• 12 Mayıs 2019, Pazar 15:33
MustafaGÖKTAŞ

Mustafa GÖKTAŞ

AF ne oldu?!

Cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçim yapılırken MHP lideri Devlet Bahçeli’nin dile getirdiği ardından da tartışmaların ardı ardına başladığı AF meselesinden tık yok.

Meclis açılsın dendi. Meclis açıldı yine ses yok. Üç beş gazeteci köşesine alıp yazıyor o kadar. Oysa Af gündeme geldiğinde mahkûm ve mahkûm aileleri büyük bir bekleyişe başlamışlar umutla çıkacağı günü bekliyorlardı.

İstanbul seçimi ile oturup kalkıyoruz.

Fakat hiç kimse cezaevlerinde af bekleyen binlerce mağdur olmuş insanı ve onların ailelerini düşünmüyor.

Af deyince akıllarına sadece azılı haydutlar, teröristler, çocuk ve kadın katilleri geldiğinden, hemen karşı çıkıyorlar.

Oysa Ceza evlerinde suçsuz günahsız şekilde yatan çok sayıda kader mahkûmu da var.

Yine bunu yanında istemeden suça bulaşmış insanlarda vr.

Ceza evlerini ağır şartlarını bilmeyenler için AF konusunda ahkâm kesmek ve karşı çıkmak çok basit bir iş. Ancak orada kapasitesinin üzerinde insan var. İnsanca, uygarca yaşamak herkesin hakkı... Mahkum da olsa, tutuklu da olsa, orada bulunan bir insan.

Hayvan haklarının tartışıldığı, özel yasasının çıktığı, hayvana eziyet ve zulmün kınandığı ortamda, cezaevlerinde koğuşların durumunu konuşmayan, tartışmayan ve orada insanca, uygarca ortamın olmadığını dile getiren yok.

Sözde cezaevleri izleme komisyonları var. Hepsi mevcut idareye yakın, onların söylemleri ile hareket eden bir yapıda. Cezaevlerinde insanca ve uygarca yaşam çok zor...

Bazıları orası ceza evi... Elbette berbat olacak. Suç işlemiş cezasını çeksin diyebilmekte. Ancak davulun sesi size uzaktan hoş gelebilir. Elbette cezasını çeksin. 21.Yüzyıldayız ve şartlar bu denli hor olmamalı.

Beton yığınları içinde yaşama bırakılmış insanlardan bahsediyorsunuz.

Suçun tanımı var. Her suçlu, sizlerin sandığı gibi azılı ve sürüm sürüm sürünmesi gereken suçlu değil. Anlamak için illa başınıza bir bela gelmesi mi gerekir?

Türkiye’nin gerçekleri ortada... Herkes bir AF bekliyor. Hele bu seslenişi Devlet Bahçeli yaptıktan sonra herkes umutlandı. Bu umutlar köreltilmemeli.

Beni günde en az 3 -5 mahkûm ailesi arıyor.

Tesadüfen olaya karışmış ve cezaevine düşmüş ancak dışarıda çoluğu çoçuğu perişan olan insanlar var. Bu denli acımasız olmaya gerek yok. Bu AF çıkmalı artık. Neyi bekliyorsunuz?


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık