• 11.04.2016
Sağlık Analiz

Sağlık Analiz

Mersin’deki sağlık hizmetleri

Sağlık hizmeti denince bu hizmetten ne anlıyorsunuz onu bilmem. 
Ama benim bildiğim Mersin’de sağlık devlet ayağındaki sektöründe aksamalar var.
Devletimizin o kadar güzel imkânları var ve Sağlık Bakanlığı bunları bizim bölgemize yansıtmak için adeta çırpınıyor, ama gel gelelim ki, bizim yerel yöneticilerimizin bu iş umurunda bile değil.
Özellikle siyaset yaptığını sanan teşkilatlara dadanmış bazı tipler, sağlık alanına yuvalanmış bir kısım tiplerle el ele verince DEĞERLİ MİLLETİMİZ VE HALKIMIZ güzel hizmetlerden hakça, adil bir şekilde yararlanamıyor.
Halen hastanelere gittiğinizde MR çekimi için gün veriliyor ve bunun raporunun okunması için ise yine günler veriliyor.
Oysa Raporu okuyacak bolca sayıda doktor var.
İl geneli Bazı hastanelerde pratisyen doktor yığılması varken, bazılarında neredeyse yok denecek kadar az sayıdalar.
Bazı branş doktorları bazı hastanelerde yığılmış vaziyette iken, bazı hastanelerde o branştan adama rastlamak mümkün olmuyor ve hatta o branş eksikliği için merkezden oralara geçici görevlendirme yapılarak bir haftalık iki haftalık hekim gönderilmekte.
Bazı hastanelerde anestezi hekimi bolluğu ve yığılması varken, bazılarında neredeyse hiç yok.
Ben teknik elemanları size söylemiyorum. Birde işin içinde teknik elemanlar var. Radyoloji teknisyeni, laboratuar teknisyeni ve benzeri teknik elemanları işin içine katarsanız, hangi hastanelerde aşırı yığılma, hangilerinde ise ne kadar az olduğunu kendiniz görürsünüz.
Kime diyorum?
Sağlığı yöneten değerli idarecilerimize, saygıdeğer Mersin Valimize, siyasetin gücünü elinde bulunduran ak parti teşkilat üyelerimize…
Devlet, özellikle Cumhurbaşkanı ve Başbakan başta olmak üzere SAĞLIK ALANINDA insanlığa hizmet gelsin diye yarış içindeyken, bizim buralardaki insanları, yöneticilerimizi anlamak mümkün değil.
Ancak gidin bakın yakında şehir hastanesi açılacak ve oraya taşınacak olan hastanelerde bile inşaat, tadilat, yatırım, onarım bakım işleri bir türlü bitmiyor, yaptıkça yapıyorlar (!)
Bir yandan zemin değiştiriliyor, odaların tefrişi, boya badanalar, ohooo... Neyse…
Ben Dün gece inanın sizler için uyumadım, bir inceleme yaptım.
Tabi ki bu incelememi Mersin ili KHB çatısındaki hastanelerin kurumsal veb sitelerinin üzerinden yaptım.
Ortaya çıkardığım sayılarda ufak tefek hata olabilir, şimdiden ilgililerden özür dilerim. Çünkü bir kastım yok.
En çok dertlenme ve yakınma aldığım (Doktorumuz yok, uzmanımız yok, oradan buraya gelip gidiyorlar, verim alamıyoruz, bazı branşlar yetersiz )Anamur ilçesinin durumuna baktım: 1 beyin cerrahı, 2 genel cerrah, 1 göz hastalığı uzmanı, 2 kadın doğumcu, 2 KBB uzmanı, 1 ortopedici, 1 ürolojici, 2 anestezi, 1 psikiyatri, 1 kardiyoloji, 1 fizik tedavi, 1 radyoloji, 1 nöroloji, 1 dahiliye, Pratisyenler 7 kişi. Şu sayılara bakar mısınız?
Mut ilçesine baktım: 1 dahiliye, 2 genel cerrah, 1 ortopedi, 1 anestezi, 1 enfeksiyon, 1 radyoloji, 1 mikrobiyoloji, 5 pratisyen hekim. Şu sayılara bakar mısınız?
Gülnar ve Bozyazı ilçelerinin kurumsal veb siteleri bitmemiş, hazır değil, göremedim.
Silifke ilçemize baktım: 5 dahiliyeci, 1 psikiyatri, 3 genel cerrah, 1 beyin cerrahı, 1 kardiyoloji, 2 kbb, 1 cildiyeci, 3 çocuk hast, 2 ortopedi, 3 göğüs hst, 2 göz hast, 2 nöroloji, 1 kadın doğumcu, 2 enfeksiyon, 2 üroloji, 3 patoloji, 1 fizik tedavi, 2 radyoloji, 4 anestezi, 2 biyokimya, 2 mikrobiyoloji, 1 acil uzmanı, 1 çocuk cerrahı ve belli bir pratisyen kadrosu.
