• 05.07.2017
Mehmet Ali Körpınar

Mehmet Ali Körpınar

Orman yangınları yine başladı!!!

ORMAN YANGINLARI YİNE BAŞLADI (6) !!!

Mersin'in Anamur İlçesi'nde 4 günde 200 hektarlık ormanlık alanı kül eden yangının dev dumanı, Nasa'nın Aqua uydusu tarafından uzaydan fotoğraflandı (5.7.2017-Milliyet)
 

Değerli arkadaşlar,
Yaz geldi ve yine Orman yangınlarımız arttı. Orman yangınlarının artması ve hemen söndürülememesi yüzünden binlerce değerli ağacımız yok olmaktadır. Olası orman yangınlarına karşı çok dikkatli olalım. Güzel ülkemizin 20,3 milyon hektarlık orman varlığının %60’ını oluşturan 12 milyon hektarlık bölümü yangına hassas bölgelerde yer alıyor. Ulusal servetimizi göz göre göre kaybediyoruz. Ne yazık ki yok olan ağaçlarımız kadar yeni fidanlar da dikemiyoruz. Bu nedenle güzel ülkemiz giderek çöl olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.
Yapılan araştırmalara göre Orman yangınlarının %94′ü insanlardan kaynaklanırken, sadece %6’sı doğal afetlerden kaynaklanıyor. İnsan kaynaklı bu yangınların önemli iki ana sebebi de ihmal ve dikkatsizlik ile kasıtmış.
İhmal ve dikkatsizlik nedeniyle çıkan orman yangınları:
Ormanda güvenlik tedbiri almadan ateş yakmak.
Yakılan ateşi söndürmeden bırakmak. (Özellikle mangal için yakılan ateşin söndürülmeden bırakılması).
Sönmemiş sigara izmariti ve kibriti yere atmak.
Orman içinde veya bitişiğindeki tarlalarda istenmeyen otları veya tarlalarda anız yakmak.
Gece aydınlatması için ormanda ateşle dolaşmak.
Cam ve cam kırıklarını ormanda bırakmak, güneş ışığının camdan yansıyarak kuru otları yakması.
Çocukların orman içinde ateşle oynamaları.
Kasıtlı çıkarılan orman yangınları:
Orman içinde veya bitişiğindeki tarla veya otlakları genişletmek.
Orman içinde yapılan kanunsuz işleri gizlemek için çıkarılan yangınlar (Öyle ki öldürdüğü adamı gizlemek için orman yakan kişiler ele geçirildi).
Birilerinden intikam almak için, bir düğünü veya siyasi mitingi sabote etmek amacıyla yangın çıkarıp adam toplanmasını engellemek.
Yabani hayvanları uzaklaştırmak.
İş ve çıkar elde etmek.
Değerli arkadaşlar,
Özellikle askeri kuvvetlerimizin de orman yangınlarında aktif görev almalarını bekliyorum. Çünkü onların hazır yangın söndürme ekipleri ile olası yangınlara karşı en iyi hazırlanma ve organize olma becerilerini çok güzel şekilde kullanabileceklerine inanıyorum. Bu becerilerini kullanmaları için onların da istekli olmaları gerekiyor. Lütfen, elimizdeki hazır kuvvetleri kullanabilmemiz için onları da en kısa zamanda bu felaketlere karşı savaşmaya davet edelim.
Bu uyarılarımı tüm yöneticilerimiz ve danışmanları, STK’lar ve çevreci örgütlerimiz ile ormanlarımızdan yararlanan halkımız dikkate alır, gereğini yaparlar. Kazanan güzel ülkemiz ve saygıdeğer halkımız olacaktır.
Sevgi ve saygılarımla.
Prof. Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR
NOT:
En küçük duman ve ateş görülmesi halinde hemen 177 nolu telefonla yardım isteyelim ve ilgilileri uyaralım.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.