15 yaş altına elektrikli scooter yasaklanıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
15 yaş altına elektrikli scooter yasaklanıyor
AK Parti, elektrikli bisiklet ve elektrikli scooter kullanabilme yaşının 15 olarak belirlenmesini içeren kanun teklifini TBMM'ye sundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, TBMM'de düzenlediği basın toplantısıyla gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. HDP'li belediyelere kayyım atanması için 'zorunluluk' diyen Muş, erken seçimin ise gündemlerinde olmadığını söyledi. Elektrikli bisiklet ve elektrikli scooter düzenlemesinin de yolda olduğunu duyurdu.

ÇEVRE AJANSI KURULACAK

Muş'un açıklamalarından satır başları şöyle:

SIFIR ATIK: Bugün Meclis Başkanlığı'na 39 maddelik Çevre Ajansı'nın kurulmasını öngören yasa teklifimizi sunduk. Teklifle bazı ürünlerde geri dönüşüm planlıyoruz, sıfır atık sistemi kurmayanlara para cezası gelecek. Umuma açık yerlerde çevreyi kirletenlere para cezası getiriyoruz. Ne tür faydalar sağlayacak bize. Hammadde ihtiyacı azalacak. Emisyonlar azalacak. Yerel üretimlerin atık bertaraflarında azalma olacak. İlk yıl burada beklediğimiz istihdam 7 bin 500. 20 yıl içinde 12 bin kişilik bir istihdam burada oluşmuş olacak. 20 yıl için ekonomiye 6 milyar Euro civarında bir katkı sağlamasını bekliyoruz. Atık plastik ithalatının da yüzde 40 oranında azalmasını beklemekteyiz. 2022'nin ocak ayında sistem çalışmaya başlayacak. Kanun geçtikten sonra 1 yıl sistemin kurulumu için çalışılacak. 1 yıl sonra 2021'in başında da bütün bu kutulardır geri dönüşüm kapsamında ekonomiye kazandırılacak. Çevre kanunda belli başlı düzenlemeler yapıyoruz depozito sistemine dahil olamayan satış noktalarına her metrekare için 100 lira ceza geliyor. Sıfır Atık Yönetim Sistemi kurmayanlar ya da beyan etmeyenlere de 20 bin lira idari para cezası gelmiş olacak.

KAYYIM ZORUNLULUK: Kayyum neden atanıyor, bir zorunluluktan atanıyor.

BİSİKLET YOLU İÇİN DÜZENLEME: Bisiklet yolu, elektrikli scooter ve bisiklet şeritlerine yasal düzenleme yapılması ile elektrikli bisiklet ve elektrikli scooter kullanabilme yaşının 15 olarak belirlenmesini de içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sunduk.

ERKEN SEÇİM: Bizim gündemimizde erken seçim olmadığını defaatle söyledik.
(HABER MERKEZİ)- DUVAR


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
DSİ Mersin Yatırımlarına Devam EdiyorÖnceki Haber

DSİ Mersin Yatırımlarına Devam Ediyor

GÜNÜN ÇEVRE DERSİSonraki Haber

GÜNÜN ÇEVRE DERSİ

Başka haber bulunmuyor!