Merkezdeki Toros Devlet hastanesi baktım: Bu hastane yüce devletimiz eli ile pırıl pırıl yapıldı ve çok mükemmel donanımlı hale getirildi. Bakın şimdi kadroya: 10 anestezi, beyin cerrahı 3, biyokimya 3, cildiye 4, dahiliye 10, enfeksiyon 5, fizik 2, genel cerrah 10, göğüs cerrahı 1, göğüs hst. 7, kardiyoloji 5, mikrobiyoloji 3, kbb 7, nefroloji 1, nöroloji 7, ortopedi 8, patoloji 4, plastik cerrah2, psikiyatri 4, radyoloji 6, üroloji 7, acil tıp uzmanı 4 kişi, pratisyen sayısı oldukça kabarık.
Tarsus ilçesine baktım: Gastroloğ 1 , dahiliye 10, ortopedi 8, kardiyoloji 5, göz hst. 5, beyin cerrahı 5, fizik tedavi 3, nöroloji 7, plastik cerrah 1, pskiyatri 4, göğüs hst. 5, göğüs cerrahı 2, cildiye 3, çocuk hst. 7, kalp damar cerrahi 1, kadın doğum 9, çocuk cerrahi 1, kbb 3, üroloji 6, genel cerrah 9, pratisyen 27 kişi.
Mersin Devlet Hastanesi: anatomi 1, anestezi 20, beyin cerrahı 7 , biyokimya 5, dahiliye 14 , cildiye 6, endokronoji 1, enfeksiyon 6, farmokoloji 1, fizik 7, gastroloğ 1, gastro cerrahi 1, genel cerrah 14, göğüs cerrahı 3, Göğüs hst. Uz. 9,  göz hast 10, hematoloji 2, imminoloji 1, kbb 9, kalp damar cerrahı 10, kardiyoloji 9, mikrobiyoloji 5, nefroloji 2, nöroloji 9, nükleer tıp 6, ortopedi 9, parazitoloji 2, patoloji 5, plastik cerrahi 3, psikiyatri 8, radyasyon onkoloji 6, radyolok 10, farmatoloji 1, tıbbı onkoloji uzm 2, üroloji 10 kişi ve pratisyen 42 kişi.
Bazı branşlara ve sayılara bakar mısınız?
Bazı hastanelerde o branşlardan hiç yoklar, bazılarında yığılma var.
Bazı hastanelerde pratisyen yığılması var, bazılarında nedense yok denecek kadar az.
Bu benim buraya aldığım kesim, halkın sağlığı ile direk ilgili olan DOKTOR kesim.
Bunların hastanelerde teşhis ve tedavi yaparken yanlarında yardımcı personel var.
Onlarda Teknik personel dedikleri laboratuar teknisyeni, röntgen teknisyeni, Ayrıca ebe, hemşire, klinik destek hizmetleri ve benzeri gibi…
Onları hiç ele almadım, onlarda da bazı hastanelerde yok denecek kadarlar bazılarında kıyamet gibiler, yığılma var.
Anamur’daki, Mut’daki, Gülnar’daki, Bozyazı, Aydıncık’daki, Çamlıyayla da ki vatandaşın suçu günahı ne?
Hastalandığında oradan kalkıp Mersin’e mi gelmek zorunda?
Ya gelirken yolda ölür, hakkın rahmetine kavuşursa, bu o insanımız için kader mi olacak?!
Erdemli ve Mersin Kadın Doğum hastanesinin doktor kadrolarını yazmadım. İşi çok uzatmak istemiyorum.
Mersin’in saygıdeğer Valisi Özdemir Çakacak, lütfedip bir incelesinler.
Bu personeli adil ve hakkaniyetli bir şekilde ilçelerimizdeki hastanelere dağıtmak çok mu zor?!
Bazıları, Valimize hitaben, “Efendim, kime dokunsak ardından üç beş siyasi çıkıyor, yâda üst düzey yönetici çıkıyor” der gibiler.
O zaman bu büyüklerimden ALLAH RIZASI İÇİN o kişilere dokunduklarında, arkalarından çıkanlara verilmek üzere, ilçelerin nüfusunu, sağlık da ki bu dağılımın raporunu hazırlayıp, vicdan muhasebesi yapmalarını istesinler.
Onlara sahip çıkanlar, Allahtan korsunlar yahu!
Bir yerde bir branştan 14- 15 kişi bulunurken, bir başka branştan 20 kişi, ilçelerde bu branşlardan tek bir kişi bulunduramıyorsak bu başta idarecilerimizin sonrasında MERSİNDE YAŞAYAN hepimizin ayıbıdır.
Bu ayıba son vermek lazımdır.
Yakında şehir hastanesi Mersin’de açılacak.
Mükemmel bir tasarım ve donanımı var.
İnşallah, yıllardır Mersin’i sağlık alanını yeterince titiz yönetmeyen ve adalet ile hakkaniyeti sağlayamayan bu yöneticilerimiz orada da makam sahibi olup işe el atmazlar.
Eğer bunlar orada da yetkili olurlarsa, yandı gülüm keten helva!
Bir güzel hizmet daha çarçur olur gider.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.