"Halfeti Belediye Başkanı İddialarını, İftira Atmıyorsa Eğer, Kanıtlamak Zorundadır!"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
"Halfeti Belediye Başkanı İddialarını, İftira Atmıyorsa Eğer, Kanıtlamak Zorundadır!"
HDP Urfa Mv. Ömer ÖCALAN: "Halfeti Belediye Başkanı İddialarını, İftira Atmıyorsa Eğer, Kanıtlamak Zorundadır!"

Son günlerde Halfeti Belediyesindeki aşırı borçlanma ve yolsuzluk iddialarına dair gündeme gelenlere ilişkin mevcut yönetim iddialara açık yanıtlar vermek yerine, olayı çarpıtma ve karalama kampanyası yürütmektedir. Belediye Başkanı iddialarını, iftira atmıyorsa eğer, kanıtlamak zorundadır!

Halfeti ile birlikte birçok belediyemiz kasalarında nakit para varken şimdi borç ve yolsuzluk ile boğuşmaktadır. Atanan birçok kayyum yolsuzluk iddialarıyla görevden uzaklaştırılmıştır. Burada hesap vermesi gereken süreci yöneten Kayyumlar ve atamayı yapan yetkililer ile ilgili kimsenin hesap vermemesi sürecin şeffaflığına dair soru işaretlerini beraberinde getirmektedir. 

Aşırı borçlanma ve yolsuzluk iddialarıyla Halfeti Belediyesi gündeme gelmektedir. Öncelikle cevaplanması gereken bu iddialardır. Aynı şekilde Halfeti’nin tek yeşil olan 4 Nisan Parkı yapılaşmaya açılmakta ve rant amacıyla Fıstık Hali’nin de yıkılarak bu alanın satılması planlanmaktadır. Konuya ilişkin imar planı revizyonu, bu iddialar gündeme getirildikten sonra Belediye tarafından yalanlanmıştır. Belediye tarafından yapılan açıklamada ticari alanların yüz ölçümü olarak azaltıldığına değinilmiş fakat ticari alanların AKP’ye yakın kişilere peşkeş çekileceği iddiaları yanıtsız kalmıştır.

Yine son zamanlarda AKP Şanlıurfa İl Başkanı ve Halfeti Belediye Başkanı son dönemlerde yaptıkları açıklamalarda; daha önceki yönetim süreçlerinde Halfeti Belediyesinden Kandil'e para aktarıldığını iddia etmektedirler. Ancak anlaşıldığına göre mevcut Belediye Başkanının 23 Aralık 2016’da kayyum atandığından itibaren iddia ettiği gibi bu yönlü bir işlem yapmadığının anlaşıldığı gibi söz konusu ifadeler iddia yoluyla karalama, gerçekleri saptırma ve iftiradan başka bir şey değildir. Aksi halde, varsa böyle bir paranın aktarılması bunun açığa çıkarılması ve bu bağlamda işlem yapılması gerekmektedir. Konuya dair işletilen herhangi bir idari ya da yargısal süreçten bahsedilmemektedir.

HDP Urfa Mv. Ömer ÖCALAN'ın İçişleri Bakanı'nın yanıtlaması istemiyle vermiş olduğu konuya ilişkin soru önergesini sunuyorum.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU tarafından Anayasanın 98’ inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Ömer ÖCALAN

Şanlıurfa Milletvekili

Öncelikle 23 Aralık 2016’da kayyum atayarak sonrasında ise 31 Mart 2018’de Halfeti'ye kolluk kuvveti ve seçmen taşıyarak Halfeti halkının iradesini gasp ederek seçimleri kazandığını iddia etmek demokratik temayüllere, hukuk ilkeleriyle ve Halfeti halkıyla alay etmekten başka bir şey değildir.

