Hakimlik ve Savcılık sınavında ilk yüze giren adayın mülakatta elenmesini meclis gündemine taşıdı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hakimlik ve Savcılık sınavında ilk yüze giren adayın mülakatta elenmesini meclis gündemine taşıdı
İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Hakimlik ve Savcılık sınavlarında ilk yüze giren adayların, mülakat sınavlarında elenmesini meclis gündemine taşıdı.

Ersoy, "maalesef ki artık ülkemizde Adalet sisteminin “yurttaşlara güven vermek, kendilerine bir haksızlık yapıldığında bunun hesabının yargı yolu ile sorulacağı bir yer olan makamlarda dahi adaletten bahsedilememekte ve bunun ortaya çıkmasından da herhangi bir rahatsızlık duyulmamaktadır” dedi.
Hakim ve Savcı adayı olmak için sınavlarda ilk yüze girmek yerine, iktidara yakın biri olmak yeterli!
Ersoy, “bakın 2018 ve 2019 yıllarında yapılan hakimlik ve savcılık sınavlarında “bilgi ve çalışmanın” yerine “torpil” ve “adam kayırmanın” somut örnekleri yaşanmıştır. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Ünal Aydın, 2018’de ÖSYM tarafından düzenlenen hakimlik ve savcılık sınavına girmiş, 100 soru üzerinden gerçekleştirilen sınavda 93,36 puan alarak Türkiye’de 13’üncü olmuştur. 1000 adayın kadroya alınacağı sınav için 3 bin kişi mülakata çağrıldığında, çağrılanlar arasında yer alan Aydın’ın, mülâkatta ‘başarısız’ sayılarak hâkim ve savcı adayı olamayacağı açıklanmıştır.  Ancak aynı sınavda 2647’nci sırada olan başka bir adayın mülakat sınavını geçerek akademide yer almayı hak kazanması ise akıllarda şu sorunun yer edinmesine neden olmuştur. Demek ki ilk yüze giren bir hakim savcı adayından beklenen konuya hakim olması değil, bir tanıdığının olmasıdır” dedi.
AKP’li bir tanıdığın yoksa, bu ilkede ne bir mülakatı geçebilirsin ne de iş bulabilirsin!
Ersoy, “yaşanan bu durumun sistematik olarak kamuya alımlarda uygulandığının altını çizerek, eğer AKP’ye yakın bir isim değilsen bu ülkede iş bulanmazsınız dedi. Bakın 2019 yılının aralık ayında hakimlik ve savcılık sınavında ilk yüze giren Mehmet Öner ise 18 bin 887 aday arasından 96'ncı olmasına rağmen, yapılan mülakat sınavında ‘başarısız' olmuştur. Peki bu mülakat kurulu adaylara sordukları sorulardan nasıl cevaplar almış olabilirler ki mülakattan elenebiliyorlar. Mesela yazılı olarak yapılan sınavlardan ilk yüze giren bu adaylar sınav sıralamasında gerilerde olan adaylardan daha mı kötü cevap vermişlerdir ki mülakat sınavlarında elenmişlerdir” dedi.
Ersoy, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e yanıtlanması istemi ile şu soruları yöneltti;
1)İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Ünal Aydın, 2018’de ÖSYM tarafından düzenlenen hakimlik ve savcılık sınavına girmiştir. 100 soru üzerinden gerçekleştirilen sınavda 93,36 puan alarak Türkiye’de 13’üncü olmasına rağmen, sınavda 61 puan alarak elenip, mülakat sınavında ilk yüze giremeyen adayların mülakattan geçiyor olmasının nedeni nedir?
2)2019 yılının aralık ayında hakimlik ve savcılık sınavında ilk yüze giren Mehmet Öner’in, 18 bin 887 aday arasından 96'ncı olmasına rağmen, yapılan mülakat sınavında “başarısız” olmasında hangi etmenler neden olmuştur?
3) Mülakat sınavlarında, adayların hakimlik ve savcılık sınavlarındaki başarısı dikkate alınmıyor mu? Mülakat sınavında “başarılı” veya “başarısız” olmanın kriterleri nelerdir?
4)Hakimlik ve savcılık sınavına giren “bazı adayların” yazılı sınavlarında başarılı olamamalarına rağmen, torpillerinin ya da bazı yetkilere sahip tanıdığı kişilerin olması durumunda mülakattan başarılı olduklarının haberleri basına yansımıştır. Adalet Bakanlığı olarak, mülakattan geçen adayların sınav sonuçları dikkate alınarak bu duruma dair kapsamlı bir inceleme/soruşturma talimatı verdiniz mi?
5) 9 kişiden oluşan mülakat kurulu üyeleri hangi kriterlere göre belirlenmektedir? Bu kurul kimlerden oluşmaktadır?
6) İlk yüze giren adayların mülakattan elenmesi, sınav sonuçları sıralamasında ise sonlarda olan adayların mülakattan geçmeleri sınav sisteminin “şeffaf” ve “güvenilir” olmadığı sonucunu doğurmuyor mu?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
PAZAR YERLERİNDE HİJYEN DENETİMİ ARTIRILDIÖnceki Haber

PAZAR YERLERİNDE HİJYEN DENETİMİ ARTIRIL...

YURTTAŞLAR İÇİN KANUN TEKLİFİ!Sonraki Haber

YURTTAŞLAR İÇİN KANUN TEKLİFİ!

Başka haber bulunmuyor!