• 04.08.2017
Mehmet Ali Körpınar

Mehmet Ali Körpınar

ÇEVRE FELAKETİ YAŞIYORUZ (32) !!!

Değerli arkadaşlar,

Güzel ülkemizde ve dünyamızda; küresel sermaye ve AB-D emperyalizminin çıkarları yüzünden, oluşan çevre kirlilikleri nedeniyle sağlıklı ve mutlu yaşamımız giderek tehlikeye düşmektedir. Bizden sonraki nesillere de daha riskli ve kirli bir dünya bırakmamız söz konusu.

Pek çok gelişmiş ülkede toplum, yaşanan çevre felaketlerine karşı hem siyasal hem de sivil toplumsal örgütleri ile gereken tepkilerini çok güzel ortaya koymaktadır. Ne yazık ki güzel ülkemizde siyasi yaşam, kısırlaştı ve sadece dinsel siyasete veya etnik kimliğe dayalı hale geldi. Çağdaş demokrasilerde olduğu gibi ülkemizde yaşanan çevre kirliliğine ve halk sağlığına karşı duyarlı bir siyaset ve siyasi güç söz konusu değil.

Oysa dünyamızda ve güzel ülkemizde her yıl tekrarlanan ve yıllardır devam eden çevre sorunlarımızı dile getirmemiz ve hep birlikte çözümler aramamız gerekir. Örneğin,