Halfeti ile birlikte birçok belediyemiz kasalarında nakit para varken şimdi borç ve yolsuzluk ile boğuşmaktadır. Atanan birçok kayyum yolsuzluk iddialarıyla görevden uzaklaştırılmıştır. Son olarak Mardin Büyükşehir Belediyesinde yapılan yolsuzluklarla ilgili birçok kişi gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır. Ancak burada hesap vermesi gereken süreci yöneten Kayyumlar ve atamayı yapan yetkililer ile ilgili kimsenin hesap vermemesi sürecin şeffaflığına dair soru işaretlerini beraberinde getirmektedir.

Aşırı borçlanma ve yolsuzluk gibi benzer bir durumun Halfeti Belediyesinde de olduğu iddia edilmektedir.  Aynı şekilde Halfeti’nin tek yeşil olan 4 Nisan Parkı yapılaşmaya açılmakta ve rant amacıyla Fıstık Hali’ninde yıkılarak bu alanın satılması planlanmaktadır. Yine son zamanlarda AKP Şanlıurfa İl Başkanı ve Halfeti Belediye Başkanı son dönemlerde yaptıkları açıklamalarda; daha önceki yönetim süreçlerinde Halfeti Belediyesinden Kandil'e para aktarıldığını iddia etmektedirler. Ancak anlaşıldığına göre mevcut Belediye Başkanının23 Aralık 2016’da kayyum atandığından itibaren iddia ettiği gibi bu yönlü bir işlem yapmadığının anlaşıldığı gibi söz konusu ifadeler iddia yoluyla karalama, gerçekleri saptırma ve iftiradan başka bir şey değildir. Aksi halde,  varsa böyle bir paranın aktarılması bunun açığa çıkarılması ve bu bağlamda işlem yapılması gerekmektedir.

Bu bağlamda;

 1. 23 Aralık 2016’da kayyum atandığında Halfeti Belediyesi’nin kasasında ne kadar nakit bulunuyordu? Halfeti Belediyesi’nin ne kadar borcu vardı?
 2. Ağustos 2020 itibariyle Halfeti Belediye’nin toplam ne kadar borcu bulunmaktadır?
 3. Halfeti ilçesindeki tek yeşil olan 4 Nisan Parkının yapılaşmaya açılmasının amacı nedir? Park içinde yapılacak dükkânların şimdiden AKP’ye yakın kişilere peşkeş çekildiği iddiası doğru mudur?
 4. İlçe halkının temel geçim kaynağı olan fıstık üreticilerin ihtiyacını karşılayacak olan Fıstık Hali’nin yıkılmasının gerekçesi nedir? Bu alanın AKP’ye yakın kişilere peşkeş çekildiği iddiası doğru mudur?
 5. AKP Şanlıurfa İl Başkanı ve Halfeti Belediye Başkanı yaptıkları açıklamalarda; Halfeti Belediyesinden Kandil'e para aktarıldığını iddia etmektedirler. Yaptığınız denetimlerde Halfeti belediyesi tarafından Kandile gönderilen herhangi bir para söz konusu mudur? Varsa ne kadardır?
 6. İddia edildiği gibi Kandil’e yasadışı para transfer edilmiş ise bunun ile ilgili nasıl bir yargı ve idari süreç işletilmiştir? Herhangi bir süreç işletilmemişse iddianın gerçek olmadığından yola çıkarak halka yalan ve yanlış bilgi veren kamu personeli hakkında siz herhangi bir soruşturma açtınız mı? Açtıysanız kapsamı nedir? Açmadıysanız sebebi nedir?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
2 MİLYON DÖNÜM ORMANLIK ALANI KİRALAMAK İÇİN 21 BİN BAŞVURUÖnceki Haber

2 MİLYON DÖNÜM ORMANLIK ALANI KİRALAMAK...

YERLİLİK VE MİLLİLİĞİNİN ÖZÜRLÜ OLDUĞUNU ORTAYA KOYMUŞTURSonraki Haber

YERLİLİK VE MİLLİLİĞİNİN ÖZÜRLÜ OLDUĞUNU...

Başka haber bulunmuyor!