• 22.04.2017
Gazeteci Gözüyle

Gazeteci Gözüyle

Vali Babaya Duyuralım!

Dün HABER sitemizin Whatsap hattına bir bilgi geldi. Lütfen konuyu araştırın ve değerli valimize bildirin mesajı vardı.

Olay BEYTÜLMAL meselesi olunca, devlet kasasını ilgilendirince bizde lisanımünasip ile yazarak durumu Değerli Mersin Valisine duyurmak istedik. Belki kendisi daha teferruatlı araştırtır ve inceletir.Mevzu Şu.

Mersin Yatırım izleme Koordinasyon Başkanlığında 2017/125893 nolu ihale gerçekleşir.

Bu ihalenin komisyon kararını bu yazının içinde yayınlıyorum.

21.3.2017 günü saat 14.oo da tutulan tutanakla bu iş gerçekleşir. Konu pazarlıklı alım konusu. Toplam teklif sayısı 6 geçerli teklif sayısı 6 olarak görülür. DAVET usulü denilen şekil ile gerçekleşmiş. Yasada kanunda var ve bu uygulanmış. İhaleye katılım yapacak olanlar idarece bu işe davet edilmişler.

İşin konusu, Mersin Akdeniz Belediyesi sınırları içerisinde afetten ötürü zarar gören mahallelerde bitümlü sıcak asfalt, temel ile kaldırım işleri yapım işi.

AÇIK İhale değil. Pazarlıklı DAVET usulü bir ihale…

Açık ihale olmayınca Kamu İhale Kurumu EKAP’da ihalenin dökmünlarını ve içeriklerini görmek ve incelemek bizim açımızdan mümkün olamıyor.

AÇIK ihale olmayınca da REKABETİN TAM MANASI ile gerçekleştiğini söylemek de mümkün olmuyor.

Çünkü bu işle Mersin’de iştigal edenlerin çoğu, “AÇIK ihale olsa bu iş büyük kırım ile giderdi. Şimdi komik bir kırım, neredeyse yüzde 7 gibi bir şey diyorlar.”

Neden Açık ihale değil, pazarlık ve davet deyince de, “İşin aciliyeti var, Afetten zarar gören yerler, hızla yapılması lazım o yüzden böyle bir yol tercih ettikleri kanısındayız” diyorlar.

Anladık. Doğrudur. Devlete akıl verecek halimiz yok. Ancak ben yine Devlet kurumu olan Gençlik sporun geçen yıllar kamp onarım ve bakımı imalatı gibi bir işte DAVET usulü yaptıklarını hatırlıyorum, yani yine pazarlıklı iş, o da acil ve hızla yapılması gerekiyordu, davetiye 40’a yakın firmaya gitmişti ve ihalede korkunç bir rekabet oluşmuş yüksek kırıma gidilmişti. Yanılıyorsam, uyarsınlar, yazımın bu kısmını düzeltirim.

Alt yapı ihale işlerini yapan büyük devlet kurumları var. Oralarda bu tür ihaleler yüzde 40-45 kırım ile gidiyor. Aynı şekilde üst yapı işleri de yüzde 30- 35 kırımlara varan rakamlar ile gidiyor.

Şimdi burada böylesine büyük bir işte 6 firmaya davetiye gitmesi bu 6 firmanın içinde Mersin’de bu işi yapan firmaların azlığı ister istemez bu işi yapanlarca yakınmalara sebep oluyor.

Ayrıca ihale kararını okuduğumda firmaların mersinlimi diye araştırmak istedim.

Alan firma (ortak girişim) Mersin’de kaydı çıktı. Onunda bu günü kadar benzer aldığı böyle büyük bir işin olmadığı bildiriliyor. Ve bu firmaların kuruluşu da birinin 2015 yılı diğerinin 2012 yılı. Pilot ortak olan 2015 te kurulmuş. Ticaret sicili kayıtlarında bu çıkıyor.

İhaleye katılım yapan diğer davet edilen firmalar ise Mersin dışından olduğu anlaşılıyor.

Mersin’de bu işi yapan yüzlerce firma var. Ayrıca Müteahhit ve taşeron firmaların kayıtlı olduğu sadece MTSO değil ilimizde çok sayıda bu hususta kurulu dernek var. Buralardan üye listeleri istenip kontrol yapılabilinir veya bu işi, böyle büyük bir işi kimler yapabilir şeklinde araştırma yapılabilir.

Gerçi ihale şu anda verilmiş, karar çıkmış. Derdimiz bu değil. Derdimiz böyle büyük işte neden üç beş teklif ve 6 teklif ile bu iş yapılıyor, rekabetin daha iyi oluşması için gençlik sporun yaptığı gibi 40- 50 kişiye aynı anda davet gönderilebilinirdi.

Merak edilen husus ise bu davetiye mektupları gönderilirken komisyonun yâda idarenin KRİTERİ NE İDİ, ÖLÇÜSÜ NE İDE, NEYE GÖRE BU İSİMLERİ VE FİRMALARI BELİRLEDİLER, MERSİN’DE BU İŞİ YAPACAK BAŞKACA FİRMALAR YOKMUYDU Kİ, ONLARA DAVETİYE GİTMEDİ?

Bu işi alan firma şu ana kadar böyle büyük bir iş yapmış mı veya şu ana kadar hangi işleri yapmış bitirmiş, devletin elinde bir kayıt kürek var mı?

Acele yapılan bir ihale olduğu için deneyim ve tecrübe belgesi istenmiş mi, iş bitirme istenmiş mi?

İhale komisyon karında ihale yapıldığı gün yaklaşık maliyet huzurda açıklanmış. 29.493.830.04 lira (eski rakam 29 trilyon)

Ekonomik açıdan en uygunu veren ortak girişim olanlar 27.450.000.00 vermiş. Neredeyse yüzde 7 civarı gibi bir kırım olmuş.

Bunun bir alt yapı işi olduğunun altını çizenler, “Dolayısıyla Üst yapı ile alt yapı işleri çok farklıdır ve Alt yapıda dönen entrika ve fırıldakların haddi hesabının olmadığı sürekli dillendirilmiştir. İyi denetlemek ve incelemek idarenin görevleri arasındadır ve bu konu sürekli kamuoyunu rahatsız etmiştir. Başka kurumlarda AÇIK ihalelerde benzer işler yüzde 40- 45 gibi giderken burada davet usulü olması ve yüzde 7 gibi olması bu işi yapanlarda ve kamuoyunda TAM VE EKSİKSİZ REKABET OLUŞMADIĞI izlenimi yaratmıştır” yakınmalarında bulunmuşlardır.

Ayrıca ekonomik açıdan teklif sahibin memleketi ile diğer ekonomik açıdan ikinci gelen teklifin sahibinin memleketinin aynı il olduğu (Diyarbakır) göz önüne alınınca da söylemlerin ardı arkası kesilmiyor ve devlet yıpranıyor.

Yazıktır günahtır. Bu para devletin kasasından yetimlerin hakkı olan şehitlerin hakkı olan BEYTÜLMALDAN çıkıyor.

İş acil olabilir, hızla yapılması gerekebilir, ama katılımcı sayısı fazla tutulabilinirdi diye yakınanlar var.

Üstelik bu işi yapan birimin kurulduğu günden bu yana üst yapı işlerini büyük kırımlarla verdiğinin altını çizerek bu ihale alt yapı olduğu halde nden bu kadar düşük bir kırım ve neden 6 firma, neden bu firmaların sayısı 40-50 kişi değil, neden çağrılan firmaların içinde bir tanesi Mersinli diğerleri Mersin dışından diye yakınıyorlar.

Başkaca ileri geri şeylerden de elbet yakınıyorlar. Amaç onun bunun söylemi değil, devletimiz kör kuruşunu korumaktır.

Ayrıca sayın valim bir husus daha var ki, önemli. Bu davet edilen firmalar arasında teklif verenler içinde hali hazırda kurumla iş yapan firma varmadır, var ise, şu anda bu kuruma yüzde kaç tenzilatla iş yapmakttadır? Bu husus Çok önemli. Çünkü Orada yüksek kırım, burada düşük kırım olduğu belirtilmektedir.

Ben durum Mersin Sayın Valisine aktarmış olayım, bir bakıversin bakalım…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.