DR. UGURCAN ÜSTÜNDAĞ: BESİN ALERJİSİNE ÇOK DİKKAT EDİN DEDİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
DR. UGURCAN ÜSTÜNDAĞ: BESİN ALERJİSİNE ÇOK DİKKAT EDİN DEDİ
MERSİN'İN TANINMIŞ VE SEVİLEN İSMİ DR. UGURCAN ÜSTÜNDAĞ: BESİN ALERJİSİNE ÇOK DİKKAT EDİN DEDİÜSTÜNDAĞ: "Besin alerjisi, bağışıklık sisteminin günlük tüketilen besinlere anormal tepki vermesi olarak tanımlanıyor. Bu tepki kimi zaman ciltte kızarıklık, döküntü gibi küçük reaksiyonlarla kendini gösterirken, kimi zaman hayati risklere yol açabiliyor. İlk belirtiler ise genellikle besin intoleransıyla karıştırılarak önemsenmiyor. Bu durum da ciddi alerjik şoklarda uzmana danışmayı geciktiriyor. Aman dikkat" uyarısında bulundu.

Modern akademi cerrahi tıp merkezi Doktoru DR.UGURCAN ÜSTÜNDAĞ: "Besin alerjisi, bağışıklık sisteminin günlük tüketilen besinlere anormal tepki vermesi olarak tanımlanıyor. Bu tepki kimi zaman ciltte kızarıklık, döküntü gibi küçük reaksiyonlarla kendini gösterirken, kimi zaman hayati risklere yol açabiliyor. İlk belirtiler ise genellikle besin intoleransıyla karıştırılarak önemsenmiyor. Bu durum da ciddi alerjik şoklarda uzmana danışmayı geciktiriyor. Aman dikkat" uyarısında bulundu. 

Besin alerjisi; bağışıklık sisteminin, besinin içerisindeki proteini vücut için bir tehdit olarak görmesi sonucu besine karşı IgE antikoru üretmesiyle başlamakta diyen Üstündağ, " Genetik yatkınlıklar besin alerjisine neden olabilmektedir. Besin alerjisi genelde çocukluk döneminde başlar. Anne sütü içerisindeki besin ögeleri ile de bebekte besin alerjisi gelişebilmektedir. Besin alerjisi çoğunlukla inek sütü, yumurta, balık, yer fıstığı, fındık, ceviz, fıstık, soya, buğday, kabuklu deniz ürünleri, susama olabileceği gibi her besine karşı gelişebilecek bir durumdur. Bu besinlere olan alerjik reaksiyonlar, ciltte kızarıklık, kaşıntı, yemek borusunda ödeme sebep olabildiği gibi kusma, ishale de sebep olabilmektedir. Besin alerjisi ile besin intoleransı ayrımı için uzmana danışın" uyarısında bulunark, "Besin alerjilerinde tanı koymak için hastanın öyküsü çok önemlidir. Hangi besinler tüketildiğinde vücudun nasıl reaksiyonlar verdiği gözlemlenmelidir" dedi. 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MERSİN MHP ESKİ İL BAŞKANI RAUF AYDEMİR KUMPASÇI MESELESİNİ YAZDIÖnceki Haber

MERSİN MHP ESKİ İL BAŞKANI RAUF AYDEMİR...

Mimarlardan ve Demiryolculardan Medipol’e TCDD yanıtı gecikmediSonraki Haber

Mimarlardan ve Demiryolculardan Medipol’...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!