• 28 Ağustos 2019, Çarşamba 20:19
MustafaGÖKTAŞ

Mustafa GÖKTAŞ

Mersin’liye Yazık!

Mersin’liye Yazık!

Mersinli Seçer dedik, seçti... Ama Mersinlinin bilmek ve duymak istedikleri var, ayrıca görmek istedikleri var. Mersin’liye yazık etmeyin. Mersin’in kaynaklarını hor kullanmayın, kullandırtmayın.

Çabamız bunun için. Başka bir derdimiz yok. Tüyü bitmedik yetimin hakkının olduğu beytülmal dediğimiz devlet kasasından yapılan harcamalar özen gösterilmesini istemek ve bunun için yazılar yazıp uyarmaktan başkaca elimizden bir şey gelmiyor.

Bakın, Macit Bey döneminde de Kocamaz döneminde de kentin belirli yerlerinde oldukça çok sondaj yapıldı. Sanırım en az 11 sondaj ve kuyu. Ne için? Sözde damlama sistemi yapılacak vahşi sulamadan vazgeçilecek ve kentimizdeki park bahçelerin sulaması yapılacaktı.

Bakın etrafınıza yol ortasındaki çiçeklikler, parklar bahçelerin hangisinde damlama sistemi var ve bunların suları o sondajı yapılan kuyulardan mı geliyor? Elbette hayır. Halen İtfaiye araçları yâda arozözler ile vahşi şekilde sulama devam ediyor. Sulama düzgün yapılmadığı içinde dikilen ağaçlar ve çiçekler kuruyor. Her türlü masraf ve israf...

Bu paralar bizlerin cebinden çıkıyor. Eğer her kuruyan ağacın parasını o ağacı dikenlerden tahsil etseler canları gibi bakarlar. Çok sayıda sondaj yapılıp trilyon harcanmış, kullanılmıyor. Bu israf değil mi? Nedir bu Mersin ve Mersin halkının çektiği çile?

Gündüz Sahil dolgu alanı güzergâhından geliyorum. Çok üzüldüm.

Sağ olsunlar, TURUNÇ AĞACI dikelim söylemimizi değerlendirmişler, yol kenarlarına dikmişler. Ama ayıp ya... Laf olsun torba dolsun zihniyeti ile dikildiği her hailinden belli. Küçücük, minicik fideler ve susuzluktan kurumak üzereler. Bu kadar minik fide dikeceğinize biraz büyüğünü alıp dikseniz ne var yani?! Böyle bir anlayış mı olur? İki gün sonra tutmadı diyecek sökecekler. Masraf, israf. Günah.

Yine Dolgu alanı üzerinde ÇAM ağaçları dikilmiş. Vallahi kurumuşlar. Bunları dikenler, bakımını yapmıyorlar mı? Suyunu vermiyorlar mı? Bu paralar bizden çıkıyor... Günah ya!

Çiçekleri mevsimlik alıp birilerini zengin edeceğinize kalıcı ağaçlar dikin. Yaprakları dökülmeyen gölgesi olan ağaçlar var. Kendiniz yetiştirin. Başta B.şehir olmak üzere ilçe belediyelerinin fidanlıkları var ve park bahçe müdürlükleri var. Yüzlerce kişi de istihdam ediliyor. Peyzaj mimarlarınız ve Ziraat mühendisleriniz var. Bu çiçekleri, ağaçları kendiniz niye yetiştirmiyor ve üretmiyorsunuz?!

Bir başka israf da şu... Üçgen şeklinde tabela yaptırmışlar, sulama yapılmaktadır dikkat denmekte. Binlerce tabela ve yol ortasındaki çiçekliklere konmuş. Niye? Çünkü vahşi sulama sistemi ile sulanırken, suların bir kısmı yola taşıyor ve araçlar kayıp kaza meydana geliyor. Bunun için o levhaları koymuşlar ki sürücüler dikkatli olsunlar. Oysa damlama sistemi olsa bu levhalar harcanan parada kasada kalacak.

Bir uyarı daha, Şu Adana tarafına yapılan yeni üst geçit yolun alt tarafına ağaçlandırma çiçeklendirme yapmışlar, daha yeni. Vallahi kurumuş. Günah ya. İnsan sular, bakımını yapar. Bir başka husus o köprünün altını doğal şekilde, görüntü kirliliği yaratmadan, kapatın. Çok berbat görünüyor.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Atakan Türkyılmaz Atakan Türkyılmaz 28.08.2019 20:39

Söz konusu edilen Mersin Adana karayolu üst geçit altında çiçeklendi diyoruz anlayışıyla fidan dikmişler.Allah aşkına 3 - 5 yol sonra bu Fidan ağaca dönüştüğünde tepeden kesilmeyecek mi?Mersin BSBld Başkanlığının Park Bahçeler Müdürlüğünün Ziraat mühendisleri mesleklerini icra ederken fidanın ağaca dönüşeceğini köprü altına sıkışıp kalacağını bilmiyorlar mı?Turunclarin kurumaya terk edilmesi doğal bu anlayışa göre

yukarı çık