 • CENNETİ KATLETTİLER. Karadenizin göz bebeği Uzungöl, betonlaşmaya kurban gidiyor. Geçmişte herkesi hayran bırakan bölgenin son hali yürekleri sızlattı (21.6.2017-Sözcü).
 • 2050 YILINDA: Plastik çöpler balıkları geçecek. Küresel bir felaketi önlemek için okyanusları koruma çağrısı yapan BM Genel Sekreteri Guterres, “2050 yılında okyanuslara atılan plastik atıklar, balık sayısını geçebilir” uyarısında bulundu (7.6.2017-Milliyet)
 • DÜNYAMIZIN GELECEĞİNİ TEHLİKEYE ATIYOR. ABD Başkanı Trump’ın, seçim vaadi olarak sunduğu Paris İklim Anlaşmasından çekilme kararını açıklaması tüm dünyada tepkiyle karşılandı (3.6.2017-Milliyet).
 • DÜNYA KÖMÜRDEN KAÇIYOR. Coalswarm, Sierra CXlub ve Greenpeace tarafından her yıl yayınlanan rapora göre 2016 da kömürlü termik santrallardan kaçış hızlandı. Rapora göre inşaata başlanan proje sayısı %62 azaldı. Sadece Çin’de 2016 da 100’den fazla termik santral projesi iptal edildi. Türkiye’de ise 2010-2017 yılları arasında 20 GW kömürlü termik santral projesi iptal edildi. Bu rakam Türkiyenin toplam kurulu gücünün dörtte birine denk geliyor (23.3.2017-Cumhuriyet).
 • 10 ÇUVAL ÇÖP TOPLADILAR. Deniz yaşamının önemine dikkat çekmek isteyen ve İstanbul Caddebostan sahilinde toplanan Türk Balık Adamlar Kulübü ile Derinlere Saygı Dalış Topluluğu üyesi 12 dalgıç, katı atıklardan oluşan 10 çuval çöpü suyun altından topladı (5.6.2017-Milliyet).
 • UZMANLAR: İklim değişikliği kentleri 8 derece ısıtacak. Hollanda Çevre Araştırmaları Enstitüsünün 1692 büyük kentte yaptığı araştırmaya göre, bu yüzyılın sonunda hava sıcaklıklarının 8 dereceye kadar yükseleceği ve artan sıcaklıların para kaybına da sebep olacağını açıkladı. 2050 ye gelindiğinde büyük kentlerin gayri safi milli gelirleri %1,7 oranında zarara uğrayacak. Bu rakam 2100 de %5,6 ya çıkacak (1.2.2017- Milliyet).
 • 1,5 YILDA 500 TON ASBEST. İstanbul’da kentsel dönüşümün yoğun olduğu Kadıköy’de yıkılan binaların neredeyse üçte birinde kanserojen asbest tespit edildi. Son 1,5 yıl içinde 1517 inşaat sahasını denetleyen Kadıköy Belediyesi, toplam 498,5 ton asbestin bertaraf edilmesini sağladı (31.5.2017- Milliyet).
 • FARE ZEHİRİYLE BONZAİ ÜRETİP SATIYORLARMIŞ. İstanbul Polisi Avcılarda fare zehiriyle bonzai yapan 3 kişilik çeteyi yakaladı. Zehir satıcıları, polislere rüşvet olarak 1 otomobil ve 80.000 lira teklif etti ancak kurtulamadılar (29.6.2017- Milliyet).
 • AÇILMADAN KİRLETTİ. Artvinliler, Cerattepe’de maden çıkarma hazırlıklarının yarattığı değişimi görüntüledi. Dereler çamur akıyor, su da yağlı. Ayrıca yol ve teleferik hatları için yüzlerce yıllık ağaçların söküldüğünü, eğimin neredeyse %100’e ulaştığı noktalarda heyelana zemin hazırlandığını belirttiler (30.6.2017-Cumhuriyet).
 • KARADERE’DE BALIK KATLİAMI. Atık binlerce balığı telef etti. Manyas kuş gölünden doğup, Marmaraya dökülen Karaderede atık faciası yaşanıyor. Bölgedeki bir fabrikadan bırakılan kimyasal atık, binlerce balığın ölümüne neden oluyor (26.6.2017- Milliyet).
 • YOK OLUŞ KAPIDA. Hayvan türlerindeki azalma insanlığın sonuna işaret ediyor. İngiliz, The Guardian’ın haberine göre, bilim insanları yerel ve bölgesel olmak üzere milyarlarca hayvanın yok olduğunu söylüyorlar. Bu krizin sorumlusu olarak da aşırı nüfus ve aşırı tüketimi işaret eden bilim insanları, bu durumun insanlığın hayatta kalma şansını da tehlikeye attığını söylüyorlar (13.7.2017-Cumhuriyet).
 • ÇEVRE HASSASİYETİ, DİZELLERİ BİTİRİYOR. KYOTO Protokolü ve 2016 yılında Paris Anlaşmasıyla birlikte, devletlerin sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yönelik girişimleri sonuç vermeye başladı. Hakim pozisyonunu kaybetmeye başlayan dizelin payının 2020 ye kadar %30 oranında düşmesi bekleniyor. Bu arada 2020 de elektrikli araç sayısının bugünkünün 10 katına çıkarak 20 milyona ulaşması bekleniyor (19.7.2017-Sözcü).
 • ATIKTAN SERVET ÇIKTI. Çoğu küçük ve orta ölçekli 11.000 civarında üretici şirketin faaliyet gösterdiği alan, tam kapasite değerlendirmese de 250.000 kişiye istihdam sağlıyor. Türk Plastik Sanayicileri ARGE’si son 3 yılda dönüştürdüğü 430.000 ton ambalaj atıkla yaklaşık 1,5 milyar TL’yi ekonomiye yeniden kazandırdı (16.7.2017-Cumhuriyet).
 • KAĞIT TÜKETİMİNİN YARISI, 8 MİLYON HEKTAR ORMANA EŞİT. Bir ton cam atığının geri dönüşümü ile 100 litre petrol tasarruf edilebilir. Dünya kağıt tüketiminin yarısı geri kazanılsa, her yıl 8 milyon hektar orman alanı korunabilmektedir ve bir ton kağıt/karton atığın geri dönüşümü ile 17 ağacın kesilmesini de önlemek mümkün (16.7.2017-Cumhuriyet).
 • CİVALI BALIKLARDA ALS RİSKİ İDDİASI. Almanya’nın Hannover şehrindeki Geisel Tıp Fak. tarafından 500 kişi üzerinde yapılan araştırma sonuçlarına göre, civa içeren dip balıklarını tüketenlerde, tüketmeyenlere göre ALS riski 2 kat daha fazla. Civa içeren su ürünleri arasında midyenin, ilk sırada olduğu vurgulandı (23.6.2017-Milliyet).
 • İSTANBULDA 9 GÜNDE İKİ FELAKET YAŞADIK. İstanbul’da yaşanan 2 afet yüzünden sigortalı hasarın 500 milyon TL olması bekleniyor. 150.000 aracın hasar gördüğü bu son afet sonucu 15.000 araç cam kırığı ve kaporta hasarının tamiri için kuyrukta. Ortalama 10.000.-TL yi bulan hasarlar için kaskosu olanlar daha rahat, Trafik sigortası bu çeşit felaketleri karşılamıyor (28.7.2010-Hürriyet). Lütfen kaskolarınızı inceleyin ve bu çeşit afetlere karşı da kullanılmasını sağlayın.

Değerli arkadaşlar,

Yukarıda sıralamaya çalıştığım, dünyada ve ülkemizdeki çevre felaketlerine karşı halkımızın, sizlerin, STK’ların, tüm yöneticilerimiz ve danışmanlarının umarım dikkatini çekebilirim ve de gereken önlemleri de zamanında ve hep birlikte alırız.

Özellikle çevre kirliliği için alınması gereken önlemler ne kadar gecikirse, olası çözümlerinde o kadar zorlaştığı sonucunu, bilgilerinize sunmak isterim. Aksi halde dünyamızı ve onun en güzel ülkesinin doğal yaşam olanaklarını göz göre göre kaybedeceğiz.

Sevgi ve saygılarımla.

Prof. Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR

NOT:

Güzel ülkemiz, AB-D emperyalizminin organize ettiği projeler nedeniyle iç ve dış güvenlik açısından oldukça kötü günler yaşıyor. Her gün saygıdeğer canlarımızı kaybediyoruz. Bu terör kaosunun devam etmesi halinde, ekonomik sıkıntılarımız da artacaktır. Yıllardır uyguladıkları emperyalist projeler ile bizleri, birbirimize düşman edenler ise zil çalıp oynuyor. Bu tuzaktan en kısa sürede çıkmayı umut ediyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.