• 03.05.2016
Sağlık Analiz

Sağlık Analiz

Mersin Sen Neden Böylesin?!

Bu köşede yıllarca yetkili ve ilgililere seslendiğim gibi, kamu kurum ve kuruluşlarının yaptığı eksik gedik işleri dile getirdim. Ancak Mersinde meşhur bir söz var ya, MERSİNLİLER MERSİNE SAHİP OLUNUZ….

Bu söz gerçekten büyük söz ve gerçekten söyleyen nurlar içinde yatsın. Kimsenin Mersin’e sahip olduğu filan yok.  Lafla sahip çıkılmıyor. Biz bir tarafımızı yırtıyoruz, kimsenin umurunda bile olmuyor. Çünkü sistem değişmiyor.  Bu işin partisi yok. Hırsızlar çete gibiler. Her yerde varlar.  Tüm siyasi partilerin içine sızmışlar ve el ele verip devlet kaynaklarını, kamu kaynaklarını nasıl çarparız, talan ederiz derdindeler.

32 senedir yazarım. Son 20 yılda mersinde çok usulsüzlük, yolsuzluk, haksızlığı dile getirdim. Parti gözetmedim. Yerelde genelde kim varsa ve yanlış yapmışsa yazdım. O yüzden de dostum çok azdır, etrafımdakilerin alayı ikiyüzlü yalancı pehlivanlardır. Çok az sayıda dostum vardır. Önemli değil. Yaş belli bir yere geldi, kimin ne zaman can vereceği belli değil, Rabbim herkesi bir şekilde İMTİHAN ediyor, bizde imtihandayız diye düşünüyorum.

Geliyorum MERSİN ŞEHİR HASTANESİ VE MERSİN SAĞLIKDAKİ BUNDAN SONRAKİ İŞLERE…

Allah razı olsun bu şehir hastanesi fikrini ortaya atan ve gerçekleştiren Geçmişteki Sağlık Bakanları, Başbakan, Cumhurbaşkanımız hepsine.

Bildiğiniz gibi halen yapımı devam etmekte olan Mersin Şehir Hastanesi’nin teslim tarihi olan 15 Mayıs 2016 tarihi öngörülmektedir. Teslim tarihinden 45 gün sonra yani 1 Temmuz 2016 tarihinde açılış yapılması planlanmakta. Fakat 45 günlük süre sabit. Eğer yüklenici firma tarafından 15 Mayıs tarihinde bir gecikme olursa teslim edilme tarihinden 45 gün sonra ilk hasta görülmesi şeklinde planlama yapılmakta.

Şimdi herkes bilsin ki, Hastanenin bütün yönetimi devlete aittir.  Yüklenici firmanın sürdüreceği hizmetler elbette mevcuttur. Karar alıcı süreçlerde ve yönetimde devlet tam yetkili konumda olacak. Şu an itibari ile hastane yöneticisinin ismi netleşmemiştir. Ancak isim belirleme çalışmaları Gerek Bakanlıkça gerekse bizim buradaki yerel yöneticilerimizce hummalı bir şekilde sürdürülmektedir.

Dileğim şudur: Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Bakanımız Mersin’de bu hastanenin yöneticisini ve il sağlık müdürünü belirlerken çok dikkatli olup, denenmiş, burada hizmet sunmuş ve hiçbir başarıya imza atmamış isimler üzerinde durmasınlar. ÜRETEN- HİZMET SUNAN- PROJE GELİŞTİREN- DEVLETE VE MİLLETE saygı ve sevgi ile bağlı halkı kucaklayan insanları iş başına getirsinler.

Şehir Hastanesinde yönetim tamamen Sağlık Bakanlığı’nın diğer hastanelerinde olduğu gibi Bakanlık uhdesinde olacaktır. Bunu biliniz ve şehir efsaneleri yaratıp, yalan yulan bilgiler ile milletin aklını kurcalamayınız. Taşeron hizmetleri olarak bilinen BİLGİ İŞLEM- MR-TOM- TEMİZLİK- YEMEK-ÇAMAŞIR gibi çok sayıda hizmeti Halen hastane inşaatını devam ettiren yüklenici firma bakanlıkla yaptığı sözleşme gereği hizmetleri vermekle yükümlüdür. Dolayısıyla hastanenin açılma sürecinde bu hizmetlerle ilgili ayrıca bir ihale süreci olmayacaktır. Yüklenici firma, üstlendiği işlerle ilgili alt yöneticiler kendi hiyerarşisi içerisinde atayabilir ancak belirttiğim gibi yönetim tamamen Sağlık Bakanlığında olacak.

Bu bağlamda Mersin’deki mevcut hastanelerde Halen hizmet vermekte olan personelin şehir hastanesine geçmesi planlanmıştır.. Ancak bu personelin sayısı yetersiz olduğu vakit ekstra personel alımı söz konusu olabilecek.

Öte yandan Şehir hastanesinin açılması ile birlikte Mersin Devlet ve Mersin Kadın Doğum ve Çocuk Hastaneleri kapanacaktır. Binalarla ilgili tasarruf hakkı Sağlık Bakanlığında olup, Ancak bu mekânlar hastane olarak işletilmeye devam edilmeyeceği açıkça bellidir.

Genel Sekreterler ildeki her hastanenin olduğu gibi şehir hastanelerinin de amiri konumunda.. Şu anda hiyerarşik yapıda herhangi bir değişiklik görülmemektedir. Ama Sayın Bakanın yaptığı son açıklamalar nedeniyle KHB- Sağlık müdürlüğü ve Halk sağlığı müdürlüğü üç ayrı çatı olmaktan kurtarılıp tek çatı haline dönüşür ise, uygulama farklı bir hal alacaktır.

Bu arada Kapanacak olan hastanelerdeki personeller şehir hastanesinde istihdam edilecek. Ancak halen mevcut hastanelerde idari pozisyonda olan kişilerin ne kadarının yeni hastanede idari pozisyonda olacağı netlik kazanmamıştır. Ayrıca üst düzey sağlık yapılanması ile ilgili Sağlık Bakanlığınca çeşitli çalıştaylarda çalışmalar yapılmış olup, bu konu da netlik kazanmamıştır.

Şimdi benim buradan başta Mersin’in Valisine, Sonrasında il Sağlık Müdürüne, Sonrasında KHB Genel Sekreterine bir seslenişim olacak.

ŞEHİR HASTANESİNİN HİZMETE GİRMESİ İLE Mersin Devlet ve Mersin Kadın Doğum ve Çocuk Hastaneleri kapanacağı bilindiği halde ve Binalarla ilgili tasarruf hakkı Sağlık Bakanlığında olduğu, fakat bu mekânların hastane olarak işletilmeye devam edilmeyeceği bilindiği halde, NEDEN HALEN BU HASTANELERİN İÇİNDE TADİLAT, ONARIM, EKLENTİ, İMALAT bitmiyor?

Yerler, duvarlar, odalar boyanıyor, tabanlar döşeniyor, bölmeler yapılıyor, ilave odalar yapılıyor, mobilyaları yenileniyor, mefruşatı yenileniyor, sürekli bir harcama yapılıyor?! Yazık günah değil mi?! BURALARIN TEKRAREN HASTANE OLARAK KULLANILMAYACAĞI BELLİ İKEN şu anda bu binalar için Harcanan bu paralar boşa gitmiyor mu?!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.