• 29.04.2017
Gazeteci Gözüyle

Gazeteci Gözüyle

Kimin umurunda Vatandaş!

Değerli Okurlar, Bu sütunlardan 26.Nisan.2016 günü yani tam bir yıl önce bir yazı yazdım.

Yazdım yazıda sorduğum sorulara cevap alamadığım gibi seslenişimi duyanda olmadı.

Şimdi o yazıyı, harfiyen tekrar yayınlıyorum, belki duyan çıkar diye:

Bu Mersin, ses çıkarırsan dayak yersin (!)

Mersin tuhaf işlerin döndüğü ve herkesinde tuhaf tuhaf seyretmekle yetindiği, eleştiri getirenin menfaatçi ilan edildiği, hak arayanın meddah, kusur ortaya koyanın satılmış ilan edildiği bir ortamı yaşıyor. 

İkiyüzlü, bin bir yüzlü tipler makamda kim varsa çanak tutup, pohpoh yaparak, tıpışlama yaparak gemi yürütmeye çalıştığı gibi, bir yandan da BAL TUTAN PARMAK YALAR (!) misali bulundukları makamın verdiği imtiyazlardan tatlı tatlı götürenler var. Neyse…

Değerli Mersin halkını yönetenler!

Geçenlerde bazı yolları tek yöne çevirip trafiğe kapattınız. Çok da iyi yaptınız. Ama buralarda hiç denetim yapıyor musunuz? Yâda bırakın denetimi, halkı uyarıyor musunuz?

Oralara afiş astık ya, ikaz ettik, ya, daha nasıl uyaracağız gibi seslenenleri görür gibiyim.

Afiş asmakla, tabela dikmekle olmuyor. Bu yolların başlarına hem o afişi gösterecek , hem tek yön levhasını gösterecek, hem o yolun trafiğe kapatıldığını söyleyecek ve aktaracak, ikaz edecek bir TRAFİK ZABITA memurunu oraya görevlendirmek çok mu zor?!

Bu yeni uygulamanın başladığı caddelere birer trafik zabıtası görevlendirseniz, çok değil 30 gün burada görev yapsalar, gelen gideni ikaz edip uyarsalar, o yollar fütursuzca kullanılmazlar. Şu an benim elimde onlarca plaka mevcut. Görüntüsü mevcut. Afişe rağmen, tek yönlü levhası konmasına rağmen halen araçlar trafikte aksine bir şekilde seyrediyorlar. Dur diyen, ikaz eden tek bir Allahın kulu yok. Madem uygulamayacaksınız, madem denetlemeyeceksiniz, ne diye o yolları tek yön yaptınız?!

Bir başka husus, Belediye otobüslerin girip yolcu alması için durak önlerine gerçekten çok güzel cepler yaptı. Bunlardan birisi Perşembe kavşağındaki, diğeri Şimdiki sağlık müdürlüğü önündeki (Anadolu hayat binası) bir diğeri, merkez ptt karşısındaki, diğeri yaşat önündeki, bir diğeri forumun oradaki sabah lokantasının karşısındaki ve ilerideki duraklar. Yine şehrin muhtelif yerlerinde bu cep şeklindeki duraklar mevcut. Ama gelin görün, sivil araçlar bu duraklara gelip park yapıyorlar. Defalarca görüntü çekip yayınlamamıza rağmen bu işi engelleyen bir kişi ve makam yok.

155 ararsanız görüntüleri bize gönderin plakalarına ceza yazalım diyorlar. Amaç ceza yazmak ve yazdırmak değil ki… Amaç bu duraklara bu araçların girmesini ve park etmesini engellemek.

Oraya getirip özel aracını park edip gidiyor. Hâlbuki yine bu ceplere de bir aylığına birer trafik zabıtası görevlendirilse, ikaz edilip yarılsa, işin yasak olduğu anlatılsa, millet alışacak ve girmeyecek. Ama maalesef kimsenin umurunda değil. 

Yine özellikle Hastane Caddesi, istiklal caddesi, Uray caddesi, Silifke caddesi, Balık pazarı civarı, yoğurt pazarı civarı başta olmak üzere, şehrin her yerinde, her cadde ve sokakta iki taraflı park yapılmakta, kaldırımlara araç park edilmekte, kaldırım işgalleri devam etmekte. Trafik zabıtası buralarda da yok. 

Peki, bu işler bunların işi değil ise, bu trafik zabıtası kardeşlerimiz neredeler, nerede hizmet etmekteler ve ne işle meşguller?

