• 24 Haziran 2019, Pazartesi 10:33
MustafaGÖKTAŞ

Mustafa GÖKTAŞ

Mersin Sahipsiz!

Gerçekten sahipsiz. Büyük Önder Atatürk boşuna söylememiş o sözü: “Mersinliler Mersin”e sahip çıkınız” Büyük laf.

İnanın Doğma büyüme bu kentin çocuğuyum. Yapılan yanlışları, eksikleri bu mesleğe başladığım andan itibaren 37 yıldır yazıyorum. Kahroluyorum. Şu kentin haline bak. Gelen vuruyor, çalıyor, çırpıyor, soyuyor, adam kolluyor ve içinden çıkılamaz hale getirip gidiyor. Günah!

Ama günahı bilen yok, vicdan yok, merhamet yok, bunlar olmayınca da her şeyi yapıyorlar ve bunu normal görüyorlar.

Değerli insanlar birkaç gündür kendi sosyal sayfamda kentimizle ilgili bazı hususları dile getirdim. Çok beğeni aldı, yorum aldı, ama yine yetkililerden ses seda yok.

Buradan ana başlıklar halende sizlere tekraren aktarayım belki birilerinin dikkatini çeker…

***

Kent konseyleri birilerinin RANT kapısı değil, Kentin rant kapısı olmalı. Kente enerji katmalı. Kent konseyleri belediye başkanının arzuladığı başkan ve yöneticilerden oluşturulursa DEMOKRASİ, ÖZGÜR DÜŞÜNCE, PAYLAŞIM, BÖLÜŞÜM hak getire olur. Kendin paydaşları bir araya gelmeli fikir üretmeli ve yol göstermeliler.

***

Mersin de geçen dönemde ambulans helikopter alacağız dendi bir helikopter alındı ve dünyalara mal oldu. Ambulans olamadı ama makam helikopteri oldu. Şimdi TAKSİ yaptılar. Kim binebilir, kaç kişi bu helikopteri kiralayabilir? Bize aylık maliyeti nerden baksanız 280 milyar civarı. Bu israf değil mi, kimin cebinden çıkıyor, günah değil mi?

***

Kentin göbeğinde Gökdelen var. Yapıldığı günden bu yana, hiçbir estetiği, geleceği olmadı. Kente bir getirisi de yok. Otel olarak kaç kez el değiştirdi isim değiştirdi. Yan tarafında sözde bir çarşısı var. Millet girmeye korkuyor. Bu gökdelenin burası eskiden sebze hali idi. Hal iken bile bundan iyi idi. Kente bir artısı getirisi olmayan absürt bir bina. Bununla ilgili, kente kazandırmak ve aktif hale getirmek, cazibe haline sokmak için düşüncesi, fikri olan yok mu?

***

Eski otoğar bomboş vaziyet de. O civardaki esnaf gümledi gitti. Şehrin ana karterinde bir yer. Burasını aktif canlı hale getirmek gibi bir düşünce yok mu? Mesela orası kampus halinde bir büyükşehir binası olabilir tüm birimler taşınır…

***

İstiklal caddesi doğ kısmında tren garımız var. Yolcu geldiğinde tıklım tıklım. Trafik allak bullak oluyor. Oraya bir üst geçit yapılamaz mı?

***

Eski Devlet hastanesi öyle atıl kalacağına, uyduruk kaydırık birimler yerleştirileceğine, orası yaşlılar için GERİATRİ merkezi yapılamaz mı, yada huzurevi, darulaceze, trafik hastanesi gibi başkaca bir sağlık hizmeti sunulamaz mı?

***

Boşalan eski kadın doğum evi hastanesi neden aktif hale getirilmiyor?

***

İçişleri Bakanlığı Mezitli Mahalli İdareler eğitim tesisleri yıllardır bomboş atıl vaziyet de, çer çöp içinde bakımsızlıktan dökülüyor. Ak partili vekillerimiz el ele tutuşup içişleri bakanına gitseler ve burayı kamu adına KAYMAKAMLIK YERLEŞKESİ, ÖĞRENCİ YURDU, HUZUREVİ, DARULACEZE gibi değerlendirip hayata kazandırsa olmaz mı?

***

Eski tıp fakültesi adliye yanında olan neden değerlendirilmiyor, neden atıl durumda, bunlar milli servet yahu!

***

Mersin üniversitesi bünyesinde neden bir hukuk fakültesi yok. Devlet üniversitesi olarak. Neden çocuklar başka illere taşınıyor?

***

Mersin merkezdeki hurdacılar, oto galericiler, hızarcılar, keresteciler neden kendi alanlarına taşınmıyorlar, neden bu görüntü kirliliği devam ediyor?

***

Halı sahalar, diğer spor tesislerinin tamamında daha etkin tedbirler alınmalı, fuhuş, uyuşturucunun önüne geçilmeli.

***

Yazın ortasındayız. Plajlar ve ahlak açık yerler tıklım tıklım. Daha fazla denetim şart. Polis, zabıta, jandarma sürekli kontrol etmeli.

***

Kıytırık çiçeklendirme ve yeşillendirme adı altında halkın parasını neden çarçur ediyoruz. Buralara kalıcı gölgesi olan ağaçlar dikmek kimsenin aklına gelmiyor mu?

***

Sağlık müdürlüğü neden ayrı ayrı binalarda hizmet sunuyor. Günah değil mi. İsraf değil mi. Kendi binaları bitti ve kocaman. Tüm birimleri oraya toplasalar kiradan kurtulsalar olmuyor mu? Ayrıca her binada müdür için ayrı makam odasına ne gerek var?

***

Mersin de gıda maddesi üreten ve satan yerlerde çok sıkı denetim gerek. Neden yapılmıyor?

***

Mezitli masal park neden geceleri denetimsiz. Fuhuş, uyuşturucu, ayyaşlar kol geziyor, milletin huzurunu kaçırıyorlar.

***

Mersin’in göbeğindeki bazı belediyelerde Türkiye Cumhuriyeti (T.C) ibaresi yok. Akdeniz ve Toroslar iki örnek. Dahaları da var. Bu kimsenin dikkatini çekmiyor mu?


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık