Covid-19 salgını vakalarıyla ilgili soru önergesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Covid-19 salgını vakalarıyla ilgili soru önergesi
HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan,Mersin Serbest Bölgedeki Covid-19 salgın vakalarını ve hayatını kaybeden işçi Ahmet Güven’i meclis gündemine taşıdı.

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK’uncevaplaması için soru önergesi verdi.

“Covid-19 salgını vaka sayıları Türkiye’de gün geçtikçe artmaktadır. Bu durumun temel nedenlerinden biri yeterli düzeyde önlem alınmamasıdır. Özellikle çalışan işçilere yönelik neredeyse hiçbir önlem alınmamaktadır. İşçiler maskesiz ve dezenfekte edilmeyen ortamlarda çalışmaktadır. Covid-19 salgınından en çok etkilenenlerin başında kronik rahatsızlığı olan işçiler gelmesine rağmen maalesef bu işçiler çalıştırılmaktadır. AKP iktidarı tarafından işçilerin çalışma koşullarını güvenceye alan neredeyse hiçbir çalışma olmadığı için işçiler Covid-19 salgını bulaşma riskine yakalanması kaçınılmaz olmaktadır.

Mersin Serbest Bölgede Öz Hayat Tekstilde kronik rahatsızlığı olmasına rağmen çalıştırılan 50 yaşındaki Ahmet Güven 13 Temmuz 2020 tarihinde maalesef hayatını kaybetmiştir. Astım hastası olmasına rağmen Ahmet Güven’in çalıştırılmasının hiçbir izahı yoktur. Ayrıca Covid 19 salgınına yakalanan bir işçinin de hayati riski devam etmektedir. Öz Hayat Tekstilde vaka sayıları artmasına rağmen işçiler hiçbir önlem alınmadan çalışmaya devam etmek zorunda bırakılmıştır. Bunun dışında Mersin Serbest Bölgede çalışan işçiler arasında vaka sayıları gün geçtikçe artmaktadır. İşçiler arasında vaka sayıları artmasına rağmen işverenler tarafından vakalar saklanmaya çalışılmaktadır. İşverenler sadece denetleme olduğu zaman işçilere maske dağıtmaktadır. Mersin Serbest Bölgede işçilerin öğle yemeği saatlerinde ortak kullanım alanlarında yemek yemeleri virüsün bulaşma riskini arttırmaktadır. AKP hükümeti ve işveren tarafından işçileri Covid-19 salgınına karşı korumak adına hiçbir adım atılmadığı için işçiler ölümle burun buruna çalışmak zorunda kalmaktadır.”denilen önergede şu sorular soruldu:

 

1)         Mersin Serbest Bölgede Covid-19 salgını vaka sayıları ne kadardır?

2)         Mersin Serbest Bölgede Öz Hayat Tekstil’de çalışan ve hayatını kaybeden Ahmet Güven’in ölümünden dolayı Öz Hayat Tekstil’de inceleme yapacak mısınız?

3)         Covid-19 salgını dolayısıyla hayatını kaybeden Ahmet Güven’in kıdem tazminatı, ölüm tazminatı, cenaze ödeneği vb. işçi özlük haklarını ailesine verilmesini sağlayacak mısınız?

4)         Mersin Serbest Bölgede çalışan işçiler arasında Covid-19 salgını bulaşma oranının artmasına yönelik bakanlığınız tarafından herhangi bir çalışma yapılacak mıdır? Eğer yapılacak ise bu çalışmalar nelerdir. Eğer yok ise çalışma yapmamanızın nedenleri nelerdir?

5)         Mersin Serbest Bölgede çalışanlar arasında kronik rahatsızlığı bulunan işçilerin çalıştırılmasını engellemek ve işçilerin ücretli izne tabi olması konusunda bakanlığınız tarafından bir girişim olacak mıdır?

6)         Mersin Serbest Bölgede maske ve dezenfektan dağıtımının işveren tarafından düzenli yapılıp yapılmadığına yönelik denetleme çalışmalarınız var mıdır? Var ise bulaşma oranının artmasının nedenleri nelerdir? Eğer yok ise bu konuda bir çalışma yapacak mısınız?

7)         Mersin Serbest Bölgede çalışan işçilerin öğle yemeğinde ortak mekanları kullanması Covid-19 bulaşma riskini arttırmaktadır.  Bu konuda bulaşma riskini azaltmak için ortak mekana yönelik bir çalışmanız olacak mıdır?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Basın İlan Kurumu’nun gazetelere verdiği ilan kesme cezalarını TBMM gündemine taşıdı.Önceki Haber

Basın İlan Kurumu’nun gazetelere verdiği...

"Patates üreticilerinin çilesi bitmiyor"Sonraki Haber

"Patates üreticilerinin çilesi bitmiyor"

Başka haber bulunmuyor!