Bağımsız Maden İş Genel Başkanı Tahir Çetin ve maden işçisi Ali Faik İnter son yolculuklarına uğurlanıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bağımsız Maden İş Genel Başkanı Tahir Çetin ve maden işçisi Ali Faik İnter son yolculuklarına uğurlanıyor
Ankara'dan Soma'ya dönüş sırasında yaptıkları trafik kazasında yaşamını yitiren Bağımsız Maden İş Genel Başkanı Tahir Çetin ile maden işçisi Ali Faik İnter, Soma'da düzenlenen anma töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. Anma töreinin ardından da Kınık'ta Tahir Çetin'in cenaze töreni yapıldı

Tazminat haklarını almak için yürüdükleri Ankara’dan Soma’ya dönen Bağımsız Maden İş Genel Başkanı Tahir Çetin ile maden işçisi Ali Faik İnter’in bulunduğu araç kaza yapınca her ikisi de yaşamını yitirmişti. İnter’in cenaze töreni dün yapılmıştı. Çetin ve İnter, Soma’da yapılacak anmayla son yolculuklarına uğurlandı. Tahir Çetin’in cenaze töreni ise Soma’daki anmanın ardından Kınık’ta yapılacak.

BAĞIMSIZ MADEN İŞ GENEL BAŞKANI TAHİR ÇETİN İLE MADEN İŞÇİSİ ALİ FAİK İNTER GEÇİRDİKLERİ TRAFİK KAZASINDA HAYATINI KAYBETTİ

Manisa Soma’da bulunan Bağımsız Maden İş Sendikası Genel Merkezi önünde buluşmanın ardınan sendika üyesi bir maden işçisi ve Bağımsız Maden-İş Örgütlenme Sekreteri Kamil Kartal, kısa konuşmalar yaptılar. Konuşmaların ardından Soma’daki Madenci Anıtı’na alkışlarla ve sloganlarla yüründü.

CHP Milletvekili Özgür Özel, HDP Milletvekili Musa Piroğlu ve çok sayıda siyasi parti, demokratik kitle örgütü ve emek ve meselek örgütünün katılımıyla Madenci Anıtı önünde yapılan saygı duruşunun ardından konuşmalar yapıldı. Konuşmalarda Çetin ve İnter’in ölümlerinden iktidarın sorumlu olduğu vurgusu yapıldı.

“Kaza gelene kadar, aynı Soma’daki gibi her eksikliğin ortakçıları bu sistem”
Özgür Özel, Madenci Anıtı’nda yaptığı konuşmada Çetin ve İnter’in ölümlerinden iktidarın sorumlu olduğunu belirterek medyada bu olayın haber olmamasının da bundan kaynaklı olduğunu ifade etti. Özel’in ifadeleri şöyle:

Bu acımasız sistem, acımasız rejim yüzünden öldüler. Eninde sonunda olacaktı o ölüm. Bütün gece sandalye tepesin uyu. Bütün gün Meclis koridorlarında koştur. Uykusuz dön. Sonra, “Elim bir kaza, çok üzgünüz.” Kaza maza değil. Son anı kaza. Kaza gelene kadar, aynı Soma’daki gibi her eksikliğin ortakçıları bu sistem ve bu sisteme isyan etmeyenler. Eninde sonunda oluyor o kaza. On altıncıda olmasa on dokuzuncuda olacak.

Bugün yandaş basını bırakın, merkez medyada bile bu haber yok. İki kişi trafik kazası geçirdiğinde haberdir. Ama bunu haber yapmamak bir itiraftır. Rejim, sistem, hakim sınıflar, bu cinayetin sorumlusunun kendileri olduğunu biliyorlar. O yüzden haber yapmıyorlar.

“Bu iktidar, işçi sınıfına düşmanlık üzerinden kuruldu”
Musa Piroğlu ise yaptığı konuşmada Ankara girişine barikat kuranların Tahir Çetin’in ve Ali Faik İnter’in ölümünden sorumlu olduklarını belirterek bu iktidarın işçi sınıfına düşmanlık üzerinden kurulduğunu vurguladı. İşçi direnişlerine yeterli desteğin verilmediği takdirde anmalarda buluşmaya devam edileceğini belirten Piroğlu’nun ifadeleri şöyle:

Sorumluları Ankara’da önlerine barikat kuranlardır. Bugün Tahir başkanı burada anıyorsak bunun sorumlusu o barikatın kurulması emrini veren ve o barikatın kurulmasını sağlayanlardır. Yani patronlar ve onların destekçisi iktidardır. Ama bilmemiz gereken bir şey var: Bu iktidarın karakteri bu. Bu nedenle bu iktidardan başka bir şey beklemeye hakkımız yok. Bu iktidar, işçi sınıfına düşmanlık üzerinden kuruldu. Kazanılmış bütün haklarını yok etti. Bütün direnişleri ya Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle yasakladı ya da polis zoruyla dağıtmaya çalıştı. Bu yüzden iktidara söylenmek, iktidarı teşhir etmek, iktidarın suç ortaklığını deşifre etmek yetmiyor. Kendimize de dönmemiz gerekiyor.

17 kere yüründü. Migros işçisi defalarca gözaltına alındı. Sinbo işçisi defalarca gözaltına alındı. Defalarca polis ve jandarma barikatıyla yüzleştiler. Biz bu direnişleri yalnız bıraktığımız, gerekli desteğimizi sunmadığımız sürece anmalarda buluşmaya devam edeceğiz.

“Onların yolu, bizim yolumuzdur”
Bağımsız Maden-İş Örgütlenme Sekreteri Kamil Kartal ise Soma maden işçilerinin sarı sendika zincirini kırarak Çetin ve İnter’in hesabını soracağını belirtti. Kartal’ın ifadeleri şöyle:

Bu devlet hesap sormak istemiyor. Emekçileri ya madenin yedi kat derinliklerinde ya yollarda ölüme mahkum ediyor. Kendi gelecekleri, kendi çocuklarının gelecekleri için mücadele edenleri ezerek mahkum ediyor.

Buna karşı daha fazla dirençle, daha fazla kavgayı yükselterek, bu siyasal iktidarı tarihin çöplüğüne göndererek hesap soracağız. Bu arkadaşlarımızın, Tahir’in, Ali Faik’in anılarını mutlaka yaşatacağız. Soma maden işçileri, bu sarı sendika zincirini, Ali Faik ve Tahir’in yüzü suyu hürmetine kırıp atacak. Bunlardan da hesap soracaktır. Işıklarda uyusun arkadaşlarımız, yoldaşlarımız. Onların yolu, bizim yolumuzdur. Asla kavgadan ve yolumuzdan sapmayacağız.

Konuşmaların ardından anma programı sona erdi.

“Lanet olsun yoksula 25 milyonu çok görene”
Anmanın ardından Tahir Çetin’in cenaze töreni için Kınık’a geçildi. Defin işlemlerinden önce Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu, konuşma yaptı. Aksu

Ciğerimizden söktüler onları. 13 Mayıs’tan bugüne, bağıra bağıra, söyleye söyleye, kıvrana kıvrana, haykıra haykıra, yalvara yalvara çözmeye çalıştık. Yol almaya çalıştık. Kazandık, kaybettik. Linç edildik, tehdit edildik. Öldürülmeye çalışıldık. Yeter!

Ey devlet! Ey patronların devleti! Lanet olsun sana! Lanet olsun yoksula 25 milyonu çok görene. Lanet olsun iki göze 25 milyonu çok görene. Lanet olsun iki ayağa 25 milyonu çok görene. Yuh olsun size.

Tahir, benim canım, kanım, kardeşim, yoldaşım, her şeyim. Ali Faik, bizim canımız, kardeşimiz. Çocuk ya. Daha 26 yaşında. 6 yaşında yetim kalmış bir çocuk.

SENDİKA ORG.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
CHP'Lİ BURCU KÖKSAL: NASIL DOLAŞACAKLAR???Önceki Haber

CHP'Lİ BURCU KÖKSAL: NASIL DOLAŞACAKLAR?...

Fatih Erbakan'dan 'Kanal İstanbul' çıkışı: Milyarlar imtiyazlılara aktarılacakSonraki Haber

Fatih Erbakan'dan 'Kanal İstanbul' çıkış...

Başka haber bulunmuyor!