• 23.06.2014
Gazeteci Gözüyle

Gazeteci Gözüyle

Burhanettin Kocamaz -3-

Ramazan geldi hoş geldi, sefa geldi. Ama acep bizim Bu yılki Ramazan Mersin’de birilerine mi hoş geldi (!)

Uzun süredir telefonlarım durmuyor. Bildiğiniz üzere sürekli olarak Mersin Kamu kuruluşlarındaki YEMEK hizmeti sunumlarını, buradaki iş ve işlemleri dile getiriyorum. İhalelerdeki fiyat farklılıklarını, uygulamadaki yanlışları aktarıyorum. SAĞLIK ANALİZ, HALKIN SESİ, YAZAN KALEMLER adlı köşelerde sürekli Mersin’deki olan bitenleri dillendiriyor, gündeme taşıyorum..  Şimdi burada yazdıktan sonra isterse buradaki ilgililer sitemizin bu yazının çıktığı alandaki diğer köşelere de bir göz atması, kamunun yararına olacaktır. Neyse…

Aldığımız bir telefon ihbarı ile sarsıldık. Mersin Büyükşehir Belediyesi bu yıl İFTAR ÇADIRI kuracakmış, bu kurulacak çadırlar için ise günler öncesi hazırlık yapılmış ve bu iftar mekânlarında yemekler Gülnar’lı bir isme verilmiş. (Doğru ise Fatih temizlik)

İsim doğru ise, Bu isim, Şu anda KAMU HASTANELER BİRLİĞİ ÇATISINDAKİ ONLARCA HASTANENİN DE yemek işini ve hizmetini üç ortak olarak alan (ortak girişim) firmanın birisi. Aynı firma geçenlerde Tıp Fakültesinin işini de aldı. Aynı firma çok sayıda Kamu kurum ve kuruluşun işini de yapıyor.

Ne var bunda, yapması günah mı, suç mu diyeceksiniz!

Elbette değil.

Ama işin içinde MHP’li Belediye Başkanı olunca ve işin içinde MHP’li Gülnar meclis üyesi Yüksel Çelik’in adı geçince ve Yine Gülnar kökenli Milletvekili Dr. Ali Öz’ün adı geçince biz şaştık kaldık. Sözde Yüksel Çelik bu firmanın görünmez ortağı imiş, Ali Öz ise ilgili firmanın hem hemşerisi hem yakını olduğu için yıllardır bu firmanın kamudaki destekçisi imiş (!)  Doğrudur, yalandır…. İlgililer bu hususta cevaplarını gönderirlerse buradan yayınlama sözü veriyorum.

Geleyim ben Mersin Büyükşehir’in geçmişte yaptığı iftar çadırı işlerine. Bu işlerde çok usulsüz işler döndü, bende yazdım. Daha sonra vazgeçildi. Ama bu işte köşe olan oldu. Düne kadar kıçında donu olmayan bir firma, şimdi sadece bu iftar çadırları sayesinde trilyonluk bir servete sahip oldu. Ardı ardına Organize suçlar bunlarla ilgili suç duyurularını takibe aldılar ve halen bunlar hakkında değişik iddia ve ithamlarla soruşturmalar sürdürülüyor.

İftar çadırından, belediye kumanyalarından, belediyenin yemeklerinden, organizasyonlarından acayip bir servet elde ettiler. Bunu Tüm Mersin biliyor ve vicdanlar sızlıyor.

Niye yazıyorum?

Değerli Büyük şehir Başkanı Burhanettin Kocamaz, göreve gelir gelmez, belediye girişine tabela astırmıştı ve halkımıza çok manalı bir sesleniş yapmıştı. Tebrik ve takdir duygularımı halen ifade ediyorum ve kendisine olan güvenim de halen sonsuz.

Ancak, şimdi bu iftar çadırı açılacak ise, bu iş için bir ihale yapılmış ise bunun açık ve şeffaf olması gerekmez miydi?

Bu tür önemli, büyük işlerde ve hayır işlerinde açıklık, şeffaflık doğru olan değil midir?

Sözde, buradan yoksul, garip halk karnını doyuracaksınız.

Bunların sırtından, yarın birileri, cebini dolduracaksa, yüküne yük katacaksa, bunun hayır ile hesanat ile ne ilgisi, alakası olacak?

Gelen bilgiler arasında işi alan firmanın Mersin de mutfağı olmadığı için, seyyar mutfak yaptırdığı ve tırlardan mutfak icat ettirip hazırlatıp getirttiği söz konusu.

Böylesine büyük bir masraf yapıldığına göre, işin maliyeti ve külfeti oldukça çok.

Ayrıca bu masraf yapıldığına göre, işin getirisi de çok.

Böylesine getirisi olan bir işte, halkın ve kamunun çıkarı gözetildi ise, kaç firmadan teklif alındı, kim aldı, teklifler ne, işin yaklaşık maliyeti ile verilen rakamın boyutu, bunu rakamsal olarak açıklar mısınız?

Kişi başı kaç liraya , kaç kap yemek verilecek?

Teknik şartnamesi nerede?

Ve bu teknik şartnamenin örneğini bizimle paylaşmanızda bir sakınca var mı?

Bu alım satım olayı neden herkese açık bir şekilde kamuya duyurularak, Mersin basınına duyurularak ve belediye önündeki levhada asılarak tüm kamuoyu ile paylaşılmadı?(!)

Geçmişte 100 porsiyon verilmiş ise 5 bin porsiyon gösterildiğini yazmıştık ve o günler o işler sürekli soruşturmalar geçirdi.

Acaba bu işin bu kez denetimini kim yapacak, kim kontrol edecek, belirlendi mi?

Tarafsız kimselerden oluşan bir kontrol teşkilatı, denetim teşkilatı oluşturdunuz mu?

Yoksa ahbap çavuş misali, kendi emrinizdeki birimlerden bir kontrol mekanizması kurulup, üstün körü bir denetim ile ramazan çadırlarından istifade eden yoksul ve gariban haklın sırtından bu kez de MHP’li gözükenler mi yükünü tutacak?

O zaman nerede kaldı sizin astığınız levhanın içeriği, nerede kaldı tüyü bitmedik yetimlerin hakkı ve beytül malın korunması?(!)

Değerli Büyükşehir Başkanımız Sn. Burhanettin Kocamaz (Hacı) dan bu işle ilgili doyurucu bilgi istiyoruz ve çok dikkatli, titiz inceleme istiyoruz. Yazıktır günahtır.


 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.