TMMOB MERSİN^DEN MİLLET BAHÇESİ DEĞERLENDİRMESİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TMMOB MERSİN^DEN MİLLET BAHÇESİ DEĞERLENDİRMESİ
TMMOB MERSİN^DEN MİLLET BAHÇESİ DEĞERLENDİRMESİMERSİN KENT MERKEZİ KAMUSAL ALANLAR (MİLLET BAHÇESİ) DEĞERLENDİRMESİ

Mersin kent merkezinde yer alanTevfik Sırrı Gür stadının yıkım kararının alınması ile birlikte kentin en önemli simge alanı olarak kabul edilen eski stadyum ve çevresinde projelendirme yarışı başlamış olup geçen süre zarfında bir çok yarışma ve vaatler verilmesine rağmen kentimizin en önemli landmark noktası kabul edilen alanlarında herhangi bir proje çalışması üzerinde uygulama başlatılamamıştır. 
Şekil1: Kentin simgesel alanlarının uydu görüntüsü
Yukarıda yer alan harita üzerinde kent merkezinde yer alan en önemli kamusal alanlar gösterilmiştir. Yıllarca her dönem kamusal alan olarak nitelendirilen alanların mülkiyet yapısı incelendiğinde kamusal alanlardan çok bazı kurumların denetiminde olduğu gözlemlenmiştir.
1.    Tevfik sırrı gür stadı (Mülkiyeti Toplu konut idaresine (toki) tahsis edilmiştir.)
2.    Tarihi deniz feneri ve çevresi (  Mülkiyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı Beden terbiyesi Genel Müdürlüğüne aittir.)
3.    Ordu evi karşısında yer alan kısım (Mülkiyeti Oyak kurumuna aittir.)
4.    Eski Lunapark ve çevresi ( Mülkiyeti Milli emlak genel Müdürlüğüne aittir.)
 Şekil 2: Kentin simgesel alanlarının mülkiyet bilgisi.
Harita 1: Kentin Simge Alanlarınınonaylı 1/5000 Nazım İmar Planı güncel durumu
Kentimizin en önemli kamusal alan olabilecek bölgeleri 1/5000 ölçekli nazım imar plan kararlarında Tevfik sırrı gür stadyumu ve tarihi deniz fenerinin bulunduğu kısım kentsel dönüşüm  bölgesi içerisinde, Ordu evi karşısında yer alan alanın 2. derece doğal ve tarihi sit alanı içerisinde ve diğer kısımların ise rekreasyon alanı içerisinde kaldığı tespit edilmiştir.
Son dönemlerde Milletvekilimiz sayın Lütfü Elvan önderliğinde Akdeniz Belediyesi ve bazı sivil toplum kuruluşları ve dernek temsilcileri ile birlikte yukarıda belirlenen alanların Millet Bahçesi olarak düzenlenmesi ile ilgili çalışmaların başlatıldığını ve proje görsellerinin hazırlatıldığını kamuoyu ile birlikte takip etmekteyiz.
Bu alanlarda katılımcı bir anlayış çerçevesinde yapılacak olan projeler bahsedilmekte olup bu projelerin merkezi yönetim nezninde veya  kentimizin yerel bir kurumu tarafından mı yapılacağı resmi olarak bahsedilmemektedir. Özellikle, Mülkiyet sahipleri tarafından tahsislerin herhangi bir yerel kuruma verilip verilmediği belirsizliğini korumaktadır.
Geçmiş dönemde Milli emlak genel müdürlüğü 2019 yılına kadar eski lunapark ve çevresinin tahsisini Mersin Büyükşehir Belediyesine vermiş olup Büyükşehir Belediyesi bu tahsise dayanarak yarışma projeleri düzenlemiş ve bu alanı yatırım programına dahil etmesine rağmen 2019 yılının ortalarında bualanın tahsis süresinin dolduğu ve süre uzatımı yapılmayacağı Mersin Büyükşehir belediyesine iletildiği tespit edilmiştir. 
Sonuç olarak Akdeniz ve Yenişehir Belediyesi sınırları içerisinde yer alan bu alanlar Kentimizin en önemli landmark noktalarını oluşturmaktadır. Uzun yıllardan beri her dönem belirli kişi ve kurumlar tarafından alan üzerinde bir takım çalışmalar yapılmakta ve tabi mülkiyet sorunu ve katılımcılık sağlanamamasından dolayı projeler üretilememektedir. 
Ayrıca projelendirme aşamasında yapılan projenin bölgemizin iklimsel, bölgesel ve yerel özelliklerini bilen kişi ya da kurumlar tarafından yapılmasına; böylece ortaya çıkan proje ile, bölgenin ekolojik yapısına uygun olarak ekolojik değerlerin artırılmasına ve küresel ısınmadan kaynaklanan zararların indirgenmesi açısından katkı sağlayacak değerler ortaya konmasına ve aynı zamanda bölgenin sosyolojik yapısına uygun kullanımlar ortaya çıkarmasına olanak verilmesini talep etmekteyiz.
Mersin İl koordinasyon kurulu olarak bu alanlarda  proje çalışması yapan kurumların resmi olarak belirlenmesini, mülkiyet problemi bulunan alanlarda proje çalışmasını yürütecek kuruma tahsislerin yapılmasını, alan içerisinde hazırlatılacak olan projelerin süreçlerinin tamamlanmasını ve projelendirme sürecinde kentin tüm bileşenleri ile birlikte katılımcı bir politika izlenerek kentin en önemli alanlarının kamusal alanlar olarak halkımızın kullanmasını sağlamak ve kent gündemini meşkul edecek yaklaşımlardan kaçınılması gerekmektedir. Belirtilen bölgeler siyasi odaklarının siyasi yaklaşımlarının sergilendiği alanların olmaması gerektiği ve projelerin kamu yararı ilkelerine dayanarak gerçekleşmesi gerektiğini talep etmekteyiz. 29.08.2019


Seyfettin ATAR
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)
MERSİN İL KOORDİNASYON KURULU SEKRETERİ 


Bilgisayar Müh. Odası Mersin İl Temsilciliği
Çevre Müh. Odası Mersin Şubesi    
Elektrik Müh. Odası Mersin Şubesi
Fizik Mühendisleri Odası Mersin İl Temsilciliği 
Gıda Müh. Odası Mersin Şubesi
Harita Müh. Odası Mersin İl Temsilciliği
İç mimarlar Odası Mersin İl Temsilciliği 
İnşaat Müh. Odası Mersin Şubesi
Jeofizik Müh. Odası Mersin İl Temsilciliği
Jeoloji Müh. Odası Mersin İl Temsilciliği
Kimya Müh. Odası Mersin İl Temsilciliği
Maden Müh. Odası Mersin İl Temsilciliği
Makine Müh. Odası Mersin Şubesi
Mimarlar Odası Mersin Şubesi
Orman Müh. Odası Mersin İl Temsilciliği
Peyzaj Mimarları Odası Mersin İl Temsilciliği
Şehir Plancıları Odası Mersin İl Temsilciliği 
Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şubesi


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KARAKUCAK GÜREŞLERİ TÜM HEYECANIYLA BAŞLADIÖnceki Haber

KARAKUCAK GÜREŞLERİ TÜM HEYECANIYLA BAŞL...

PFDK, Jean Michael Seri'ye 2 maç men cezası verdiSonraki Haber

PFDK, Jean Michael Seri'ye 2 maç men cez...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!