Çepni: Marmara Denizi için acil önlem alınmalıdır

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çepni: Marmara Denizi için acil önlem alınmalıdır
Denizdeki biyolojik üretimin ilk basamağını teşkil eden fitoplankton diye adlandırılan bitkisel canlıların (mikro algler) aşırı çoğalması, deniz sıcaklığının yükselmesi ve buna bağlı olarak bakteriyel aktivitelerin artmasıyla oluşan müsilaj, yani deniz salyası, Kasım 2020 tarihinden bu yana Marmara Denizi’nde ciddi ekolojik tehdit oluşturmaktadır. Yüzeyden 30 metreye kadar inmiş olan deniz salyası, Marmara Denizi'nin tabanını kaplayarak, etkisini her geçen gün arttırmış, İstanbul, Adalar, Tekirdağ, Çınarcık, Bursa, Erdek, körfezler, Yalova, Mudanya, Gemlik, Gebze, Gelibolu sahillerini kaplamıştır.

Marmara Denizi, yıllar boyunca derin deşarj yöntemiyle, çoğu basit bir  arıtmadan geçen, kentsel ve endüstriyel atık sular ve  yağışlarla taşınan tarımsal üretimde kullanılan gübre ve pestisitler nedeniyle yoğun kirlilik yaşamakta, kıyı dolgularıyla en zengin ekolojik alanları yok edilmektedir. Bölgedeki havzalarda tarım ve evsel atık kaynaklı azot ve fosfor kirliliği ciddi boyutlara ulaşmıştır. Bilim insanları, deniz salyasının oluşmasında, iklim krizi nedeniyle deniz suyunun sıcaklığının artmasının ve denizlerdeki kirliliğin gerekli koşulları oluşturduğunu söylemektedirler.

Marmara Deniz’inin hemen her sahilinde görülen deniz salyası;  deniz canlılarının yaşamını tehdit etmekte, biyolojik çeşitliliği yok etmekte, insan sağlığına olumsuz etkileri bulunmakta, balıkçılar  ve turizm sektörü için ciddi mağduriyetlere neden olmaktadır.

HDP İzmir Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Murat Çepni, Çevre ve Şehircilik Bakanı’na, Tarım ve Orman Bakanı’na ve Kültür ve Turizm Bakanı’na Marmara Denizinde meydana gelen deniz salyası  üzerine soru önergeleri vererek konuyu Meclis gündemine getirmiştir.

Murat Çepni’nin Çevre ve Şehircilik Bakanı’na soruları;

1- Bilim insanları deniz salyasının içinde ağır metal gibi kirleticilerin de olduğunu açıklamışlardır. Marmara Denizi’nin kirliliği Bakanlığınız tarafından takip edilmekte midir?   Bakanlığınız, ilgili kurumlarla işbirliği yaparak Marmara Deniz’inde deniz salyasının oluşum nedenlerini ortaya koyup, temizlenmesi için gerekli çalışmaları yapacak mıdır?

2- Doğal yaşamı bozan, balıkçıları mağdur eden ve  insan sağlığı için  risk oluşturan deniz salyasının  daha fazla tehdit oluşturmaması için ne gibi çalışmalarınız olacaktır?

3- Marmara Denizini kirleten sanayi tesislerinin denetimi yapılmakta mıdır? Atıkların Marmara denizini kirletmeden bertaraf edilmesi için ne gibi çakışmalarınız vardır? Son 5 yılda Marmara denizini kirleten kaç firmaya  yaptırım uygulanmıştır?

4- Marmara Denizi’ni kirletecek atıkların etkin şekilde temizliğinin sağlanması, her türlü atığın sadece biyolojik değil kimyasal arıtmaya da tabi tutulması  için çalışmalarınız olacak mıdır? Bu konuda yerel yönetimler ile işbirliğiniz var mıdır?

