ALİ KEMAL FİNCAN YAZDI

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
ALİ KEMAL FİNCAN YAZDI
ALİ KEMAL FİNCAN KENDİ SAYFASINDA YAZDI: İNGİLİZ YAG FABRİKASIİŞTE O YAZI VE HERKESE AÇIK PAYLAŞIMI...

Eski Mersin..
İngiliz Gout Yağ Fabrikası
ve...bir tarih...çoğumuz bilmeyiz bu yağ fabrikasını, yani o devasa metruk taş binayı...
MERSİN İNGİLİZ YAĞ FABRİKASI-Mersina Oil Mill.Co.Ltd.:
Türkiye'de en büyük İngiliz Kuruluşlarından olan Wittall Şirketinin öncülüğünde 1900 yıllarında Londra'da kurulan Mersina Oil Mill Co. Ltd. tarafından, Mersin'de Tarsus yolu yakınlarında bir yağ fabrikası kurulmuştur. Şirketin 1400 paya bölünmüş olan 14.000...Sterlin sermayesi Wittall ailesine ait bulunuyordu. 1911 yılında şirket sermayesi iki katına çıkarıldı, ve yine aynı aileye ait olarak devam etti. Cumhuriyet'ten sonra bir süre Turyağ tarafından çalıştırıldı. I.Dünya Savaşı sırasında 1915 yılında Fransızlar tarafından denizden bombalanmıştır.
Vali Hasan Basri Güzeloğlu, kent merkezindeki ekonomik durgunluğa çözüm bulmak adına yürütülen çalışma kapsamında tarihi yapıların kurtarılmasına yönelik “Tarihe Gülümseyen Mersin” projesinin mümkün olan en kısa sürede yaşama geçirileceğini açıklamıştı
Projenin çıkış noktası Mersin, konusu yok olmaya yüz tutmuş özgün kent mimarisinin kurtarılması, ancak asrı aşkın geçmişe sahip, aslında eksen alınması gereken İngiliz Yağ Fabrikası her nedense unutulmuştur.
Yıllardır kaderine terk edilen o yapı Mersin’in en eski sanayi kuruluşlarından birisi olmasının yanı sıra, çevresi işgal kuvvetlerine karargâhlık, 27 Mayıs 1960 İhtilalı sonrası gözaltına alınan Demokrat Partililerin toplanma yeri, Türk Silahlı Kuvvetleri birimlerine ev sahipliği yapma özelliğiyle başlı başına tarih özelliğine sahiptir.
Dış görünüşüyle Avrupa mimarisini çağrıştıran İngiliz Yağ Fabrikası, çatısı ve kat döşeme bölümleri çökmüş konumuyla aradan geçen onca zaman ve terk edilmişliğe karşın özgün duruşuyla varlığını korurken, çevresinden geçenlere, ”Ne olur beni değerlendirin” diye yalvarırcasına el sallıyor.
Öngörüsüzlüğün kurbanı olan bu tarihi miras, her ilk karşılaşanı adeta çağırsa da, eyyamcı bakış açısının hüküm sürdüğü günümüzde kısa sürede unutulup yine kendi yalnızlığıyla baş başa kalıyor.
Sonuç:
Endüstri mirası yapısı olan Eski İngiliz Yağ Fabrikası binasının da yeni işlevinin Sanayi Müzesi olmasına karar verilmiştir.Fakat şu ana kadar olumlu bir adım atılmadı....


Zuhal Olcay ve Otizmli Bireylerden Muhteşem KonserÖnceki Haber

Zuhal Olcay ve Otizmli Bireylerden Muhte...

BÜYÜKŞEHİR’DE GÖREVE BAŞLADISonraki Haber

BÜYÜKŞEHİR’DE GÖREVE BAŞLADI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!