HANGİ İHALE SORUŞTURMASINA YAYIN YASAĞI?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
HANGİ İHALE SORUŞTURMASINA YAYIN YASAĞI?
Mahkemece konulan yasakta, soruşturma ve hazırlık numarası, hangi kurum ya da kimi ilgilendirdiği yok…

ALİ EKBER ŞİN'İN  - ÖZEL HABERİDİR

Mersin 1’nci Sulh Ceza Mahkemesi’nin bir süre önce koyduğu ve Güvenlik Şube Müdürlüğü’nden kentte yayın yapan tüm basın-yayın kuruluşlarına gönderilen ‘Yayın yasağı’ bilgilendirme duyurusunda soruşturma, hazırlık numarasının olmadığı, hangi ihale veya kişiyi kapsadığının belirtilmemesi dikkat çekti. Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, söz konusu yayın yasağında hukuksal anlamda gerekli bilgilerin olmasının şart olduğunu aksi durumda haber yapılması ve sosyal medyadan yayınlanmasının suç teşkil etmeyeceğini söyledi.

Mersin 1’nci Sulh Ceza Mahkemesi, 2020/1338 sayılı ve 10.03.2020’de Değişik İş Karar işlemiyle Cumhuriyet Başsavcılığı’nın aynı gün ve 2020/1924 sayılı yazısı üzerine ‘Yayın yasağı’ kararı aldı. Söz konusu kararda, Başsavcılığın yazısıyla kamu kurum ve kuruluşlarının ihalesine fesat karıştırmak, edinim ifasına fesat karıştırma suçlarından yürütülmekte olan soruşturmaya ilişkin bir kısım kurum ve kişiler hakkında soruşturmaya konu iddialara ilişkin bilgiler yayınlandığının müşahede edildiği belirtildi. Bu durumun soruşturmanın sağlıklı bir şekilde yürütülmesine engel olabileceği gibi, kişi ve kurumların şöhret ve haklarının korunmasına aykırılık teşkil ettiğinin anlaşıldığı vurgulandı. Kararda 5187 Sayılı Yasanın 3/2.maddesi hükmündeki koşulların oluştuğu gözetilerek, soruşturma tamamlanıncaya kadar soruşturma dosyası kapsamı hakkında yazılı, görsel ve sosyal medya ile internet ortamında faaliyet gösteren medyada her türlü haber; röportaj, eleştiri vb yayınların yapılmasının yasaklanmasına karar verilmesinin de talep edildiğinin altı çizildi.

YAYIN YASAĞI KARARARI VERİLDİ
Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebinin kabulüne karar veren mahkeme gerekçesinde şöyle denildi:
“Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülmekte olan adli soruşturmaya esas olmak üzere, bir kısım kurum ve kişiler hakkında soruşturmaya esas olmak üzere, bir kısım kurum ve kişiler hakkında soruşturmaya konu iddialara ilişkin bilgiler yayınlandığının müşahede edildiği, bu durumun soruşturmanın sağlıklı bir şekilde yürütülmesine engel olabileceği gibi kişi ve kurumların şöhret ve haklarının korunmasına aykırılık teşkil ettiği anlaşıldığından 5187 sayılı yasanın 3/2 maddesi gereğince yayın yasağı verilmesine.”

GEREKLİ BİLGİLER ŞART
Konuyu değerlendiren Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, söz konusu yayın yasağında hukuksal anlamda gerekli bilgilerin olmasının şart olduğunu, aksi durumda yayın yasağı kararının bir geçerliliğinin bulunamayacağını belirterek şunları söyledi:
“Bir yayın yasağı kararında soruşturma ve hazırlık numarası konusu, kimi veya kimleri kapsadığının yazılması gerekir. Bu durum normal değil. Bu çok muğlak ve soyut şeyler. Kararda soruşturma ve hazırlık numarasının mutlaka belirtilmesi esastır. Hukuksal süreçte böyle bir uygulama olamaz. Neye yayın yasağı koyulduğu belirtilmelidir. ‘Başsavcılığımızın şu numaralı soruşturma ve hangi esas numarası ile yürütüldüğünün yazılması gerekir. Kararda bu durum açık ve net yazılmalıdır. Bilmiyorsunuz ki neyi yazıp yazmayacağınızı. Bu durumda basında ya da sosyal medyada yazılması halinde cezai sorumluluğu da olamaz.”

HBER VE KAYNAK: https://www.tanikhaber.com/hangi-ihale-sorusturmasina-yayin-yasagi/


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İçişleri Bakanlığından Coronavirüs genelgesiÖnceki Haber

İçişleri Bakanlığından Coronavirüs genel...

SAĞLIK BAKANI AÇIKLADI: VAKA SAYISI 47Sonraki Haber

SAĞLIK BAKANI AÇIKLADI: VAKA SAYISI 47

Başka haber bulunmuyor!