5- İstanbul'un kanalizasyon atığının %70i  derin deniz deşarjı  yöntemiyle denize verilmektedir. Ayrıca, Ergene Havzası’nı koruma eylem planı kapsamında organize sanayi bölgelerinin ortak atık su arıtma tesislerinden çıkan suların Marmara Denizi’ne derin deşarjı projesi de yürütülmektedir.   Marmara Denizi’nin  güncel durumu da dikkate alınarak,  proje kapsamında  kirli suların Marmara Denizine  verilmemesi için projeyi durdurmayı düşünmüyor musunuz? Bu projenin denize vereceği zararların tespiti için demokratik kitle örgütleri ve meslek odaları ile işbirliğiniz olacak mıdır?

6- Marmara Denizi’ni kirleten nedenlerin ortadan kaldırılması için bütüncül politikalar üretecek misiniz? Marmara Bölgesinde aşırı sanayileşme ve yapılaşmaya uygun arıtma tesisleri kurulacak mıdır?

7- Bilim insanları iklim krizi nedeniyle Marmara Denizinin yüzey sıcaklığının artması ve deniz salyası ilişkisini ortaya koymuşlardır. Hükümetinizin, Marmara Denizi ve diğer denizlerin ekosistemine zarar veren iklim krizini önleyici tedbirleri almak için eylem planı var mıdır? Türkiye genelinde denizlerde deniz salyası vakaları takip edilmekte midir? Bu konuda çalışmalar başlamış mıdır?

8- Marmara Denizin kıyılarında ne kadarlık alanda, hangi il sınırlarında dolgu yapılmıştır? Kıyılarda dolgu yapılacak projeleri engelleyecek yasal düzenlemeler yapılacak mıdır?

Tarım ve Orman Bakanı’na soruları;

1- Deniz salyasından ilk etkilenen kesim olan balıkçılar, aylardır  deniz salyası nedeniyle yaşadıkları mağduriyetleri duyurmaya çalışmaktadırlar. Marmara Denizi’nde,  Ocak 2021 ayından bu yana çalışamayan balıkçıların mağduriyetleri tespit edilmiş midir? Balıkçıların yaşadığım ekonomik mağduriyetlerin giderilmesi için bir çalışmanız var mıdır?  Yeterince balık tutamayan ve sezonu erken kapatan balıkçılara ekonomik olarak  destek sağlamayı düşünüyor musunuz?

2- 2020 yılına göre tutulan balıklarda ne kadar kayıp yaşanmıştır?

3- Deniz salyası nedeniyle teknelerinin motoru yanan balıkçıların zararları için bir desteğiniz olacak mıdır?

4- Deniz salyasının Marmara Denizi’nde balık türlerine verdiği zararlar ve deniz salyası nedeniyle ölen balıklar için  bir araştırma yapılacak mıdır? Araştırma sonuçları kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?

5-Olta balıkçılığı yapan halka, deniz salyası konusunda gerekli uyarı yapılmakta mıdır? Tutulan balıklar için  denetim yapılmakta mıdır?

Kültür ve Turizm Bakanı’na soruları;

1- Marmara Denizinde deniz salyasının turizm sektöründe yaratacağı mağduriyetler tespit edilmiş midir?  Turizm sektöründe,  ekonomik olarak  mağduriyet yaşayacak olan binlerce insanın zararları için desteğiniz olacak mıdır?

2- Marmara Denizi  kıyılarında, halkın denize girebilmesi, dalış yapabilmesi için gerekli temizleme çalışmaları konusunda ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılacak mıdır?

3- Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’nın (TÜRÇEV) deniz temizliği kriterine göre Marmara Denizi sahillerinde mavi bayrak verdiği  plajlardan deniz salyası nedeniyle kirlenen olmuş mudur?  Bu konuda yöre halkının mağduriyeti nasıl giderilecektir?

4- Uzun dönemde, Marmara Denizinde turizmin devam etmesi için Hükümetinizin projesi var mıdır? 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AKAR’DAN MERZİFON VE GÜMÜŞHACIKÖY BELEDİYELERİNE ZİYARETÖnceki Haber

AKAR’DAN MERZİFON VE GÜMÜŞHACIKÖY BELEDİ...

ACİLEN ULUSAL YEM KONSEYİ KURULMALI, YEM FİYATLARINA MÜDAHELE EDİLMELİDİR!Sonraki Haber

ACİLEN ULUSAL YEM KONSEYİ KURULMALI, YEM...

Başka haber bulunmuyor!