Bebek Maması ve Bebek Bezi Kullanım Miktarları Hakkında Soru Önergesi verdi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bebek Maması ve Bebek Bezi Kullanım Miktarları Hakkında Soru Önergesi verdi
Ankara Milletvekili Levent GÖK, Türkiye'de Bebek Maması ve Bebek Bezi Kullanım Miktarları Hakkında Soru Önergesi verdi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcantarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince arz ederim.

Levent GÖK

Ankara Milletvekili

28.07.2020 tarihinde Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan’ın cevaplaması istemiyle verdiğim 7/33165 sayılı yazılı soru önergesine 01.10.2020 tarihinde verilen cevapta bebek maması ve bebek bezi sektöründe yerli üretimin oldukça sınırlı olduğu, ithal malların hâkimiyeti sebebiyle ithal girdilerinde oluşan ürün fiyatının temel olarak döviz kurlarındaki değişiklikler sebebiyle arttığı ifade edilmiştir.  Bebeklerin doğru beslenmesinin sağlanması ve sağlıklı nesiller yetiştirilmesi için tüketimi zorunlu olan ürünlerde ki yüksek fiyat artışları ve yurttaşlarımızın özellikle ekonomik kriz ile alım güçlerinin gün geçtikçe zayıflaması sebebiyle çocuk gelişimine uygun olmayan malzeme ve ürünlerin kullanımının arttığı düşünülmektedir. Döviz kurlarında yaşanan dalgalanmaların özellikle ekonomik durumu iyi olmayan aileleri etkilemesinin önüne geçilmesi beklenmekte, çocuklarımıza sağlıklı bir gelecek sunulması için sosyal devlet ilkesi gereğince adımlar atılması gerekmektedir.

Bu bilgiler ışığında:

 1. 2015 – 2020 döneminde doğan canlı bebek başına düşen ithal toz mama miktarını yıllık temelde açıklar mısınız?
 2. 2015 – 2020 döneminde doğan canlı bebek başına düşen yerli üretim toz mama miktarını yıllık temelde açıklar mısınız?
 3. Döviz kuru dalgalanmaları sebebiyle fiyatları yüksek oranlarda artış gösteren bütün bebek maması türlerine uygulanan Katma Değer Vergisi’nin kaldırılması düşünülmekte midir?
 4. Dar gelirli ailelerin bebek maması ve bebek bezi ürünlerine uygun fiyatlarla ve ücretsiz erişiminin sağlanması için herhangi bir çalışma yürütülmekte midir?
 5. Yerli bebek maması ve bebek bezi üretiminin artırılması amacıyla 2015 – 2020 döneminde Bakanlığınızca verilen teşvikleri ve yapılan çalışmaları yıllık temelde açıklar mısınız?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sağlık Bakanlığı 10 şehir hastanesi için 8 ayda 5,1 Milyar Lira Harcadı!Önceki Haber

Sağlık Bakanlığı 10 şehir hastanesi için...

ERDOĞAN POSTERİ GİTTİ TÜRK BAYRAĞI GELDİSonraki Haber

ERDOĞAN POSTERİ GİTTİ TÜRK BAYRAĞI GELDİ

Başka haber bulunmuyor!