• 02.03.2016
Sağlık Analiz

Sağlık Analiz

Mersin KHB Genel Sekreterimiz Okusunlar!

Yıllar önce bir ADSM kiralama rezaletini gündeme taşıdık, tüm haykırışlarımıza rağmen o kiralama rezaleti sürdü ve yapıldı. 
Devletin milyarları boşa gitti. 
Bu yer YENİŞEHİR sınırları içindeki yerdir. 
Halen hizmet sunar. 
Hizmetin kalitesinden ve hizmetin yerindeliğinden memnun olan vatandaşımız yok. 
Çok sayıda değişik şikâyet aldık, bunları yazılarımızda dile getirdik, ama ilgili ve yetkili umursamadı. 
Şimdi yine duyum alıyoruz. 
Burasını yeniden kiralayacaklarmış…. 
Bakınız sayın sekreter, o günün şartları ile bu günün şartları değişti. 
ADSM kendi binasına taşındı. Kocaman, pırıl pırıl bir alan ve mekân. 
Biraz hor ve naçar kullanılmasının dışında yeteri kadar alan ve yer var. 
Yenişehir’deki olaylı ve usulsüz kiralamadan sonra, ADSM yan polikliniği gibi Eski Akdeniz hastanesi bir ek olarak açıldı. Şimdi kapatılmış. Çok da iyi olmuş. Gereksizdi. Lüzumsuz masraftı. Getirisi yok, götürüsü çoktu. İyi etmişsiniz. Kim yaptı ise kapattı ise eline sağlık. 
ADSM’nin ilk yeri Ticaret Lisesi arkasındaki eski tıp fakültesi yanındaki yer çalışıyor. Orayı elden geçirip tertemiz yaparak kullanmaya devam edebilirsiz. Şehir merkezi. Bir dolmuş ile her vatandaş anında ulaşabilir. Ona bir şey demiyorum.
Fakat asıl merkezinin (Güneykent) bomboş dururken, Yenişehir’deki olaylı ve vaktinde usulsüz bir şekilde büyük paralar ödenerek devlet zararı meydana getirerek kiralanan bu yerin ısrar ve inatla yeniden kiralanması fikrine karşıyım. Doğru değil. Bizlerin parası ile dolan devlet kasasını hor kullandırtmayın. O yerin toplumsal getirisi yok. Vatandaş hizmetin veriminden ve kalitesinden de memnun değil. ADSM’nin ana yeri olan Güneykent’teki binasına hepsini toplayın, disipline edin, doktorlar bir arada olsunlar. Halka daha iyi hizmet sunun. O binayı da arşiv gibi, depo gibi kullanmaktan vazgeçsinler. Diğer kurumlar boşaltsınlar. Orası pırıl pırıl yapıldı. Ak Parti iktidarının önemli bir hizmetidir. Amacına ve gayesine uygun çalıştırılması sizin görevinizdir.
Elinizde böyle büyük bir bina varken, sağlık müdürlüğünün arşivi, yok fuilanın deposu yapılacağına, orayı boşaltıp, eksik kalan kısımları tamamlayıp, ADSM’yi bir çatıya toplamak daha karlı olacaktır.
Yenişehir deki kiralanmış olan eski yerden vazgeçilmesi devletin ve kamunun çıkarınadır. 
Şimdi bir duyum alıyorum. Neymiş? Oranın mülk sahibi tamam bu yıl size bu kez daha ucuza veriyim dermiş (!)
Sn. Sekreter, ne ucuzu, hangi ucuz, zaten başta çok büyük miktar ile tutuldu. Fahiş fiyat idi. Yeterli piyasa araştırılması yapılmadı. Bunu herkes biliyor. Sizin evraklarınızda da var. O günün berinde 15- 20 bin liraya tutulması gereken yer 40 bin liraya aylık tutuldu. Günah yahu! O kadar yazdık, çizdik tınlamadılar. Devletin paraları böylece ğitti. 
Hadi onlar öyle yaptı. Siz bari yapmayın. Siz bari yanlışa düşmeyin. 
Ayrıca sorun bakalım, orası tutulduğundan bu yana neyin fiyatı değişti, ne ucuzladı ki, bunlar birden bire size fiyatı indiririz diyorlar? Sizce garip değil mi? Çünkü baştan zaten pahalı tutulmuştu. Şimdi size 20 bin lira deseler bile bu para külfettir, yazıktır, günahtır. Çünkü yeriniz var, oraya bu alanı taşıyın. 
“vay efendim, personelin evi oraya yakınmış, orada çalışanlar mağdur olmasın-lar-mış”…
Bunlar ayıptır ya!
Kamunun çıkarı mı önemli, üç beş kişinin çıkarı mı? Bunu iyi düşünün. Yazık edersiniz.

EVET GELİYORUM BAŞKA BİR HUSUSA…..

Sn. Genel sekreter, Mülkiyeti Sağlık Bakanlığına ait olan Sağlık müdürlüğü tarafından eski idari mali işler müdürü dahil eski ağız dişten sorumlu müdür yardımcıları dahil hepsi bilir bir binanız var. 
Bu bina Vakti ile Tıp Fakültesine verilmişti. 
ADSM eski merkez binanın orası. Ticaret lisesi yanı. Eski tıp fakültesinin olduğu yer. Şimdi orası boşaldı. Tıp fakültesi yeni yerine gitti. Üniversite burasını boşalttı. 
Ve sn. Rektör sizin eşiniz. 
Sn. Rektör şimdi bir diş hekimliği fakültesi yapacağız açıklaması yaptı. 
Lütfen eşinizle diyalok kurup, mülkiyeti zaten sağlığa ait olan ve üniversiteye kullanmak için verilmiş olan bu boş ve atıl yeri diş hekimliği fakültesi yapılmasını sağlayın.
Şu anda orası boş ve ayyaş berduş içki içiyor. 
Mal devletin malı. Eski tıp fakültesi acili. 
Çok Daha öncesi orası sağlık meslek lisesi idi. 
Daire başkanlarınızdan eski sağlık müdürü olan  Atakan Kızılok’da burayı bilir ve oranın geçmişini az çok hatırlar.  Sorun soruşturun. 
Bu alanı Diş hekimliği fakültesi yapınız, orada okuyanlar yanı başındaki ADSM eski merkez binada stajını ve pratigini yaparlar, binayı da tekraren güzel bir şekilde kamuya kazandırmış olursunuz. 
Birde Diş hekimliği gibi bir fakülteyi şehir merkezine kazandırmış olursunuz. 
O bölge ekonomik yönden de canlanır. 
Şehre büyük bir katkınız olur. 
BİR BAŞKA HUSUS DAHA AKTARMAK istiyorum!
Biliyorsunuz uyku apne sendromu çeken hastalar var. Horlama sıkıntısı yaşayan hastalar var. 
Ve Ak Parti iktidarı döneminde SAĞLIKDA büyük yatırımlar ve başarılar sağlanmışken, biz halen bu hastalıklarla mücadele edecek olan sadece bu konu ile ilgili uzman birimler oluşturmuyoruz. Acaba neden?
Kendimce naçizane bir araştırma yaptım.
“Horlama tedavisi yapan hastaneler-Hangi hastanede uyku sağlığı merkezi var?” diye.
Sizde çok iyi biliyorsunuz ki, Horlama hastalığının tedavisi için yapılabilecek bir çok tedavi seçeneği var. Hangi tedavi seçeneği tercih edilirse edilsin öncelikle mutlaka işin uzmanlarından horlamanın nedenlerini tespit ve tetkik edilecek biçimde profesyonel yardıma ihtiyacımızın olduğu bir gerçek.
Peki nerede bu işler yapılıyor? 
İstanbul’da 23 merkezde, bunun 5’i devletin elinde diğerleri özel kuruluşlar.
Ankara’da 9, bunun ikisi devletin elinde diğerleri özel kuruluş.
