• 13.07.2016
Gazeteci Gözüyle

Gazeteci Gözüyle

Erdemli, Koruma Kurulu Kararına Neden Uymuyor?

Bizim Mersin’in işlerine akıl sır ermedi, ermiyor…
Bizim Sahil bandımız var. Hani şu son günlerde çok sık gündeme gelen ve kirliliği, düzensizliği, boş vermişliği konu olan sahilimiz.
Burada birde işgaller var. Hem haksız işgaller, hem tarihi ve kültürel alanları yapılan yapı ve icraatlar var. 
Erdemli Ayaş merdivenlikuyuda 387 – 430 nolu parsel olarak bilinen yerlerde böyle. Burada her tür uyarı ve ikaza rağmen tarihi ve kültürel alan olan sit alanı ve koruma içinde olan yerlerdeki yapılaşmalara dur denilmiyor.
Hâlbuki bizim hatırladığımız (Eğer yanlış ise düzeltiniz) Adana’da bulunan Tabiat ve kültür varlıklarını koruma kurulu 17 Haziran 2016 günü Başta Mersin Valiliğine, sonrasında Kültür turizm müdürlüğüne ve sonrasında da Büyükşehir başkanlığına 2753 sayılı bir yazı yazarak uyarmış, Ayaş kesiminde bulunan bu parsellerden 859 nolu olan içinde gereğinin yapılmasını istemişti. 
Yine hatırladığım kadarı ile aynı kurul 26.8.2015 günü 155 toplantı numaralı 5347 karar numaralı bir karar alıp, bu türden yerlerin acele yıkılmasını istemişti. Bunun içinde yine ilgili ve yetkili birimlere yazı yazıp uyarıp, bu türden yerleri yıkınız, gereken resmi işlemi yapınız demişti. 
Erdemli ilçesi Ayaş mevkiindeki 1 ve 2. Derece arkeolojik sit alanı içinde kalan mülkiyeti kamuya ait 7 pafta 859 parselde kumluk alanda onarım yapılması ve oradaki uygulamalara dur demişti. Bu hususta müze uzmanlarının raporları da olacak. Yine kurulun başkaca kararları da olacak. Benim hatırladığım 25.3.2008 günlü 3686 sayılı, 28.7.1997 gün 2851 sayılı, 13.7.1999 gün ve 3480 sayılı, 25.1.2000 gün 3611 sayılı ve 30.4.2003 gün 5015 sayılı kararları da olacak. Bu kararların ve dosyaların hepsinde ERDEMLİ Ayaş ve merdivenlikuyudaki işgaller, sit alanlarındaki yapılaşmalar gündeme getirilip bu alanların yıkılması, boşaltılması istenmişti.
Olaylardan Milli Emlakın, Turizm müdürlüğünün ve Valiliğin ayrıca Büyükşehirin haberinin olmaması mümkün değil.
Bizim edindiğimiz bilgiye göre Büyükşehir bu gelişmelerden sonra buraların yıkımını istiyor ama Erdemli Belediyesi halen buraları yıkmadığı gibi, YIKTIK diye yazılar yazıyor.
Böyle bir şey olabilir mi?
Neden olur, niçin olur, niye olur, kim bu işe müsaade eder, neden eder?
Bu işin ilgililerce iyi bir şekilde araştırılması ve sorumlular hakkında yasal işlem yapması gerekmez mi?
Kurul kararına ve devletin diğer resmi birimlerinin ikaz ve istemlerini içeren yazılara rağmen buraların kurul kararına uygun hale getirilmemesinde sorumluluğu olanlar ve üst kurumları yanıltıcı yazı yazanlar hakkında işlem yapılması gerekmez mi?
Bekleyip göreceğiz…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.