• 04 Ağustos 2019, Pazar 13:37
MustafaGÖKTAŞ

Mustafa GÖKTAŞ

BU KADAR MİLETVEKİLİ İSRAFTIR

Şimdi beni okurken ileri geri konuşanlar olacak. Saygılıyız. Sizde bize saygı gösteriniz. Çünkü tartışmak ve ülkemiz için doğru olanı, verimli olanı bulmak zorundayız. İSRAFIN HER TÜRLÜSÜNE HAYIR!!!

Hiç unutmam 2002 yılında gazetenin birinde “82 yılda 6 bin 309 vekil geldi geçti” başlıklı bir haber yayınlanmıştı. Düşünün, 17 sene önce bu sayı bu kadardı. Sanırım bu sayı şimdi 10 bini geçmiştir.

Aldıkları para, özlük hakları, eş ve çocuklarının onların milletvekilliğinden doğan hakları ve bunların ülkemize mali getirisini oturun hesap edin. Ülkemiz ekonomisine ne kadar külfet getiriyorlar?

İşin bir tek bu tarafına da bakmayın. Yıllar evvel birde milletvekili danışmanlığı işi çıkarıldı. Danışmanlarının sayısına bakın. Her milletvekilinin meclisteki odası, sekreteri, danışmanı, telefon gider v.s hepsini üst üste koyun maliyetini hesaplayın.

Ülkemizin sorunlarının çözümü için bu güne kadar seçilenlerin sunduğu katkılara bakalım. Hangisi ne gibi bir işi başarmış, ne gibi katkı sunmuş tartışalım. Yazık günah. Bu kadar çok vekile ne gerek var?

Bakınız 1950-1960 arasında uygulanan seçim yasasına göre, parlamentodaki toplam milletvekili sayısı sabit olmadı.

İllerin Milletvekili sayıları, 40 bin nüfusa bir milletvekili düşecek biçimde hesaplandı.

Bu nedenle nüfus artışına paralel olarak milletvekili sayıları da 1950'de 487, 1954'te 542, 1957'de 610 oldu.

1961'de çıkarılan yeni seçim yasasıyla, toplam Milletvekili sayısı sabitleştirildi.

1983 seçimleri dışında bu sayı 450 olarak belirlendi.

Yalnızca 1983 seçimlerinde toplam milletvekili sayısı 400 olarak uygulandı.

Türkiye'nin 52. hükümeti olan DYP-CHP koalisyonunun 26 Aralık 1995'te yapılan erken seçim öncesinde geçirdikleri bir kanunla milletvekili sayısı 450'den 550'ye çıkarıldı.

2018 dede 550 den 600 e çıkarıldı. Bu ne ya!!! Üstelik alınan maaşlarını da beğenmiyorlar, milletin asil olduğunu kendinin vekil olduğunu unutuyor, “ben devlet büyüğüyüm” bile diyebiliyor.

Bu ülkede 600 vekil çok. Vekilin Danışman işini de kaldıracaksınız. Ülkemiz insanı sırtına yüklenen uyguladığınız ayrıcalıkları da kaldıracaksınız.

İsrafın her türlüsünü önleyeceksiniz. Adam hem milletvekili, hem yönetim kurulu üyesi, hem başkan olmamalı. Siyasi etik yasası hızla çıkmalı. Babadan oğla devrolan makamlar olmamalı.

Örneğin Mersin’e 12 vekil çok. Bu sayı en fazla 5 olmalı. Diğer illerin sayılarını da düşürmelisiniz. Nüfus arttıkça vekil artmamalı. Ne faydası, kime ne getirisi var?! Mersin de vekil sayımız 5 olsa ne yazar, 12 olsa ne yazar,25 olsa ne yazar?!! Mersin aynı Mersin...

Diğer yerlerde aynı... Vekil sayısının artması ile işler çözümlenmiyor, sorunlar bitmiyor, memleket kalkınmıyor. Ha bire milletin sırtına ayrıcalıklı insan sayısı bindiriliyor ve külfet getiriliyor.

2023 hedeflerine koşan Ak Parti radikal bir karar ile bu sayıyı 300’e çekmeli. MHP’de buna destek olmalı. CHP’de olmalı. Diğer partilerde. Eğer ülkenin çıkarını, insanlarımızın yararını düşünüyorsak ve TBMM’nin saygınlığını korumak istiyorsak bu sayı azalmalı. Kimse kendi çıkarını, faydasını ülkenin ve milletin önünde göremez.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık