GİRGİN: DOĞALGAZ ZAMMINA TARİFE MAKYAJI

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
GİRGİN: DOĞALGAZ ZAMMINA TARİFE MAKYAJI
CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin 7 Ocak 2022 Cuma günü Plan ve Bütçe Komisyonu’nda torba kanundaki doğalgazda kademeli tarifelendirme maddesi hakkında yaptığı konuşmada “elektrikteki model doğal gazda uygulanmak isteniyor.Düzenlemedeki temel amaç, önümüzdeki dönem yapılacak doğal gaz zamlarını makyajlamaktır” dedi.

Girgin şunları ifade etti:

VATANDAŞI DEĞİL YANDAŞI DÜŞÜNDÜLER

Ülkemiz yeni yılın sabahına zam yağmuruyla uyandı, doğalgazdan elektriğe ve akaryakıta kadar pek çok ürün yılın ilk günü zamlandı.

Yeni açıklanan zamlara göre, elektriğe yüzde 50 ila yüzde 127 arası, konutta kullanılan doğal gaza yüzde 25, ticari kuruluşlarda kullanılan doğal gaza yüzde 50, motorine 1 lira 29 kuruş, benzine 61 kuruş, otogaza ise 78 kuruş zam yapıldı. Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş.'den yani BOTAŞ'tan yapılan duyuruda yer alan ocak ayına ilişkin tarife tablosuna göre de konut tüketicileri için doğal gaz dağıtım şirketlerine uygulanacak satış fiyatı mevcut tarifeye göre yüzde 25 artışla bin metreküp doğal gaz için 1.860 TL oldu.

ENERJİ ŞİRKETLERİNİ ZENGİNLEŞTİRİP HALKI YOKSULLUĞA İTTİLER

Televizyonlarda "Sade vatandaşın dolarla işi nedir ki?" diyerek âdeta vatandaşın aklıyla alay eden yöneticilere sormak istiyorum: Bu zamların gerekçesi nedir? Eğer kur artışlarından kaynaklıysa bu zamların kiminle işi vardır?

Halkın dayanacak gücü kalmamıştır. Enerji şirketlerini zenginleştirip halkı yoksulluğa, karanlığa ittiniz.

Geçen  ay elektrikte kademeli tarifeye geçen kanun görüşmelerinde yoksulları koruyan bir sosyal tarife modeli önermiştik.

KARAKIŞ FONU NİÇİN KURULMADI?

Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu da "Acilen kara kış fonunu kurarak vatandaşlarımıza kış ayları için destek verilsin.

Elektrik faturalarındaki KDV'yi kış boyunca kaldırın, doğal gaz ve mutfak tüpündeki ÖTV ve KDV'yi de hemen kaldırın,elektrikle ısıtmada düşük gelirliler lehine kademeli tarife sistemine geçin” demişti.

Bu yapılmadı. Şimdi elektrikteki model doğalgazda uygulanmak isteniyor.

Düzenlemedeki temel amaç, önümüzdeki dönem yapılacak doğal gaz zamlarını makyajlamaktır.

DOĞALGAZ FİYATI İL VE BÖLGE BAZLI BELİRLENECEK

Bu kademelendirmeyle il bazlı, dolayısıyla iklim koşullarına dayalı bir kademelendirme yapılacak. Bu tür düzenleme her ne kadar sosyal bir boyutu varmış gibi görünse de iktidar tarafından istismara açık uygulamalara kapı açacaktır. Oy alamadığı yerleri cezalandırmanın önünü de açacaktır.Amaçlardan biri de bu mudur? Oysa hedef doğal gaz maliyetlerini hem sanayi için hem de hane halkı tüketimi için düşürmek olmalıdır.


Gürer: “Ekonomik krizlerden basın kuruluşları da olumsuz etkilendi”Önceki Haber

Gürer: “Ekonomik krizlerden basın kurulu...

Yarkadaş: 'Çocukların oyun parkını geri verin'Sonraki Haber

Yarkadaş: 'Çocukların oyun parkını geri...

Başka haber bulunmuyor!