• 12.07.2017
Mehmet Ali Körpınar

Mehmet Ali Körpınar

NİHAYET BEDAVA ENERJİYE YÖNELDİK !!!

Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynakları arasında güneş enerjisi çok önemli bir potansiyele sahip. Buna karşın 2016 yılı sonu itibarıyla 78.500 MW kurulu güç içinde güneş enerjisi yüzde 1’lik pay alabiliyor. Türkiye yıllık 2.737 saat güneşlenme süresi karşılığında güneşten sadece 860 MW enerji elde ediyor (12.4.2017-Milliyet).
Değerli arkadaşlar,
Sizlere 12.02.2012 de BEDAVA ENERJİ VAR AMA ALAN YOK !!! ve 9.5.2013 tarihli BEDAVA ENERJİLERİMİZ VAR AMA KULLANAMIYORUZ ??? başlıklı yazılarımda, güzel ülkemizin coğrafi yapısı yüzünden sahip olduğu bedava enerjilerimiz konusunda bilgi vermiştim. Yani tüm dünyanın Rüzgar ve Güneş enerjisini kullanmak için çeşitli projeler ürettiğini vurgulamıştım. Örneğin, önümüzdeki 25 yılda 42 adet Güneş enerjili santraller üretecek olan ABD ile hemen hemen aynı 36-41 nolu paraleller arasında kalan güzel ülkemizde, Güneş enerjisinden yararlanarak elektrik üretemiyoruz ve gündemimizde bu çeşit projemizde yok. “Yani Güneş enerjisi bedava ama alan yok” demiştim.
 
Neyse ki son günlerde birileri bu çağrılarımızı duydu galiba. Nitekim güzel ülkemizde son günlerde bedava enerjilerimize yönelmeler başladı. Örneğin:
·         GÜNEŞ ENERJİSİNİ DEPOLAYIN. Türkiye’nin kapasitesi oldukça yüksek, bunu değerlendirmeli. Hans Thoma, Almanya’dan çok daha fazla güneş saatine sahip Türkiye’nin de Almanya’da olduğu gibi güneş enerjisini küçük pillere depolayıp gece kullanmasını önerdi (26.2.2017-Sözcü).
·         GÜNEŞİ GÖRDÜLER!. Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali ihalesini Türk-Güney Kore ortaklığı olan Kalyon – Hanwha kazandı. Yatırım toplamı 1,3 milyar doları aşacak (21.3.2017-Milliyet).
·         HER EVİN ÇATISI SANTRAL OLUYOR. Türkiye’de herkesin güneşten elektrik üretmesinin önü açılıyor. Vatandaşlar evin, işyerinin çatısına kuracağı güneş paneliyle kendi elektriğini üretecek, fazlasını da satacak (12.4.2017-Milliyet).
·         EN İYİ YATIRIM GÜNEŞ. Tunçmatik 6 ayda 70 megavatlık güneş enerjisi tarlası kuracak (19.6.2017-Cumhuriyet).
·         RÜZGARA HÜCUM. Rüzgar enerjisi ihalelerinde bir günde 320 megavatlık tahsis yapıldı. Üç gün sürecek ihale maratonunda, 11 bölgede toplam 710 megavatlık tahsis yapılacak. İhale edilen santraller devreye girdiğinde rüzgar enerjisi kapasitesinde %12,5 oranında artış olacak (22.6.2017-Milliyet).
·         JEOTERMAL ENERJİDEN “260 milyon $” KATKI. Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneğince (JESDER) Türkiye’deki jeotermal kaynaklardan üretilen elektrikle şu ana kadar ülke ekonomisine doğrudan 260 milyon $’lık katkı sağlandığını belirtti. Türkiye’nin 31 Mayıs 2017 itibarıyla jeotermal enerji kurulu gücü 850,8 megavata ulaştı (23.6.2017-Milliyet).
·         AKKUYU’YA SANTRAL KURAN ROSATOM’DA, YENİLENEBİLİR ENERJİYE YÖNELDİ: Türk’e Nükleer, Rus’a Rüzgar. Nükleer enerji alanında dünyanın en büyük şirketi olmaya koşan Rosatom kendi ülkesinde alternatif enerjiye yöneldi. Şirket, rüzgar enerjisine yatırım yapmaya başladı (29.6.2017-Sözcü).
 
Değerli arkadaşlar,
Güzel ülkemizin enerji sıkıntısını çözmek için yöneticilerimiz nedense nükleer santrallere başvuruyor. Halbuki ülkemizin, coğrafi konumu yüzünden sahip olduğu Rüzgar (200.000 MW/yıl), Güneş (10.000 kWh/m2 yıl) ve dünya sıralamasında 5. Olan jeotermal (24.839,9 TJ/yıl) enerji kaynaklarımıza öncelik verilmesi gerekir. Ülkemizin enerji sorununu, nükleer risk ve atık olmadan yıllarca çözmesi mümkün olan Rüzgar, Güneş ve Jeotermal gibi temiz enerjiye yatırım yapan kurum ve kuruluşlarımıza gönülden destek verelim.
 
Değerli arkadaşlar,
Ne yazık ki bir tane bile güneş enerjisinden faydalanacak santral için projemiz yok ve jeotermal enerjimizi de kullanmak arzusunda değiliz. Yani BEDAVA ENERJİLERİMİZ VAR AMA KULLANAMIYORUZ. Neden ???
 
Umarım bu kaygı ve uyarılarımızı, tüm yöneticilerimiz ve danışmanları da duyar ve de gereğini en kısa sürede yaparlar. Dünyamızın en güzel ülkesinin doğal yaşam olanaklarını kullanarak, en kısa sürede enerji üretiminde dışa bağımlı olmaktan kurtuluruz. Elde edeceğimiz gelir tasarrufu ile de dış ticaret açığımızı kapatırız.
 
Sevgi ve saygılarımla.
Prof. Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.