Gürsel Tekin: "İnsanlara evde kal” diyebilirsiniz ama "aç kal" diyemezsiniz!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Gürsel Tekin: "İnsanlara evde kal” diyebilirsiniz ama "aç kal" diyemezsiniz!
Çarşı pazar yangın yeri ‘Artık sözün bittiği yerdeyiz’ "İnsanlara evde kal” diyebilirsiniz ama aç kal diyemezsiniz!

Çarşı ve pazardaki fiyatları değerlendiren Tekin, “salgını ve ramazan ayını fırsat bilen bazı işgüzarlar fiyatlara fahiş zam yaptı. Denetleyen de olmayınca,ihracatın olmadığı şu günlerde bile üreticilerimiz ürününü düşük fiyata satıyor ama tüketicilerimiz pahalıya almaya devam ediyor” dedi.

Tekin, “marketlerde sebze meyve fiyatları almış başını gidiyor. Biz ne kışlar gördük ama bu kadar fiyatların yükseldiğine ilk kez tanık oluyoruz. Tamam, özel günlerden geçiyoruz ama bu kadarda olmaz kardeşim. Dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin,“günlük yaşantısında zaten fileyi dolduramayan vatandaş, şimdilerde salgın nedeniyle iyice pahalanan ürünlere sadece bakmakla yetiniyor. Çünkü fiyatlar el yakıyor. Ramazan alışverişi yapanların çoğu dükkânlara yaklaşamıyor bile. Emekliye, işçiye, dar gelirliye siz yemeyin diyorlar. Vatandaşlar borç batağında yaşıyor. Milyonlarca vatandaş işsiz kalmış durumda. Üstüne de sebze meyvenin pahalılığı eklenince vatandaş tam anlamıyla mağdur oluyor. Ülkede tarımın bitirilmesinin sonucunu yaşıyoruz. Bizim yeniden üreten bir ülke olmamız lazım” ifadelerini kullandı.

Şu anda mevsimi olan birçok meyve ve sebzenin fiyatının ateş pahası olduğunu söyleyen Tekin, aynı marka ürünlerin fiyatları farklı yerlerde uçurum vaziyetindeki fiyat farklarıyla satılıyor.Pazarcı memnun değil, hal esnafı memnun değil, üretici memnun değil, hele vatandaş bu durumdan hiç memnun değil. Demek ki burada bir sorun var. Bu sorunların cezasını TÜİK bürokratlarına keserek geçiştiremezsiniz. Ülkeyi yönetenler hamaseti bırakıp gerçeklerle yüzleşmeleri gerekiyor” dedi.

Bu dönemin yaşanan diğer ekonomik krizlerden bir farkı olduğuna işaret eden Tekin, şunları söyledi: "İnsanlara evde kal” ama aç kal diyemezsiniz.  Et pahalı, meyve-sebze pahalı, ekmek pahalı. Şimdi de pazar alev gibi yanıyor. İnsanlarımız karınlarını doyuramıyor. Mutfaktaki sıkıntıyı çözmek zorundasınız. Bunu yapmanın yolları belli. Acilen aile sigortasını çıkaracak ve tarımda girdi fiyatlarının makul seviyelere çekilmesini sağlayacaksınız.

Fiyatları değerlendiren Tekin, “ Fiyat rekoru kıran sarımsak 250 gramlık paketlerde satılmaya başlandı. Altın muamelesi görüyor. Halde fiyatı 40 kuruş olan salata, vatandaşın önüne gelene kadar 5 lirayı buluyor. Geçen yıl Ramazan ayına göre bu yıl markette en fazla fiyat artışı; %50 ile limon, % 30 ile kaşar peynirinin takip etti.

 

 

2019/2020 yılı kıyaslaması

Patates:   2,50 lira iken 5.5 liraya

Soğan:     2 lira iken 4,5 liraya

Fasulye:   6 lira iken 17 liraya

Domates: 4 lira iken 8.5 liraya

Zeytin:     25 lira iken 45 liraya

Peynir:     30 lira iken 45 ile 70 arası

Pirinç:      8 buçuk lira iken 16 liraya

Makarna:  2 lira iken, 5 liraya

Un:            2 lira iken 4.5 liraya

Şeker:       2 buçuk lira iken 5 liraya

Yağ:          21 lira iken, 37 liraya

Çay:          17 lira iken, 33 liraya

Nohut:     12 lira iken, 19 liraya

Tereyağı:  25 lira iken, 65 liraya

Kuru Fasulye: 10 lira iken 19 liraya

Yumurta: 1 lira iken 1.7 liraya yükseldi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Milletvekili Köksal, sınav mağduriyetini sorduÖnceki Haber

Milletvekili Köksal, sınav mağduriyetini...

İŞKUR Müdürü rüşvet ve zimmetten tutuklandıSonraki Haber

İŞKUR Müdürü rüşvet ve zimmetten tutukla...

Başka haber bulunmuyor!