• 28.08.2016
Gazeteci Gözüyle

Gazeteci Gözüyle

Sahil Yağmasında da FETÖ parmağı var mı?

Mersin’in harika bir sahil bandı vardı. 
Çok değil 35- 40 sene önce her yer yemyeşil narenciye bahçeleri dolu idi. 
Şimdi BETON YIĞINI…
Yıllarca Kıyı kenar çizgisini ihlal edenler, çok katlı binalar dikenler, sahilde berbat yapılaşma yapanlar hakkında haberler yaptık, yazılar yazdık, bu hususta defalarca yöre sakinlerinin, köylünün, muhtarın şikâyetleri oldu, KIYTIRIK- UYDURUK- belde belediye başkanlıkları sayesinde bu alanlar birer ikişer yok edildi.
Davalar açıldı, sonuç alınamadı.
Şikâyetler yapıldı, bir türlü sonuç alınamadı…
Devasa inşaat firmaları arkalarına aldıkları siyasilerle yol yürüyerek İl’in Sahil bandını, kıyı kenarını resmen talan ettiler.
Bu hususta duyarlı davranan haber yapan basın mensupları ile şikayetçi olan hak arayan bir kısım yöre halkını ise sindirmek için ellerinden geleni yapmışlar…
Tuzaklar kurulmuş, parasal ilişkiler kurulmuş, kimi bilirkişiler tavlanmış, kimi yetkililer avlanmış ve derken Mersin kıyı bandındaki rezilliği hep birlikte yaşıyoruz…
Plan değişiklikleri, imar değişiklikleri, sahte ruhsatlar, görmezden gelmeler, yasal boşluklardan faydalanmalar gibi çok çeşitli yöntemlerin kullanıldığı iddia edilen şikayetlerin ardı arkası 20 sen içinde kesilmemiş ama ciddi neticeler alınamadığı gibi birileri rant zengini olmuş…
Mersin’li olmayıp, Mersin’e gelip, inşaatçıyım diyerek KATRİLYONLUK SERVET sahibi olanlar, bu arada iktidarda kim varsa ona yanaşıp orada boy gösterenler, içlerinden birini ikisini siyasete sokup, kimini il genel meclisi kimini meclis üyesi yapmalar gibi entrikalarla Mersinin tarihi, kültürel, doğal alanları birer ikişer yok edilmiş…
Her zaman olduğu gibi Herkes seyirci…
Dün bana bir ihbar telefonu geldi ve ben ilgileneceğimi söyledim. Önemli bir iş gereği Ankara’ya hareket etmiştim. Ofise bırakın dedim. Bugün akşam saat 20’de Mersin’deyim ve sabah ofise bırakılan dosyayı inceledim. 
Dosyada bilirkişi raporları mevcut… 
Suç tespiti var. 
Konu hakkında sayısız şikâyet ve ihbar var. 
Ama netice alınamamış, talan önlenememiş.
İster istemez aklıma şu son zamanlardaki FETÖ/PDY meselesi geldi. 
Acaba Mersin kıyısı talan edilirken, usulsüz inşaat ve ruhsatlar alınırken, devletin malları bir kısım uyanıklara peşkeş çekilirken yapılan şikâyet ve ihbarlar FETÖCÜLER tarafından hasıraltı mı edildi?
Yâda belirli menfaatler karşılığı işler yavaşlatılıp, zaman aşımına mı uğratıldı, kasti ve menfaati bir çalışma şekli mi var?
Bunları araştırmak üzere hızla iki emekli devlet memuru birisi inşaat mühendisi olmak üzere 3 kişilik bir ekip kurdum.
Pazartesi sabahı Erdemli- Kızkalesi- Ayaş bölgesinde bu dosya kapsamında tespit ve inceleme yapacağım, yaptıracağım.
Elimdeki dosya ve belgelere de bakarak işi iyice inceleyeceğim.
Bu dosyadaki bazı yerler halen mahkemelik.
Mahkemeler netice vermemiş.
Bazılarında ise mahkemeler bitmiş, işler kapanmış gözüküyor… 
O mahkemelerin hâkim ve savcılarını da ayrıca incelemeye aldım. 
Aralarında FETÖ kapsamında açığa alınan ve tutuklananlar var mı onu da incelediğim gibi, yanlı bilirkişi ve müfettiş raporları verenler olduğu iddia edilenler içinde aynı incelemeyi yapıyorum. 
Yine aynı dönemlerdeki Belediye Başkanları, meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri, o zamanki çevre il müdürlüğü yetkilileri ve ilgilileri içinde aynı şeyi yapıyorum.
Uzun sürmez.
Çok değil bu iş, ölmezsem 10-15 günümü alır.
Çünkü devletin elindeki imkân ve olanaklara sahip değilim.
Tamamen kişisel bilgi, veri, çevrem ile bu işi araştıracağım.
Umarım düşündüğüm gibi değildir.
Eğer düşündüğüm gibi ise, olayın boyu, vahameti büyür ve Devlet için de çok önemli bir işe daha imza atmış oluruz.
Değerli Mersin’liler, hatırlayın, birden bire sahil bandında bir ara Oteller zinciri yapılıp durdu… 
Ardı ardına yapılan devasa oteller, moteller, pansiyonlar, yıldızlı, yıldızsız felan fistan…
Hani diyorlar ya, Mersin Turizm kenti olsun…
Elbette olsun.
Elbette memleketimiz kazansın.
Ama bu söylemler geliştirilirken, uyanık birkaç isim bu işten nemalanmış ve devletin sırtından, senin benim hakkım olan BEYTÜLMALDAN, kamu malından, 2/B lerden yükünü tutmuş ise bunun da nasıl ne şekilde olduğunun ortaya çıkması gerekir.
Hiçbir şey gizli kalmamalı.
Ruhsata aykırı yapılaşmalar, kaçak katlar, kıyı kenar çizgisini ihlal ederek yapılanmalar, Deniz kumunun içine bina dikmeler gibi, bu konularda kim neyi biliyorsa, hangi bilgiye sahip ise, bizim elde ettiğimiz veri ve belgelerden sonra yapacağımız yayınlar üzerine çıkıp gelsin ve yetkili makamlara bildiklerini anlatsın.
Anlatsın ki, hiç bir şey gizli kalmasın, VAKTİ İLE YENEN HURMALAR BİRBİR BU HIRSIZLARI CIRMALASIN…
Baki Selam ve Dua İle.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.