Bu arada İzmir, Antalya, Mersin (Mezitli- pirireis) , Konya, Balıkesir, Isparta, Eskişehir  gibi illerde özelin elinde olan uyku merkezleri adı altında kuruluşlar var.
Uyku merkezi nedir, ne değildir biliyorsunuz. 
Ama bilmeyenler vardır, konuyu biraz açmak isterim.
Ülkemiz hastanelerinde faaliyet gösteren uyku sağlığı merkezleri oldukça kaliteli ve profesyonel, bilimsel hizmet sunuyorlar. Tabi işin bir diğer boyutu da hangi hastanelerde horlama tedavisi yapılabiliyor bunu bilmekten geçiyor. Vatandaş bilmiyor. 
Mersinde de özel bir iki kuruluş dışında Mersin üniversitesinde var ama gittiğiniz vakit günler sonraya gün alabiliyorsunuz. Çünkü nüfusa yetişmiyor.
Başında bulunduğunuz KHB çatısı kurulalı yıllar oldu. 
KHB çatısı altında mevcut MDH- TDH çatısında bu uyku merkezini ( uyku laboratuarı) yaşama geçirmeniz mümkün değil mi? 
Hadi burada yeterli alan bulamadınız diyelim. 
Bunu yaşama geçirmek için bir başka yol bulup bu işi hayata sokamaz mısınız? 
Mersin halkı için çok büyük bir hizmet olur.
Kaldı ki, her idareciye, her müdür yardımcısına, her başhemşire yardımcısına ve her otelcilik müdürü ile yardımcısına oda ları ayrı ayrı yapacağınıza, hepsini bir araya toplarsınız, yada onları baktıkları kısımların başına oturtursunuz, alan kazanır, bu uyku merkezini buralarda kurabilirsiniz. Yeter ki istensin. Yeter ki arzulansın. 
Bu uğurda size herkes destek olmalı. 
Bu halkın yararınadır ve hastaların mağduriyeti ortadan kalkacaktır. 
Sevgili okurlarımız ne dediğimizi bilmeyebilirler, herkes sizin gibi tıp tahsili almış değil, bu nedenle onlar için “Uyku Laboratuvarı nasıl Olmalı, nedir ne değildir, buralarda ne yapılmaktadır”  ön bilgi vermek isterim.
Uyku Laboratuvarı Nasıl Olmalı?
Uyku Hastalıkları Merkezleri: Bu merkezler, tüm uyku hastalıklarının tanı ve tedavisinin yapıldığı yerlerdir. Yönetimi Uyku Hastalıkları konusunda eğitimli doktor ya da doktorlar tarafından yapılır. Merkez, uyku hastalıkları merkezi olarak, ayrı bir unite olarak tanımlanmalıdır.
Medikal Direktör: Tıp doktoru olmak zorundadır. Uyku bozuklukları alanında eğitimli olmak zorundadır. Uyku Bozuklukları ile ilgili sertifika ve kurs programlarına katılmış olmalıdır. Kredilendirilmiş uyku bozuklukları merkezlerinde tanımlanan sürelerde çalışmış olmalıdır.
