• 17 Nisan 2019, Çarşamba 13:25
MustafaGÖKTAŞ

Mustafa GÖKTAŞ

ŞEHRİ NAMUSLU YÖNETİN

Seçim bitti. Seçilen insanlarımız hangi siyasi görüşten olursa olsun, saygı duyacağız. Ancak onlarda bu saygıya layık, onurlu, namuslu hizmet edecekler. Memleket hizmet bekliyor. Hem de onurlu, namuslu, şerefli hizmet.

Kişisel rantlar peşinde koşan değil kentsel rantın peşinde koşan, kentin ekonomik, sosyal, her alanda kalkınması için çaba harcayan başkan ve meclis üyelerine ihtiyacımız var. Çalan, çırpan, yolan, soyan insanlar görmek istemiyoruz.

Kaç zamandır söylüyorum. İşsizlik, had safhada… Piyasanın canlanması lazım… Yerel yönetimlere çok büyük görevler düşüyor.

İşe, her alanda Üretim ve Tüketim kooperatiflerinin öncülüğünü yaparak ardın ardına bu kuruluşların sayısını arttırmakla başlasınlar. Tarım’ı kalkındırmak için çaba harcasınlar, hazine arazilerini boş bırakacaklarına buralarda ekim dikim yaparak istihdam yaratsınlar. Ürettiklerini tüketim kooperatifleri aracılığı ile vergisi az bir şekilde kazancı az bir şekilde halka sunsunlar. Önünüzde bu işi yapan ve başaran bir MAÇOĞLU modeli de var.

Okumuş, eğitimli gençlerimizin bilgi ve becerilerine dayalı lüzumlu el becerilerini geliştirip kalifiye eleman haline getirmek için çaba harcasınlar, bunları topluma iş gücü olarak yetiştirip, iş ve meslek sahibi yapsınlar. Girişimciliği arttırsınlar. Bunun için gönüllülerden oluşacak ufak maddi destekler yapsınlar.

Lüzumsuz yere belediyelere adam almasınlar, bir kişinin yapacağı işi üç beş kişiye yaptırmasınlar, eldeki kadroyu en iyi şekilde kullanılır şekle getirsinler, çalışmayana göz yummasınlar, makam odası saltanatı, makam aracı saltanatına son versinler. Her amir, idareci idare ettiği birimin başında memurları ve çalışanları ile iç içe otursun. Ayrı odalar, tefrişatlar, yazık günah, israfın önüne geçilsin.

Belediyeye ait şirketlerin yönetimlerine arpalık gibi atamalar yapılmasın, gerekirse bu şirketler bir tek çatı altında toplansın, yâda kapatılsın. Devir elektronik devri. Lüzumsuz matbuattan vazgeçilsin, kırtasiyeden vazgeçilsin. Her şey e-servis olarak (Nasıl ki UYAP var, E- Devlet var) yapılsın. Lüzumsuz yazışma ve kâğıt israfından kurtulun.

Kent estetiği adı altında uydur kaydır süslemeler, giydirmelerden vazgeçilsin. Sağa sola reklam amaçlı panolar, afişler, giydirmeler yapılmasın.

Yine kentteki tabela kirliliğine çözüm bulunsun, standart ve görüntü kirliliğine sebebiyet vermeyecek şekilde iş yerleri tabelaları küçültülüp, şehre ahenk getirilsin. Damlarda, apartman çatılarında hayati tehlike saçan büyük devasa ilan ve reklam panoları kaldırılsın.

Lüzumsuz kaldırım işgalleri, iş hanı, alışveriş merkezi gibi yerlerde ortak kullanıma açık yerlerin işgallerinin önüne geçilsin, sokak kapatılarak Pazar ve düğün uygulamasından vazgeçilsin.

Bakanlıklardan üç kuruş para gelecek diye lüzumsuz, uydur kaydır festivallerden, günlerden, şenliklerden vazgeçin. Bu işler vatandaşın hayrına diye dillendirip, sonrada alakasız işlere paralarımızı döküp saçmayın.

Sahil dolgu alanı başta olmak üzere merkezdeki dört ilçe başkanımızdan ricamdır, bulduğunuz her kamuya açık alana ve kaldırımlara, yol ortasındaki çiçekliklere, sembolümüz olan TURUNÇ ağaçlarını dikin. Bunların meyvesini toplayın fakir ve fukara halka çok cüzi rakamlar ile verin. Yâda siz reçelini yapın, farklı değerlendirin. Ayrıca bu ağaçların üreteceği oksijenler kentte artan araçların eksozlarından çıkan zehirli gazlarında bir yerde panzehiri olacaktır.

Devam edeceğim. Saygılarımla.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık