• 24 Temmuz 2019, Çarşamba 11:53
MustafaGÖKTAŞ

Mustafa GÖKTAŞ

24 TEMMUZ ARSIZLIĞI

Gerçekten bazen düşünüyorum da, sorumlu sorumsuz o kadar çok kişi gereksiz açıklama yapıyor ve bunu allayıp pullayıp basına gönderiyorlar, utanç duyuyorum.

Önüne gelen, neyi, neden, niçin kutladığını bilmeden, kutlama mesajı yayınlıyor.

Hele ki hiç sevmediği bir iş ve işlemde bile laf olsun torba dolsun cinsinden açıklamalar yapanlar oluyor YUHH diyorum.

24 Temmuz Basın ile ilgili önemli bir gün. İYİ…

Belediye Başkanları, Milletvekilleri, İl ilçe başkanları, siyasetin her noktasındaki kişiler, resmi kurum ve kuruluşların başında oturan makam sahipleri, toplumun içinde söz sahibi tipler, STK ve Demokratik kitle kuruluşları başkanları, kendi basın büroları aracılığı ile basına mesaj geçiyorlar.

ADI DA KUTLAMA MESAJI… Neyi kutluyorlar, nasıl kutluyorlar, ne için kutluyorlar, mesajın kime ne faydası, toplumsal getirisi ne düşünmeden.

Ortada can çekişen bir basın var. Yazılı basın ölmek üzere.  Oksijen çadırı filan değil, makineye bağlanmış yaşam savaşı veriyor.

Ülke geneli yerel basın olarak bilinen cefakâr ve vefakâr, mesleğini cansiperane şekilde yapan, bir lokma ekmek için canını dişine takarak çalışan 240 Gazete kapanmış. Bunların yazı kadrosu, matbaasındaki işçi kadrosu ile her birini asgari 5 kişi ile çarparsanız, 1200 kişi yapar. Ben sadece çalışanını yazdım. Geçindirmekle yükümlü oldukları ailelerinin sayısını yazmıyorum. En az 5 bini bulur bu sayı. İşsiz, açlıkla, yoklukla mücadele içindeler.

Genel Basın olarak dediğimiz ve sizlerin ulusal basın diye konuştuğunuz basında, (TV, Radyo, gazete- ülke geneli yayın yapanlar) bunların içinde çok kuruluş kapandı. Birçoğu imkânsızlık nedeniyle işçi ve eleman çıkardı, çıkarıyor. Yaşama tutunmak için çaba içindeler.  Bunlardan ayrılan, işten çıkarılan işsiz kalanların sayısı ise 2168 kişi. Ailelerini de hesap edin.

Az sayıda yerel basın ayakta ve zor yaşıyorlar.

Öncelikle bu mesleğin bir ciddi örgütü yok. Her mesleğin MESLEK ODASI VAR, burada yok. Halen dernek statüsünde… Yaptırım gücü yok. Geliri yok. Sanki bu dernekler mensupları için DARULACEZEYE dönmüşler. Kimsede ciddi eğilmez ve maddi, manevi yardımcı olmaz. Lafa geldi mi, bu günlerde mesaj atanlar gibi, bol keseden atar tutarlar.

Bakın Barolar birliği başkanı ne yaptı, meslekte etik açısından, mesleğin geleceği açısından yargı reformu içine neler yerleştirdi. Bizim mesleğin geleceği, ahlaki yönü, gelişmesi, büyümesi, özgür hale gelmesi için bizim derneklerin başkanları, mesleğin ileri gelenleri ne yapıyor?

Önüne gelenin Gazeteciyim dediği ortamda, mesleğin onuru, ayaklar altına alınmışken ses veren, saygınlığın korunabilmesi için ekonomik ve sosyal açıdan destek veren yok.

Genç bir kuşak geliyor. Onlardan çok umutluyum. Gelecek gençlerin önünü açmak, basın sektörünün daha onurlu, dik bir duruş sergilediği ortamların yaratılması adına bu gençlerden umutluyum.

Örgütlenmede az olsun benim olsun mantığı ile yürüyenlerden, bana ne zihniyeti ile günü kurtaranlardan, gelecek planı olmayan, geleceğe yatırım için mücadele etmeyen FOSİL kafalardan artık bıktık usandık.

Bu sektörde ekonomik girdiler çok fazla ve yerel basın başta olmak üzere can suyuna ihtiyacı var. Boş beleş kutlama mesajlarına değil.

Gazete okumuyor, radyo dinlemiyor, Tv ekranına bakmıyor, bir tek basın kuruluşunun derdini sıkıntısını dinlememiş kişiler, kutlama mesajı yayınlıyorlar. Hangi kafayı yaşıyorsunuz? Neyi kutluyorsunuz?

Adamlar ekmeğe muhtaç hale gelmiş, sen kakmışsın özgür basın diyor atıp tutuyorsun. Para alan emir alır. Hangi özgür basın?! Ayaklarının üzerinde duran basın kaldı mı?! Özgür basını gerçekten istiyor musunuz?! Özgür basının olması için ne gibi destek olmuşsunuz?!

Bırakın bu ikiyüzlülüğü, BASININ EKONOMİK VE SOSYAL SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ için genç nesil ile beraber proje üretin.

Kent konseyleri diyorsunuz, bu konuda bir çalışmaları var mı?

Belediye Başkanlarının bu konuda bir çalışma ve düşünceleri var mı?

Kenti idare eden, ekonomisinde söz sahibi olan odalar, borsalar ve diğer kuruluşların önderlerinin bu konuda bir düşünce, çalışma, projesi var mı?

Bir müddet sonra ortalıkta yerel basın kalmayacak, aha da ben yazdım.

Bakalım o zaman neyi göstermelik olarak kutlayacaksınız?!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık