• 11 Ağustos 2019, Pazar 13:17
MustafaGÖKTAŞ

Mustafa GÖKTAŞ

YARGI REFORMU VE AF

Bildiğiniz gibi YARGI REFORMU başlığı adı altında bir paket açıklandı. Açıklanalı da baya zaman geçti. Hatta AF gündeme geldi. Tartışıldı. Sınırlı dendi, çıkacak dendi, uzadı da uzadı. Bakın taahhütlerin yerine getirilmesi birçok davayı etkileyecektir. O nedenle ince eleyip sık dokuyorlar ama işin ehli ve bu davada söz sahibi olanların fikirlerine, görüş ve önerilerine bakılmıyor.

Bildiğiniz üzere AF deniyor, kime nasıl yarar sağlayacak, kimler hangi konuda fayda görecek netlik yok. Terör tanımı değişip değişmeyeceği belli değil.

BASIN suçlarında yargılamanın seyri ne olacak, BASIN özgürlüğü ve ifade özgürlüğü kapsamında ne gibi değişim ve yenilikler olacak, gazetecilerin hapsi hususunda çok titiz davranılacak mı, hatta Gazetecilerin yazdıkları yazılar ve fikir ve düşüncelerinden dolayı hürriyeti bağlayıcı cezaların verilmemesi gündeme gelecek mi? Yerel medya’nın içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal sıkıntılar ele alınıp bir iyileştirme yapılacak mı?..

TCK’de başta 301 olmak üzere çok sayıda maddesinde bir ciddi değişiklik var mı? İnternete erişim yasaklarında bir değişim çağdaşlaşma olacak mı?

Her türlü şiddet zor kullanım olayında ciddi tedbir alınacak mı? Toplumda KADINA ŞİDDET- SAĞLIKÇIYA ŞİDDET- ÖĞRETMENE ŞİDDET- ÇOÇUGA ŞİDDET denerek şiddet ve zor kullanımı sınıflandırmak yerine, şiddetin her türlüsünü ve her şeklini adil, hak, hukuk gözeterek ciddi tedbirler alınacak mı?

Toplumda, bunların dokunulmazlığı var, bunların yok anlayışı ile ayrıcalıkların her türlüsünün kaldırılması, anayasanın herkes eşittir cümlesinden hareketle, hak- hukuk- adalet başta olmak üzere EŞİT ve adil bir paylaşım, bölüşüm, atama, görevlendirme, cezalandırma sağlanacak mı?

Adalet Bakanı HSK’dan çıkacak mı, HSK siyasi baskılardan kurtulacak mı, bağımsız, hür bir ADALET YAPISININ OLUŞUMU İÇİN CİDDİ yaptırımlar olacak mı? Paket çıkar ise toplumda huzur- barış- birleşme- bütünleşme- kardeşlik- saygı- sevgi- güven ortamı oluşacak mı? Önemli olan bu paketin toplumdaki tüm kaygıları ortadan kaldırması... Görüntüde böyle bir şey var mı?! Yok!

AF deniyor. Mahkûm ve mahkûm ailelerinin ağzına bir parmak bal çalınırken Toplumsal barış ve uzlaşı içinde ışık yakılmış oldu. AF hususunda iyi bir karnemiz yok. 

1922- 1923- 1933- 1960- 1963- 1966- 1974^de genel af çıkarıldı. 1950 – 1969 de kısmi genel af çıkarıldı. 1946 basın affı çıkartıldı. Değişik azmanlarda ilerleyen tarihlerde ise farklı kısıtlı aflar çıkarıldı. Ne faydası oldu, ne getirisi oldu ve neden adalet sistemimiz de, yargılama düzenimizde bir düzelme olmadı?

AF husus geniş kapsamlı ele alınmalı, ayrım yapılmamalı. Ancak toplumsal uzlaşı ve mutabakatın sağlanması açısından, yargının tarafsızlığı, adaletin bağımsızlığı, adil ev hakça yargılamanın sağlanması açısından TCK ve CMUK başta olmak üzere tüm yasaların baştan sona elden geçmesi, hukuka uygun ve dürüst işlem ilkesinin herkes için tam uygulanması sağlanmalıdır.

Yeni ceza evleri yapmak, insanları suç işleyince içeri tıkmak çözüm değildir. İyi bir eğitim ve öğretim sistemini hayata geçirmez isek, sevgi- saygı- hoşgörü- vicdan ve merhamet duyguları ile insanlarımızı yetiştirmez isek hiçbir işten netice almamız mümkün değil.

Yargı paketi Ekim ayında ele alınacak ve oylanacakmış. Dilerim AF çıkar, dilerim burada yazdıklarım dikkate alınır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık