Dere yatağına 'hatırlı' müdahale!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Dere yatağına 'hatırlı' müdahale!
Rize Belediyesinin askıya çıkardığı yeni imar planı, yıllardır dere yataklarının yapılaşmaya açıldığını, devlet eliyle sel ve heyelanlara davetiye çıkarıldığını yeniden göz önüne getirdi.

Merkez Hamzabey Mahallesinde bulunan bir parselin büyütülmesi için yeni imar planında dere yatağının iyice daraltıldığı göze çarpıyor. İddiaya göre Rize'de 'hatırlı' bir kişiye ait olan arsa, 90'lı yıllarda hazırlanan imar planlarında "akaryakıt istasyonu" olarak işaretlenmiş. Ne var ki, akaryakıt istasyonları mevzuatına göre yoldan ve dereden belirli çekme mesafeleri bırakılınca istasyon inşa edecek saha kalmadığı için çareyi arsayı dereye doğru büyütmekte gören hatırlı kişi, yeni imar planında arsasını derenin üzerine çıkarmayı başardı.

Konu TBMM Gündeminde

Dere yataklarının daraltılmasının sel ve heyelanların başlıca müsebbibi olduğunun, bilimsel raporlar ve uzman görüşleriyle ortaya konulduğunu belirten CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, konuyu TBMM'nin gündemine getirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un cevaplaması için TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde Bekaroğlu, "Rize Belediyesi tarafından askıya çıkarılan yeni imar planında şehir merkezinde bulunan bazı derelerin yatağının daraltıldığı, parsellerin derelere taştığı görülmektedir. Rize Merkez Hamzabey Mahallesinde bulunan ve plana “akaryakıt istasyonu” olarak işlenen 1433 ada 16 No’lu parsel bunlardan biridir. Yeni imar planında söz konusu parselin büyütülmesi için dere yatağı daraltılmaktadır." dedi. Doğu Karadeniz Bölgesinde son yıllarda sel ve heyelanların arttığına, can ve mal kayıpları meydana geldiğine dikkat çeken Bekaroğlu, uzmanların sel ve heyelanların önemli nedenlerinden birinin dere yataklarına yapılan müdahalelerin ve buralardaki yapılaşmaların olduğunu ifade ettiklerini belirterek, "Yüzlerce yıldan beri derenin aktığı yatak kağıt üzerinde değiştirilip daraltılsa da; zaman zaman yaşanan sel ve heyelanlar, acı şekilde bunun yanlışlığını ortaya koymaktadır." dedi.

Bunlar bilindiği halde dere yataklarının daraltılmasını akıl ve bilimle izah edilemeyeceğini ifade eden Bekaroğlu, vatandaşların dere yataklarına yapılan müdahalelerden endişe duyduğunu ifade ederek, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan şu sorularına yanıt istedi:

1. Rize Belediyesi tarafından askıya çıkarılan yeni imar planındaki 1433 ada 16 parsel lehine dere yatağının (Taşlıdere) daraltılmasının amacı nedir? 

2. İmar planına akaryakıt istasyonu olarak işlenen Hamzabey Mahallesindeki 1433/16 nolu parsel kamuya mı ait yoksa özel kişilerin mi? Kamuoyunda bu parselin sahibinin hatırlı bir kişi olduğu tarzındaki söylentiler doğru mu? 

3. Yeni imar planında akaryakıt istasyonu olarak işaretlenen Hamzabey’deki bu parselin büyütülmesi için dere yatağının daraltılmasında nasıl bir kamu yararı vardır? 

4. Bakanlığınız, dere yataklarında konut veya işyeri yapılmasını doğru bulmakta mıdır? Akaryakıt istasyonu yapılması için dere yatağının daraltılmasını uygun buluyor musunuz? 

5. Bu şekilde dere yatakları ile oynanmasının ne gibi sonuçları olabileceği hesaplanmış mıdır; Rize Belediyesi bu imar değişikliği teklifini hazırlarken uzman kişi ve kuruluşların görüşünü almış mıdır? 

6. Bu imar değişikliğinde herhangi bir kamu yararı yoksa ve sonuçlarının can ve mal güvenliği açısından tehlike oluşturma ihtimali varsa kararın iptal edilmesi için gerekli girişimlerde bulunacak, sorumlularla ilgili gerekli işlemleri yapacak mısınız? 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Filtresiz Çalıştırılmaya Devam Ederse, On Binleri O Santralin Önüne Yığarım!Önceki Haber

Filtresiz Çalıştırılmaya Devam Ederse, O...

MUSTAFA GÖKTAŞ: BİLBOORD VE TABELA KİRLİLİĞİNE SON VERİLMELİSonraki Haber

MUSTAFA GÖKTAŞ: BİLBOORD VE TABELA KİRLİ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!