Diğer Personel; Uyku Teknisyeni: Polisomnografi kalibrasyonu ve kullanmasını bilmelidir. Kayıt sırasında ortaya çıkan acil durumlarda, sorunu giderecek düzenlemeleri yapabilmeli  ve kaydedebilmelidir. Kaydın elle (manuel) değerlendirmesini (skorlamasını) yapabilmelidir. Uyku Teknisyeni eğitimi, belirlenen merkezlerde, belli süre ile çalışmayı kapsar
Uyku Laboratuvarı Standartları;  Odalar; Odalar 10-12 metrekare boyutlarında olmalıdır. Uyku hastalıkları merkezinde en az iki oda bulunmalıdır. Polisomnografi yatağı aşağıda tanımlanan kriterleri mutlaka karşılamalı: Her yatak odasında sadece bir PSG yatağı olmalı, PSG yatağı olarak onaylanmış yataklar, polisomnografik kayıt sırasında kaydedilmek istenen tüm biyosinyallerin alınmasına olanak sağlamalı. Yatak odaları uyku alanında profesyonel tanı ve tedavinin yapılacağı, gece ve gündüz yapılmak istenen tüm çalışmalar ve gündüz uykululuk değerlendirilmesinin yapılmasını olanaklı kılacak teknik donanıma sahip olmalıdır. Odalar, özellikle ses ve ışığa karşı olmak üzere, bina içi ve dışı uyaranlar açısından yalıtılmış olmalıdır. Isı ve Havalandırma için uygun donanıma sahip olmalıdır. Multiple sleep latency test(MSLT), gibi gündüz yapılacak değerlendirmeleri olanaklı kılacak kadar uygun karartmaya olanak sağlamalıdır. Odalarda ya da laboratuvarda lavabo, banyo, tuvalet bulunmalı. Temel ihtiyaçlar hastanın evini aratmayacak konforda olmalıdır. İki yollu ses bağlantısı, düşük ışık ya da infrared ile çalışan kayıt ekipmanı ve video cıhazı bulunmalı, bunlar kontrol odası ile bağlantılı olmalıdır. Engellilerin de tetkik edilebilmesine olanak sağlamalıdır.
Kumanda Odası: Odalarla aynı katta olmalıdır. Laboratuvarın merkezi yerinde olup, tüm odalara eşit mesafede olmalıdır. Odalarla devamlı ses bağlantısı olmalıdır, donanımı, teknisyene aynı anda tüm odaları monitörize edebilme olanağını sağlamalıdır. Kumanda odası yeterince geniş olmalı, Teknisyen için uygun uygun izleme olanak sağlamalıdır ve uygun  konforu içermelidir.
Laboratuvar El kitabı; Merkez de yapılan işleri ve uygulamaları  tanımlayan yazılı el kitabının bulunması gerekir. Bu el kitabı günlük yapılacak işleri gün be gün tanımlamalıdır. Teknisyenin baş vurduğunda yararlanacağı tüm bilgileri(acil durum, kayıt, başvurulacak kişiler v.b.) kapsamalıdır. Yapılan testlerin (PSG,CPAP titrasyonu, MSLT,Epilepsi takibi v.b.) detaylarını göstermelidir. Hasta kabulu sırasında yapılması gerekenleri içermelidir. Merkez aynı zamanda ulusal uyku derneği kılavuzunıda izlemekle sorumludur.
Ekipman; Her oda, en az 16 kanal (6 tanesi EEG, EOG, 3 EMG) içeren bir polisomnografa bağlı olmalıdır. Polisomnografi cihazı, AC kanalları yanısıra DC kanallarda da kayıt yapacak donanıma sahip olmalıdır. Solunum kanalları, oksimetre, E KG, Bacak EMG, Vücut pozisyonu, mikrofon olmalıdır. Polisomnografi cihazında alınan kayıtların (tüm gece) 30 yada 60 saniyelik epoklar şeklinde gösterebilir olması gerekir. Standart Uyku Polisomnografisi için Minimum Montage
6 EEG (e.g. F4-M1,C4-M1,O2-M1 or F3-M2, C3-M2, O2-M2)
2 EOG
3 mentalis/submentalis EMG
SaO2
Horlama sinyali
Vücut Pozisyon Sensörü
Nazal Basınç /akım sinyali (tek başına termistor kullanılmıyor, beraberinde nazal kanülde kullanılıyor.)
