• 13.09.2017
Mehmet Ali Körpınar

Mehmet Ali Körpınar

SES KİRLİLİĞİ -1-

SES KİRLİLİĞİ (GÜRÜLTÜ) ve SAĞLIĞIMIZ !!!

Değerli arkadaşlar,
Ses, sahip olduğu özellikleri ile kişide gereksiz bir stres yaratıp fizyolojik yıkıma neden olduğunda GÜRÜLTÜ olarak tanımlanır. Bu sırada sesin şiddeti 55-60 dB (desibell)’in üzerine çıkmıştır. Bir başka deyişle insanın duymak istediği sesleri bastıran ve onları duymasına engel olacak şekilde araya giren bu ikinci şiddetli ses, kişi için artık gürültü haline gelmiştir.
 
Gürültü, modern dünyamızda, insan sağlığı için çevre kirliliği içinde en büyük etkinliği olan bir kavramdır. Gürültünün insan sağlığı üzerindeki etkilerini 4’e ayırabiliriz. Bunlar;
            1- Fiziksel etkiler: Geçici veya sürekli işitme kaybı,
            2- Fizyolojik etkiler: Kan basıncının artması, dolaşım bozuklukları, solunumda azalma, kalp atışlarında yavaşlama, ani refleks, uyku bozuklukları,
            3- Psikolojik etkiler: Davranış bozuklukları, aşırı sinirlilik ve stres,
            4- Performans etkileri: İş veriminin düşmesi, konsantrasyon bozuklukları, hareketlerin yavaşlaması,
 
Herhangi bir sesin gürültü olarak kabul edilmesi, kişiden kişiye ve o kişinin içinde bulunduğu duruma göre farklılık göstermektedir. Örneğin; bazı kimselerin kulağına hoş gelen ve onları dinlendiren bir müzik türü, başkaları için sıkıcı, itici ve rahatsızlık verici bir gürültü nedeni olabilmektedir. Gürültü içinde yaşanan ortama göre 2 ye ayrılır:
            1- Bina içi gürültüler:
                        a) Müstakil ve müşterek evler,
                        b) Hastaneler,
                        c) Okullar,
                        d) İstasyon, sinema, tiyatro, lokanta, bankalar,
            2- Bina dışı gürültüler:
                        a) Ticaret ve alışveriş bölgeleri,
                        b) Endüstri bölgeleri,
                        c) Otoban, karayolu, tren yolu, cadde ve sokaklar,
                        d) Hava alanları, gemi liman ve geçiş yolları v.s.
                        e) Dinsel uyarı sesleri (Çan sesi ve yüksek sesli ezan),
                        f) Bina tamir ve yapım işleri,
 
Değerli arkadaşlar,
Güzel ülkemizde bunca otoyol, çift şeritli karayol ve tren yolları yapmamıza karşın bir tanesinde bile yerleşim yerlerini ses kirliliğine karşı koruyacak ses kesici-soğurucu panellerimiz yok.
 
Aynı şekilde hava alanlarımızda gereken gürültü kontrolü yapılmıyor ve ses kesici paneller yok. Halkımız ve yerel yönetimlerimizde bu konuda gereken tepkiyi göstermiyor. Avrupa otoyollarında ise çok etkin ve çok kaliteli ses kesici-soğurucu panelleri var. Bunlar örnek alınabilir !!!
 
En önemlisi halkımızı, ses kirliliğinin (GÜRÜLTÜ), sağlıkları üzerine olumsuz etkileri konusunda bilgilendirmemiz gerekiyor. Ne yazık ki bunu da başaramadık. Çünkü konser dinlemeye, sinemalara film izlemeye ve gazinolarda eğlenmeye giden halkımız, çok yüksek ses şiddetine maruz kalsa da gereken tepkiyi göstermiyor.
 
Veya “Hatay da olduğu gibi akli dengesi bozuk bir kişi, çocukların gürültü yapmasına sinirlenerek pompalı tüfekle dehşet saçtı. 2 polisi şehit eden şahıs, 2 kişiyi de ağır yaraladı ve intihar ederek” (09.05.2011-Milliyet) çok kötü tepki göstermektedir.
 
Değerli arkadaşlar,
Halkımızın sağlığının korunması için tüm kentlerimizin ses kirliliği haritalarını çıkarıp, gürültü kaynaklarını belirleyip, gereken önlemleri hep birlikte almalıyız. Örneğin, İstanbulda Mecidiyeköy, Beşiktaş ve Bağdat Caddesinde gürültü seviyesi 90 dB’e kadar çıkabiliyor. Ne yazık ki bu alanda ne yerel yönetimlerin ne de STK’ların gereken çalışmaları yok.
 
Özellikle bu dönemde, seçim çalışmaları sırasında kullanılacak minibüs, otobüs gibi araçlarla yapılacak propaganda çalışmalarında, halkımızın sağlığını gözetelim ve ses kirliliği üretmeyelim. Zaten büyük bir geçim derdi yaşayan halkımıza ekstra bir stres kaynağı yaratmayalım.
 
Umarım güzel ülkemizin mutlu geleceği ve halkımızın sağlığı için yöneticilerimiz ve danışmanları bu uyarılarımızı dikkate alır, gereğini yaparlar.
 
Sevgi ve saygılarımla .
Prof.Dr. Mehmet Ali KÖRPINAR
 
NOT:
AB standartlarına uygun Gürültü Yönetmeliğimiz 2005 de yenilendi. Gürültü konusunda olası şikayetlerinizi, yerel yönetimlere 176 nolu ALO GÜRÜLTÜ telefonuyla yapabilirsiniz.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.