Dönüyorum bir başkaca hususa…

Dün bir yerel gazetede B.Şehir Başkanına hitaben seslendiklerini ve “Başkan sende açıkla” başlığı ile haber yaptıklarını gördüm. 

Bence haklılar. Çünkü başkan göreve gelir gelmez, basın bürosunda çalışan fakat işe gelmediğini iddia ettiği çok sayıda gazeteciyi, yine belediye bütçesinden çok sayıda gazete, basın kuruluşuna ilan, reklam, tanıtım amaçlı paralar verildiğini ve imkânların peşkeş çekildiğini vurgulamıştı, bunla ilgili belge ve bilgiler paylaşmıştı.

Şimdi gazete de diyor ki, sen ne yaptın, bir açıkla diyor. Haksız mı?

Geliyorum benim seslenişime. 

Mersin Büyükşehir Belidiye Başkanı Hacı Burhanettin Kocamaz’a AÇIKLIK- ŞEFFAFLIK İLKELERİ gereği ve kamunun her şeyi doğru bilmesi adına aşağıdaki hususları kendisine ve ilgili yetkili birimindeki sorumlulara soruyorum.

1- Göreve geldiğiniz günden bu yana başında bulunduğunuz Büyükşehir Belediyesi olarak Basın yayın organlarına, gazetelere, radyo ve tv kuruluşlarına, reklam ajanslarına herhangi bir ad ve işlemle ödemede bulundunuz mu, bulundu iseniz kime ne kadar ve bu ödemelerin toplamı ne kadar? 

2- Yine Göreve geldiğiniz günden bu yana başında bulunduğunuz Büyükşehir Belediyesi olarak matbaa hizmeti aldınız mı, kimden aldınız, miktarı ve tutarı ne kadar?

3- Led lamba ile ışıklandırma hizmeti aldınız mı, ne kadar aldınız, kimden ve kimlerden aldınız?

4- Direklere asılan bolca miktardaki bez Türk bayrakların alımı, asımı, indirimi, tekrar asılması gibi tüm bu işlerle ilgili hizmet aldınız mı, kimden ve kemlerden aldınız, ödemelerinizin tamamı nedir?

5- Bilbordlarda özel ve milli günlerde, dini günlerde değişik afişleriniz yer alıyor. Bu afişleri kim yapıyor, bunlar için kime ve nereye ne kadar para ödediniz, para ödenmedi ise, bu işlerin kaynağı nasıl çözüldü?

6- Şehrin belirli yerlerinde çiçek peyzaj işleri yapılıyor. Desen desen çiçekler yerleştiriliyor. Kavşaklara, battı çıktının oraya ve her yere yapılıyor. Bunun için herhangi bir özel sektörden satın alım yaptınız mı, yaptı iseniz nereden, kimden ve kimlerden ayrıca su işler için ne kadar toplamda para ödediniz?

7- Şehrin muhtelif yerlerinde Büyükşehir adına yapılan kaldırım düzenlemeleri, kavşak düzenlemeleri, parke taşı döşemesi, bordür taşı döşemesi işleri mevcut. Ve sürekli yapılıyorlar. Bunlar için kaç lira ödendi, hizmet nasıl alındı?

8- Yeni alınan otobüsler dâhil tüm otobüslerde giydirmeler var. Bu giydirmeler için, (amblemdi, yazı idi, ikazdı, reklamdı, afişti) ne kadar harcama yapıldı, hizmet nasıl alındı, kimden ve kimlerden alındı?

9- Festival, fuar, tanıtım günleri gibi etkinlikler için şu ana kadar ğerek kendi imkânlarınızla kimseden yardım almadan yaptığınız harcamalar, gerekse kurum ve kuruluşlardan alınan yardımlar ile yapılan harcamalar, gerekse hizmet alım yolu ile yapılan harcamalar ne kadardır? Bu işler için bir satın alma yapılmış ise kimden, kimlerden, hangi usullerle yapıldı?

10- Temsil ve ikram gideri olarak bürokrasi arasında bilinen, özel kalem bütçesinden yada başkaca bütçeden, gelen giden misafirleriniz veya başkaca nedenler ile ne kadarlık ikram ve temsil gideri yaptınız, çay-şeker- tatlı- cezerye- çiçek- çelenk- V.b dahil özel kalem bütçesinden ne kadarlık harcama yaptınız

Bunları, Mersin halkı, göreve başladığınız vakit yaptığınız açıklamada olduğu gibi, belgeleri ile açıklamanızı istiyor. Açıklık ve şeffaflık adına, kalite belgeli bir belediye olarak bunu yapar mısınız?


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.