Solunum Çabası için Validite edilmiş Metod
2 EMG, tibialis anteriyor
EKG, tek kanal
Video görüntüleme ve eş zamanlı kayıt
Polisomnografi
EEG, EOG, EMG (Submental)
Oro-Nazal Hava Akımı (Airflow)
Torako-Abdominal Hareketler
Oksimetre
EKG
EMG (Tibial)
Vücut Pozisyonu
Trakeal mikrofon
Kayıt İşlemleri; Uyku merkezi ya da laboratuvarında kayıt işlemleri, medikal direktörün sorumluluğu altında uyku teknisyenleri tarafından yapılır. Uyku laboratuarı için, sağlık alanında eğitimi de olan, en az iki uyku teknisyeni bulundurmalı, bir teknisyen en çok iki hastadan sorumlu olmalıdır. Uyku Laboratuvarı Örgütlenmesi ve Yönetimi. Uyku laboratuvarlarında, çalışmalar gece ve gündüz kesintisiz yürütülecek şekilde planlanmalıdır. Gece ve gündüz teknisyenleri arasında vardiyalar devamlılık içinde yürütülecek şekilde planlanmalıdır.
Tanısal Testler: SDC de Rutin olarak uygulanan ek tanısal testler aşağıdaki gibi sıralanır.
Fizik Muayene
Klinik Araştırmalar(laboratuar analizleri, radiyoloji, solunum fonksiyon testleri v.b.)
MSLT,
MWT
Uyku Günlüğü
Uyku Anketleri [e.g. Pittsburg Sleep Quality Index(PSQI), Epworth Sleepiness Scale (ESS), Stanford Sleepiness Scale (SSS), etc.]
Psikolojik ve Kişilik Testleri Anketleri (e.g. MMPI, etc.)
Nöröfizyolojik Değerlendirme (vigilans, psikometrik ve kognitif Testler.)
Diğerleri
Polisomnografide hangi parametreler kaydedilmelidir ?
Uykuya ait parametreler
EEG
EOG
EMG
EKG
EEG -Önerilen
F4-M1
C4-M1
O2-M1
F3, C3, O1 ve M2 derivasyonları yedek olarak yerleştirilmeli ve gerekirse aşağıdaki şekilde kayıt alınmalı
F3-M2
C3-M2
O2-M2
EOG - Önerilen
E1-M2 (E1; sol dış kantusun 1 cm altı)
E2-M2 (E2; sağ dış kantusun 1 cm üstü)
Uyku Fazları
W: ‘’Wakefullness’’
N1:  ‘’NREM 1’’
N2:  ‘’NREM 2’’
N3:  ‘’NREM 3’’ (NREM3 ve 4 birleştirildi)
R :   ‘’REM’’
30 sn epok
Tek epokta birden fazla uyku dönemine ait özellik  var ise, epoğun en çoğuna hakim olana göre skorlanır.
Polisomnografide hangi parametreler kaydedilmelidir ?
Solunuma ait parametreler;
Oro-nazal hava akımı
Torasik ve abdominal solunum hareketleri
Oksijen saturasyonu
Solunum sesleri
Karbondioksit ölçümü
Intratorasik efor
Uyku Laboratuvarı Standartları
Polisomnografide hangi parametreler kaydedilmelidir ?
Diğer parametreler
Pozisyon
Ekstremite hareketleri (EMG)
Penil tümesans (NPT)
Vücut ısısı
Ösofageal pH
Polisomnografik kayıtların değerlendirilmesi
Uykuya ait parametreler
Uyku latensi
Uyku fazlarının süresi
Uyku fazlarının yüzdeleri
Toplam uyku süresi
Uyku etkinlik ve devamlılık endeksleri
Davranışsal ve biyoelektrik uyanıklık sayısı
Solunuma ait parametreler
Apne ve/veya hipopne indeksi
Solunum eforu indeksi
Anormal solunum olayı indeksi
Anormal solunum olaylarının süresi
Minimum 02 değeri
EKG değişiklikleri
Maksimum intratorasik basınç
Uyku ve Solunum parametreleri korelasyonu
Uyku fazları ile solunum olaylarının ilişkisi
Vücut pozisyonu ile solunum olaylarının ilişkisi
Görsel
Manuel(Elle)
Otomatik analiz ile yapılır.

Kısacası, sn. KHB sekreterimiz, lütfen bu hususlarda Mersin’e ve Mersinlilere sahip çıkınız, bu hizmetlerin gelmesini sağlayınız, lüzumsuz kiralama ve harcamaların da önüne geçiniz. Saygı ile.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.