760 TL prim dağıttık. Yıllık 200 bin teneke (Beher teneke 28-30 kg) bal ürettik. Bal üretiminde Türkiye’mizin en büyük kuruluşuyuz. Kozan ‘da Kooperatifimizin yaptığı alımlar Çukurova bölgesinin bal piyasasına istikrar vermekte, üreticilerimizi firmalara ezdirmemekteyiz. Artık Türkiye’nin güvenilir bal markası BİNBOĞA’dır. İnşallah önümüdeki ilk beş yılda Dünya markası olma yolunda ilerlemekteyiz. Sahip olduğumuz bal laboratuvarı ülkemizde hiçbir firmada yoktur. Ankara- Atatürk Orman Çiftliği’nin en büyük tedarikçisiyiz. ‘’dedi.

Başkan Emrah Zararsız vizyonlarının ‘’DÜNYA BALI ‘’ olduğunu  ülkemizdeki tüm arıcıların kendi bölgelerinde kooperatifleşmeleri gerektiğinin altını çizdi.

KUŞADASI ARICILARI KOOPERATİFLEŞİYOR

İşittikki Kuşadası arıcıları kooperatifleşiyor.

Kuşadası arıcılarından Galip Bayar ve Ziraat Yüksek Mühendisi Mehmet Ceylan arıcılıktan üretilen balın kilosuna 10 TL alım fiyatı biçenlerin kilo başına malzeme giderlerinin zaten 10 TL olduğunu görmeden geldiklerini, üreticilerin günlük yevmiyelerinin bunun içinde olmadığını söyledi. Kendi ürettiklerinin değer bulması kooperatif kuracaklarını söyledi.

Kooperatif kurmak için kurucu 7 üreticiye  ihtiyaç olduğunu, 7 kişiyi tamamlar tamamlamaz kooperatifin kuruluşunu tamamlayıp üye kaydına başlayacaklarının altını çizdiler.

GALİP BAYAR TEL: 0535 8910472


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.