CUMHURBAŞKANINA HAKARET SUÇUNU DÜZENLEYEN MADDENİN KALDIRILMASI İÇİN TEKLİF

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CUMHURBAŞKANINA HAKARET SUÇUNU DÜZENLEYEN MADDENİN KALDIRILMASI İÇİN TEKLİF
CHP Mersin Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Ali Mahir Başarır, Cumhurbaşkanına hakaret suçunu düzenleyen TCK’nın 299. Maddesinin tamamen kaldırılması yönünde kanun teklifi verdi.

CHP Mersin Milletvekili Başarır vermiş olduğu kanun teklifinin gerekçesinde “Kenan Evren döneminde 340 dava, Turgut Özal döneminde 207 dava, Süleyman Demirel döneminde158 dava, Ahmet Necdet Sezer döneminde 163 dava, Abdullah Gül döneminde  848 dava ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın göreve başladığı 28 Ağustos 2014 tarihinden bu zamana kadar ise cumhurbaşkanına hakaret dava sayısı tüm zamanların rekorunu kırarak  17.406 sayısına ulaşmıştır.

Diğer Cumhurbaşkanları dönemlerindeki açılan hakaret davalarına bakıldığında, halen Cumhurbaşkanlığı devam eden Recep Tayyip Erdoğan dönemindeki sayı anlaşılır gibi değildir. Bu kadar artış, ancak diktatörlükle yönetilen ülkelerde yaşanabilecek bir artış oranıdır” ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanlığına hakaret suçunun halk üzerinde bir baskı ve sindirme araç olarak kullanıldığını belirten Başarır, “Recep Tayyip Erdoğan döneminde açılan davaların bir çoğuna baktığımızda, hakaret olarak nitelendirilen sözler, Anayasamızın ilgili maddeleri gereğince tarafı olduğumuz uluslararası sözleşmeler ve kendi iç hukuk kriterlerimize göre ifade hürriyeti kapsamına girmektedir” dedi.

Başarır, vermiş olduğu kanun değişikliği teklifinin gerekçesinde “16 Nisan 2017 referandumu ile Cumhurbaşkanı aynı zamanda herhangi bir parti başkanı da olabildiğinden, Cumhurbaşkanlığı kurumu siyaset üstü bir kurum olmaktan çıkarılıp, siyasi bir kurum haline getirilmiştir” sözlerine de yer verdi.

Cumhurbaşkanına hakaret suçu ile ilgili Ankara’daki bir mahkemenin verdiği karara dikkat çeken CHP’li Başarır, “İlgili Mahkeme,  cezayı “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan değil “hakaret” suçundan  verdi” dedi.

Başarır,  “Mahkemenin, gerekçeli kararında 16 Nisan 2017’de yapılan  referandumdan sonra cumhurbaşkanının partili olmasından yani diğer bir deyişle cumhurbaşkanının tarafsızlığının hukuken ortadan kalktığına dikkat çekerek “sanığın Recep Tayyip Erdoğan’a Cumhurbaşkanlığı sıfatıyla yaptığı icraatlarından dolayı değil, siyasi bir kişilik, parti başkanı olarak gerçekleştirdiği eylemler nedeniyle hakaret suçunu işlediğini” yönünde ceza verdiğini belirtti.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Süt ürünlerinde ‘serbest soygun” ekonomisiÖnceki Haber

Süt ürünlerinde ‘serbest soygun” ekonomi...

İNTERNET Haberciliği ve sosyal medyaya ayar geliyor...Sonraki Haber

İNTERNET Haberciliği ve sosyal medyaya a...

Başka haber bulunmuyor!